Jump to content

Zaštita likovnog rada, autosko pravo/intelektualno vlasništv


Ana_Banana

Preporučene objave

Molim vas pomoć.
Grafički sam dizajner. Radila sam za jednu gospođu koja je na kraju odbila platila moj rad, ali mojom greškom su moji radovi (dizajnovi) ostali na njenom računalu pa ih je ista gospođa iskoristila da prodaje razne rekvizite (šalice, torbe..) koji imaju moje dizajnove kao podlogu. 

Nažalost nemamo ništa na papiru dogovoreno, već je sve na riječ. :(

PITANJE: Zanima me postoji li šansa da se autorski rad naknadno zaštiti? I gdje se može djelo zaštititi? Koliko sam upoznata ZAMP je samo za glazbu.sad2.gif

Napravila sam veliku grešku. Nisam očekivala ovakvu situaciju. Molim vas bez osuda i uvreda, nisam se nikada našla u ovakvoj situaciji....hvala unaprijed :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 23. 12. 2023. u 16:09, Ana_Banana je napisao:

Zanima me postoji li šansa da se autorski rad naknadno zaštiti?

Prema čl.19. st.2. Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima autoru pripada autorsko pravo na njegovom djelu samim činom stvaranja djela, bez potrebe ispunjavanja bilo kakovih formalnosti kao što su registracija ili priznanja prava u upravnom postupku.

Za zaštitu autorskih prava isti zakon nudi građanskopravnu zaštitu (u prvom redu kroz parnicu) te može od osobe koja je to pravo povrijedila tražiti, prestanak uznemiravanja (prestanak radnje i propuštanje takvih i sličnih radnji ubuduće), naknadu štete, plaćanje naknade za neovlašteno korištenje, vraćanje stečenog bez osnove te objavu pravomoćne presude na trošak tuženika i u sredstvu javnog informiranja na prijedlog tužitelja.

Večinu toga možete tražiti direktno od osobe koja je to vaše pravo povrijedila ali dvojim o uspjehu.

Na pitanje o posebnoj zaštiti autorskog djela vjerovatno bi više odgovora dobili ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija