Jump to content

Novi posao-ugovorna zabrana natjecanja


pasko_patak

Preporučene objave

Pozdrav!

Imam pitanje vezano za ugovornu zabranu rada kod konkurencije.

Naime prije otprilike 8 mjeseci sam dao otkaz kod bivšeg poslodavca i sada se planiram zaposliti u firmi koja je u istoj branši kao bivši poslodavac s time da se ta nova firma specijalizirala samo za jedan dio posla dok bivši poslodavac pokriva puno širiji spektar poslova.

U ugovoru iz bivše firme postoji ugovorna zabrana natjecanja od 24 mjeseca od dana prestanka rada gdje stoji da u slučaju kršenja sam dužan isplatiti 24 x brutto plaće kao odštetu poslodavcu. Isto tako navedeno je da isti nije dužan plaćati naknadu osim ako mi na moj upit zabrani rad u drugoj firmi, tada će platiti pola plaće dok traje zabrana. 

Mene sada zanima da li ja kršim ovu odredbu s obzirom da s bivšim poslodavcem nisam imao nikakav kontakt 8 mjeseci niti mi je isplatio ikakvu naknadu? Samo da napomenem, dok sam radio kod njega imao sam netto plaću manju od prosječne u Hr!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , pasko_patak je napisao:

Isto tako navedeno je da isti nije dužan plaćati naknadu osim ako mi na moj upit zabrani rad u drugoj firmi, tada će platiti pola plaće dok traje zabrana. 

Da li ste se bivšem poslodavcu obratili upitom? Često poslodavac odustane od ugovorne zabrane natjecanja kako bi izbjegao plaćanje naknade. Realno vam je to prvi korak.

Ukoliko vam zabrani, dužan vam je isplaćivati naknadu, a drugi poslodavac možda bi bio otvoren zaposliti vas preko agencije za privremeno zapošljavanje (dok zabrana ne istekne). Sukladno članku 44. Zakona o radu, agencija za privremeno zapošljavanje je poslodavac koji na temelju ugovora o ustupanju radnika, ustupa radnika drugom poslodavcu (korisnik) za privremeno obavljanje poslova. Dakle, agencija nije administracija radnika već poslodavac radnika i ugovaratelj obavljanja poslova radnika kod korisnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, lawbydesign je napisao:

Da li ste se bivšem poslodavcu obratili upitom? Često poslodavac odustane od ugovorne zabrane natjecanja kako bi izbjegao plaćanje naknade. Realno vam je to prvi korak.

Ukoliko vam zabrani, dužan vam je isplaćivati naknadu, a drugi poslodavac možda bi bio otvoren zaposliti vas preko agencije za privremeno zapošljavanje (dok zabrana ne istekne). Sukladno članku 44. Zakona o radu, agencija za privremeno zapošljavanje je poslodavac koji na temelju ugovora o ustupanju radnika, ustupa radnika drugom poslodavcu (korisnik) za privremeno obavljanje poslova. Dakle, agencija nije administracija radnika već poslodavac radnika i ugovaratelj obavljanja poslova radnika kod korisnika.

Sa bivšim poslodavcem se nisam čuo jer smo u lošim odnosima od našeg zadnjeg razgovora (kada sam dao otkaz), ali svakako ću poslati upit u firmu.

Na internetu sam na par mjesta naišao na stavku da ugovorna zabrana NE vrijedi ako sam primao plaću manju od Hr prosjeka u to vrijeme. Da li bi se mogao pozivati na to s obzirom da je moja neto plaća bila stvarno manja od prosjeka?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, pasko_patak je napisao:

Sa bivšim poslodavcem se nisam čuo jer smo u lošim odnosima od našeg zadnjeg razgovora (kada sam dao otkaz), ali svakako ću poslati upit u firmu.

Na internetu sam na par mjesta naišao na stavku da ugovorna zabrana NE vrijedi ako sam primao plaću manju od Hr prosjeka u to vrijeme. Da li bi se mogao pozivati na to s obzirom da je moja neto plaća bila stvarno manja od prosjeka?

 

Ugovorna zabrana kakvu ste opisali čini se problematičnom iz par razloga:

1.) Ako ste pri sklapanju tog ugovora stvarno primali plaću nižu od prosjeka -> zabrana je ništetna (čl. 102. st. 6. ZoR-a)

Ali čak i da nije ništetna:

2.) Rok od dvije godine je propisan kao MAKSIMALAN ZoR-om, ali po čl. 102. st. 5. ZoR-a trajanje zabrane mora biti razmjerno konkretnim okolnostima i legitimnom cilju zabrane. Ovo ne zvuči tako ako se radilo o tako slabo plaćenom poslu.

3.) Po čl. 103. st. 1. ZoR-a propisano je da bi morao plaćati naknadu za cijelog trajanja ugovorne obveze, a ne tek kad se probate zaposliti kod konkurencije. Takva odredba čini se vrlo upitnom iz zakonske perspektive.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, ja imam sličnu situaciju, molim Vas ako mi može netko dati odgovor na moje pitanje što je prije moguće.

Prilažem i isječak iz mog ugovora o radu sa sadašnjim poslodavcem.

Dakle, moj trenutni poslodavac je imao te ima ugovore sa firmom A, poslovi proizvodnje te montaže industrijskih postrojenja.

Pošto sam na jednom od projekata i ja sudjelovao te bio jedan od rukovodećih ljudi, firma A je stupila u kontakt sa mnom, te bi željeli da dođem raditi za njih.

Ja bi osnovao svoj d.o.o, potpisao ugovor sa njima te za njih kao externi nadzornik obavljao isključivo poslove vođenja gradilišta (nadzor montaže i sl., posao obavljaju treće firme) na projektima sa kojima moj trenutni poslodavac nema apsolutno nikakve veze.

 

Smijem li to učiniti ili ne??

Ako definitivno ne smijem zbog stavke u mom ugovoru o radu, a ipak se odlučim na to i učinim to. Koje su moguće zakonske posljedice odnosno koje korake može moj tada već bivši poslodavac poduzeti??

 

Pomozite molim!

Puno hvala unaprijed!!

20231209_123253.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 12. 2023. u 12:50, Spartan je napisao:

Pozdrav svima, ja imam sličnu situaciju, molim Vas ako mi može netko dati odgovor na moje pitanje što je prije moguće.

Prilažem i isječak iz mog ugovora o radu sa sadašnjim poslodavcem.

Dakle, moj trenutni poslodavac je imao te ima ugovore sa firmom A, poslovi proizvodnje te montaže industrijskih postrojenja.

Pošto sam na jednom od projekata i ja sudjelovao te bio jedan od rukovodećih ljudi, firma A je stupila u kontakt sa mnom, te bi željeli da dođem raditi za njih.

Ja bi osnovao svoj d.o.o, potpisao ugovor sa njima te za njih kao externi nadzornik obavljao isključivo poslove vođenja gradilišta (nadzor montaže i sl., posao obavljaju treće firme) na projektima sa kojima moj trenutni poslodavac nema apsolutno nikakve veze.

 

Smijem li to učiniti ili ne??

Ako definitivno ne smijem zbog stavke u mom ugovoru o radu, a ipak se odlučim na to i učinim to. Koje su moguće zakonske posljedice odnosno koje korake može moj tada već bivši poslodavac poduzeti??

 

Pomozite molim!

Puno hvala unaprijed!!

20231209_123253.jpg

Nemamo sadržaj nastavka odredbe. Ključno pitanje je - je li ugovorena ugovorna kazna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spartan je napisao:

Nije ugovorena nit kazna, niti postoji odredba u kojoj poslodavac preuzima obvezi isplate pola plaće u tih 12 mjeseci.

Ovo što se vidi u isječku je sve na tu temu.

 

Ako nema ni naknade (čl. 103. st. 1. Zakona o radu), ni ugovorne kazne (čl. 106. st. 3. Zakona o radu), niste vezani navedenom odredbom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija