Jump to content

Spriječavanje prodaje nekretnine


eduardo.

Preporučene objave

Poštovani,

Sestra i ja smo naslijedili kuću, svaki 1/2. Nitko u njoj ne živi, iako sam ja dugo imam prijavljeno prebivalište na nju. Ja sam podstanar, a ona ima kuću na moru u kojoj živi. Sestra želi prodati kuću, a ja ne. Može li ona ikako prodati kuću bez moje suglasnosti uz pomoć nekih sudskih postupaka? Može li ona sudski zatražiti da kuća ide na dražbu bez moje suglasnosti? Napominjem da su ona i njena obitelj jako dobro situirani pa bi joj od prodaje samo dobro došao novac. Ja i moja obitelj nemamo u vlasništvu nikakvu nekretninu osim ove polovice te smo podstanari, a za novac od evenualne dražbe ne bi imali dovoljno za pristojnu nekretninu.

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svoj udio ( općenito svatko) može prodati bez ikakvih vaših suglasnosti. Ako će netko htjeti kupiti taj udio, onda ćete biti u suvlasništvu s novim kupcem.

Vaš udio se jedino sudskom odlukom može prenijeti na nju, dakle trebala bi pokrenuti tužbu i dokazati da je ona isključiva vlasnica što po opisu iz vašeg posta neće uspjeti dokazati. 

Međutim, može se pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice i u konačnici sudska prodaja tako da svatko onda dobije plaćen svoj udio nakon takve prodaje.

uređeno: od Ivan Orgulje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolje se dogovori sa sestrom da se da kuca u agenciju i da se proda sporazumno jer ako te tuzi onda kuca ide na javnu drazbu i moze se prodati za 1/3 cijene. Sudac uvijek staje na stranu onoga tko zeli izaci iz suvlasnicke zajednice. Ne mozes ti nikoga prisiliti da ostatak zivota bude s tobom u suvlasnickoj zajednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , eduardo. je napisao:

Poštovani,

Sestra i ja smo naslijedili kuću, svaki 1/2. Nitko u njoj ne živi, iako sam ja dugo imam prijavljeno prebivalište na nju. Ja sam podstanar, a ona ima kuću na moru u kojoj živi. Sestra želi prodati kuću, a ja ne. Može li ona ikako prodati kuću bez moje suglasnosti uz pomoć nekih sudskih postupaka? Može li ona sudski zatražiti da kuća ide na dražbu bez moje suglasnosti? Napominjem da su ona i njena obitelj jako dobro situirani pa bi joj od prodaje samo dobro došao novac. Ja i moja obitelj nemamo u vlasništvu nikakvu nekretninu osim ove polovice te smo podstanari, a za novac od evenualne dražbe ne bi imali dovoljno za pristojnu nekretninu.

Hvala unaprijed na odgovoru.

Može prodati svoj suvlasnički dio kome god želi naravno,ili ponuditi vama da otkupite njen suvlasnički dio.

Ili ako ide preko suda,tada može napraviti razvrgnuće suvlasničke zajednice i tada cijela nekretnina ide na javnu dražbu,i od prodaje svakome pola,ali i tada se naplaćuju sudski troškovi.

Tako da bi vam bilo najbolje rešenje da se dogovorite sa sestrom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 07. 2023. u 23:10, Ivan Orgulje je napisao:

Svoj udio ( općenito svatko) može prodati bez ikakvih vaših suglasnosti. Ako će netko htjeti kupiti taj udio, onda ćete biti u suvlasništvu s novim kupcem.

Vaš udio se jedino sudskom odlukom može prenijeti na nju, dakle trebala bi pokrenuti tužbu i dokazati da je ona isključiva vlasnica što po opisu iz vašeg posta neće uspjeti dokazati. 

Međutim, može se pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice i u konačnici sudska prodaja tako da svatko onda dobije plaćen svoj udio nakon takve prodaje.

Hvala na odgovoru. Znate li koliko u prosjeku traje taj postupak razvrgnuća? Pretpostavljam oko godinu dana...? Je li moguće da se riješi i brzo, kroz dva-tri mjeseca?

Također, ukoliko se u tijeku postupka razvrgnuća ipak dogovorimo (recimo nađemo kupca koji bi ponudio dobru cijenu), moželi se isti prekinutj pa se mi ipam dogovorimo? 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 07. 2023. u 2:44, DrAnte je napisao:

Bolje se dogovori sa sestrom da se da kuca u agenciju i da se proda sporazumno jer ako te tuzi onda kuca ide na javnu drazbu i moze se prodati za 1/3 cijene. Sudac uvijek staje na stranu onoga tko zeli izaci iz suvlasnicke zajednice. Ne mozes ti nikoga prisiliti da ostatak zivota bude s tobom u suvlasnickoj zajednici.

Hvala na odgovoru. Dakle, činjenica što ja imam dugo prijavljeno prebivalište u kući i nemam nikakvu nekretninu mi ne ide u prilog? Ona u toj kući nije bila od djetinjstva, a ja dolazim više puta godišnje. Ja bih prodajom nekretnine ostao vječiti podstanar (od dobivenih novaca ne bih mogao kupiti drugu nekretninu u useljivom stanju). Ne mogu ju isplatiti jer toliko novaca trenutno nemam. Ja bih preselio u dio zajedničke nekretnine dok nađem posao gdje je predmetna nekretnina... pa bih sestru polako isplaćivao (budući da ne bih više morao plaćati podstanarstvo). 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 07. 2023. u 7:42, Crnimrav je napisao:

Može prodati svoj suvlasnički dio kome god želi naravno,ili ponuditi vama da otkupite njen suvlasnički dio.

Ili ako ide preko suda,tada može napraviti razvrgnuće suvlasničke zajednice i tada cijela nekretnina ide na javnu dražbu,i od prodaje svakome pola,ali i tada se naplaćuju sudski troškovi.

Tako da bi vam bilo najbolje rešenje da se dogovorite sa sestrom.

Hvala. Imam nekoliko ideja koje bih joj predložio ali ne znam hoće li pristati...vidjet cemo koliko bi koštalo i trajalo razvrgnuće...bar da za to vrijeme živim u nekretnini. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , eduardo. je napisao:

I još jedno pitanje... mogu li ja uzeti podstanare u jedan dio kuće bez njenog potpisa, suglasnosti? Ja bih joj naravno plaćao pola od njihove najamnine. 

Hvala unaprijed svima na pomoći.

Naravno da možete uzeti,pa vi ste suvlasnik 1/2,tako da mozete bez ikakvih problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 02. 08. 2023. u 12:45, Crnimrav je napisao:

Naravno da možete uzeti,pa vi ste suvlasnik 1/2,tako da mozete bez ikakvih problema.

Jesi siguran da ovo može? Naravno da Porezna uprava neće to spriječiti. Poreznoj možeš donijeti ugovor o najmu nepostojećeg stana i oni će ti uredno obračunati porez. Ali da bi podstanari prijavili prebivalište ili boravište, tada mora svaki suvlasnik dati dozvolu za prijavu na MUP. Sad je pitanje kako bi to išlo ako oni imaju ugovor o najmu gdje stoji da jedan od suvlasnika iznajmljuje svoj neetažirani dio. Jedino ako suvlasnik laže u ugovoru i napiše da je on ustvari vlasnik, ali to otvara drugu problematiku.

Dana 30. 07. 2023. u 15:29, eduardo. je napisao:

Hvala na odgovoru. Dakle, činjenica što ja imam dugo prijavljeno prebivalište u kući i nemam nikakvu nekretninu mi ne ide u prilog? Ona u toj kući nije bila od djetinjstva, a ja dolazim više puta godišnje. Ja bih prodajom nekretnine ostao vječiti podstanar (od dobivenih novaca ne bih mogao kupiti drugu nekretninu u useljivom stanju). Ne mogu ju isplatiti jer toliko novaca trenutno nemam. Ja bih preselio u dio zajedničke nekretnine dok nađem posao gdje je predmetna nekretnina... pa bih sestru polako isplaćivao (budući da ne bih više morao plaćati podstanarstvo). 

 

Radi se o tome da suvlasnik nije dužan čekati ostatak života da bi mogao raspolagati svojom imovinom. Suvlasnik ne mora čekati ni da ga ti malo po malo isplaćuješ. To je njegova dobra volja hoće li ti odobriti. To ti je kao kad si dužan banci, poreznoj ili komegod. Oni te mogu ovršiti tako da ti se oduzima pare i imovina, njihova je dobra volja hoće li ti odobriti obročnu otplatu.

Koliko znam sud uvijek staje na stranu suvlasnika koji želi izaći iz suvlasničke zajednice. S tim da ako se nekretnina može geometrijski dijeliti, onda sud daje prednost geometrijskoj podjeli. Ali ako geometrijska podjela nije tehnički ili zakonski moguća, tada ide javna dražba. Ali ne očekuj da će sudac prisiliti tvoju sestru da ostatak života bude u suvlasničkoj zajednici s tobom ako ona to ne želi.

Suma-sumarum: Najbolje ćeš proći ako se uspiješ izravno dogovoriti sa sestrom i ako nađete bilo kakvo rješenje koje je prihvatljivo tebi i njoj. Ako ide javna dražba izgubit ćeš puno novaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 07. 2023. u 15:29, eduardo. je napisao:

Hvala na odgovoru. Dakle, činjenica što ja imam dugo prijavljeno prebivalište u kući i nemam nikakvu nekretninu mi ne ide u prilog? Ona u toj kući nije bila od djetinjstva, a ja dolazim više puta godišnje. Ja bih prodajom nekretnine ostao vječiti podstanar (od dobivenih novaca ne bih mogao kupiti drugu nekretninu u useljivom stanju). Ne mogu ju isplatiti jer toliko novaca trenutno nemam. Ja bih preselio u dio zajedničke nekretnine dok nađem posao gdje je predmetna nekretnina... pa bih sestru polako isplaćivao (budući da ne bih više morao plaćati podstanarstvo). 

 

Jedno od privremenih rješenja bilo bi da počnete stanovati u toj kući na neko vrijeme. Ne vjerujem da je netko toliko lud da kupuje dio kuće u kojoj postoji legalni stanar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija