Jump to content

Tražbina uplaćena dan prije podnošenja prijedloga za ovrhu


Soliitho

Preporučene objave

Pozdrav.

Prijedlogom za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave traži se plaćanje tražbine (jednomjesečni iznos pričuve) i troškova postupka.

Prijedlog je sastavljen i digitalno potpisan u četvrtak. Zbirnu uplatnicu ZG Holdinga na kojoj je i iznos tražbine platio sam u petak. Na stranici e-predmet.pravosudje.hr vidljivo je da je dan pokretanja postupka i zaprimanja prijedloga subota.

O tome da je uopće pokrenut postupak saznao sam kasnije iz obavijesti u korisničkom pretincu na e-građani.

Jesam li dužan platiti troškove postupka s obzirom na to da sam tražbinu platio prije zaprimanja prijedloga na sudu? Kamate za tražbinu su mi, ako sam to dobro shvatio zaračunate i naplaćene na uplatnicama koje su slijedile.

U komunikaciji s punomoćnikom suvlasnika (GSKG) i javnim bilježnikom kojem je proslijeđen predmet pokušao sam ukazati na to kada je tražbina plaćena pa sam sudu dostavio i očitovanje s potrebnim prilozima (uplatnica, dokaz plaćanja).

Sada sam ipak dobio obavijest javnog bilježnika na koju ne mogu izjaviti prigovor. Na priloženoj uplatnici za GSKG nalazi se iznos koji ne mogu protumačiti. JB će očito sada donijeti i rješenje o ovrsi na kojeg ću moći izjaviti prigovor.

Hvala svakom tko mi da savjet i odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Bitan je datum kada je prijedlog poslan, otpravljen. Ako je otpravljen prije podmirenja duga, tada su neosnovano prouzročili trošak i nemaju pravo na naknadu istog. 

Kako bih mogao znati datum kad je prijedlog otpravljen? Na stranici e-predmet.pravosudje.hr navode se datumi pokretanja postupka i zaprimanja prijedloga. I vjerojatno ste mislili "nakon podmirenja".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , Soliitho je napisao:

JB će očito sada donijeti i rješenje o ovrsi na kojeg ću moći izjaviti prigovor.

Kada zaprimite rješenje, pazite da u roku od 8 dana odgovorite javnom bilježniku, ali nemojte slati prigovor već podnesak koji će podredno biti prigovor.

Tako će javni bilježnik morati dostaviti ovrhovoditelju taj Vaš podnesak na očitovanje, pa ćete sukladno dobivenom odgovoru vidjeti, da li da se upuštate u spor povodom prigovora ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Kada zaprimite rješenje, pazite da u roku od 8 dana odgovorite javnom bilježniku, ali nemojte slati prigovor već podnesak koji će podredno biti prigovor.

Tako će javni bilježnik morati dostaviti ovrhovoditelju taj Vaš podnesak na očitovanje, pa ćete sukladno dobivenom odgovoru vidjeti, da li da se upuštate u spor povodom prigovora ili ne.

Možete li me uputiti na neki primjer ili predložak podneska koji bi podredno bio prigovor? Pokušao sam pronaći nešto, nažalost bezuspješno. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Soliitho je napisao:

Možete li me uputiti na neki primjer ili predložak podneska koji bi podredno bio prigovor? Pokušao sam pronaći nešto, nažalost bezuspješno. Hvala.

Ništa posebno, samo to u naslovu naglasite, jer ukoliko je naznačen samo prigovor, tada javni bilježnik bez daljnjeg postupanja po spisu cijeli predmet šalje nadležnom Općinskom sudu da donese odluku povodom prigovora.

Vama je u interesu da ovrhovoditelj povuče ovršni prijedlog po zaprimanju ovog podneska. Tako da je bitno da mu dostavite potvrdu o uplati iz koje je razvidno da je dug podmiren u cijelosti i to prije pokretanja ovršnog postupka, odnosno da su neosnovano prouzročili troškove, pa da samim tim nemaju osnove za nastavak i daljnja potraživanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Ništa posebno, samo to u naslovu naglasite, jer ukoliko je naznačen samo prigovor, tada javni bilježnik bez daljnjeg postupanja po spisu cijeli predmet šalje nadležnom Općinskom sudu da donese odluku povodom prigovora.

Vama je u interesu da ovrhovoditelj povuče ovršni prijedlog po zaprimanju ovog podneska. Tako da je bitno da mu dostavite potvrdu o uplati iz koje je razvidno da je dug podmiren u cijelosti i to prije pokretanja ovršnog postupka, odnosno da su neosnovano prouzročili troškove, pa da samim tim nemaju osnove za nastavak i daljnja potraživanja. 

Hvala, pokušat ću tako iako sumnjam da će ovrhovoditelj uvažiti moje argumente. Naime, čim sam ustanovio da je pokrenut postupak pokušao sam očitovanjem predanim na sud i e- mail komunikacijom s ovrhovoditeljem (sve potkrijepljeno potvrdom o uplati) utjecati na to odustanu od potraživanja troškova postupka, ali oni tvrde da je relevantan datum sastavljanja prijedloga, a ne datum pokretanja postupka vidljiv na stranicama e-predmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, Soliitho je napisao:

Hvala, pokušat ću tako iako sumnjam da će ovrhovoditelj uvažiti moje argumente.

Ovrhovoditelj hoće, dok punomoćnik neće, a ovrhovoditelj je taj koji odlučuje.

prije 23 minuta, Soliitho je napisao:

ali oni tvrde da je relevantan datum sastavljanja prijedloga

Nije bitno kada je sastavljen, jer od sastavljanja do slanja može proći vremena i vremena, a ta činjenica sastavljenog akta pravno ne utječe na mogućnost dužnika da dobrovoljno podmiri dospjelu tražbinu prije nego li je postupak pokrenut. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovrhovoditelj hoće, dok punomoćnik neće, a ovrhovoditelj je taj koji odlučuje.

Ovrhovoditelj su suvlasnici zgrade i njih nitko nije obavještavao ni pitao. Znam jer sam jedan od suvlasnika. U ime suvlasnika punomoć za zastupanje Upravitelj je dao odvjetničkom društvu. Upravitelj zgrade nije zasad imao sluha za moje argumente.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 07. 2023. u 15:54, Soliitho je napisao:

Ovrhovoditelj su suvlasnici zgrade i njih nitko nije obavještavao ni pitao.

Nije ih ni dužan pitati, jer ih zastupa sukladno ugovoru.

Dana 28. 07. 2023. u 15:54, Soliitho je napisao:

U ime suvlasnika punomoć za zastupanje Upravitelj je dao odvjetničkom društvu.

To je uredu tj. imaju ovlasti za ovakvu punomoć. Pitanje je, da li im je pravna pomoć potreba.

Dana 28. 07. 2023. u 15:54, Soliitho je napisao:

Upravitelj zgrade nije zasad imao sluha za moje argumente.

Onda će te svoje argumente morati pisano obrazložiti u odgovoru na podnesak, pa ćete imati više konkretnih informacija. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija