Jump to content

Životopis i GDPR


eni321

Preporučene objave

Poštovani/a,

Jednoj tvrtki sam poslala životopis u svrhu mogućeg zaposlenja da bih kasnije saznala da je ta tvrtka (netko od njihovih zaposlenih) moj životopis slala mojim bivšim kolegama s prijašnjeg radnog mjesta raspitujući se za mene (skrili su br. telefona i adresu, ali slika i ime i prezime su ostali vidljivi). Je li to kršenje GDPR-a i koji su moji pravni koraci?

 

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije rijedak slučaj da se potencijalni novi poslodavci raspituju kod bivših za kandidate, to je normalno. Što se GDPR-a tiče,  ako nisu vidljivi osobni podatci tada tu ne bi smjelo biti prekršaja.

Ipak, za detalje o GDPR uredbi pričekajte nekoga od kolega, no ovako kako je opisano svakako nije u koliziji sa Zakonom o zaštiti podataka RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fotografija je osobni podatak.

"Sukladno članku 4. točka 14. Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR) fotografija lica je biometrijski podatak, odnosno osobni podatak dobiven posebnom tehničkom obradom u vezi s fizičkim obilježjima. Obrada takvih podataka je zabranjena (članak 9. GDPR) osim u slučajevima propisanim člankom 9. stavak 2. GDPR. Jedan od takvih slučajeva je i davanje izričite privole za obradu takvih osobnih podataka za jednu ili više određenih svrha."

https://www.gdpr-2018.hr/33/smijemo-li-objavljivati-imena-i-fotografije-novih-zaposlenika-uniqueidRCViWTptZHLBh21DK7DbuC9Lz8M2k6Gk/

Ne znam jeste li davali kakvu privolu, odnosno je li nešto o privoli pisalu u samom oglasu na koji ste se prijavljivali. Ali, ako je, po meni ste dali privolu samo osobi koja se smatra voditeljem obrade podataka (odnosno firmi kojoj ste se javljali na natječaj za posao), a ne i trećim osobama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ime i prezime je također osobni podatak.

Ujedno, kako je navedeno, eventualno ste dali privolu za korištenje osobnih podataka u svrhu provedbe natječajnog postupka (to je dominantno u natječajima za posao).

Prosljeđivanje trećim stranama u tom slučaju bi predstavljao kršenje GDPR-a.

Ako smatrate da postoji sumnja u kršenje, najbolje je da izvijestite Agenciju za zaštitu osobnih podataka.

Priložite i dokaze sa kojima raspolažete, sastavite podnesak i uputite ga Agenciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija