Jump to content

Pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu


tinoworrior

Preporučene objave

Pozdrav svima. Dragovoljac sam Domovinskog rada, pristupio sam obrani RH 1.9.1991, ali mi u ratnom putu pise 1.11.1991, s time da sam dionice dobio od 1.9., te je vidljivo po platnim listama da sam d 1.9. pripadnik Hrvatske vojske. Rodjen sam 1963 godine u Minhenu, odakle sam i dosao ratovati. Imam dijagnozu PTSP, idem na psihoterapije, odradjujem dnevne bolnice, paralelno s time i fizikalne terapije zvog vratne kraljeznice, koja mi je uslijed depresivnih stanja ukocena i deformirana....u moru papirologije i dezinnformacija, ne znam sto mi je raditi.......Imam 385 borbenih dana. Zanima me da li ispunjavam uvjete za prijevremenu starosnu ili minimalnu braniteljsku mirovinuili mozda na temelju radne nesposobnost, sto mi je ciniti? Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, tinoworrior je napisao:

Pozdrav svima. Dragovoljac sam Domovinskog rada, pristupio sam obrani RH 1.9.1991, ali mi u ratnom putu pise 1.11.1991, s time da sam dionice dobio od 1.9., te je vidljivo po platnim listama da sam d 1.9. pripadnik Hrvatske vojske. Rodjen sam 1963 godine u Minhenu, odakle sam i dosao ratovati. Imam dijagnozu PTSP, idem na psihoterapije, odradjujem dnevne bolnice, paralelno s time i fizikalne terapije zvog vratne kraljeznice, koja mi je uslijed depresivnih stanja ukocena i deformirana....u moru papirologije i dezinnformacija, ne znam sto mi je raditi.......Imam 385 borbenih dana. Zanima me da li ispunjavam uvjete za prijevremenu starosnu ili minimalnu braniteljsku mirovinuili mozda na temelju radne nesposobnost, sto mi je ciniti? Zahvaljujem na odgovoru.

https://www.mirovinsko.hr/hr/hrvatski-branitelji-iz-domovinskog-rata/302

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Minimalno 15 godina staža ukupno iz RH + inozemstvo. Pošto imate malo staža to su i male mirovine onda vam je bolje u starosnu prema zakonu o braniteljima kada budete imali 63 god i 10 mjeseci ( ako imate 385 dana u borbenom sektoru ).

Starosna mirovina 
Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan ZOMO-om ako ZOHBDR-om pojedino pitanje nije uređeno drugačije.
 
ZOHBDR propisuje uvjete sniženja dobne granice hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora tako da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu, propisana ZOMO-om, snižava:

  • za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci
  • za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Skywalker007 je napisao:

Minimalno 15 godina staža ukupno iz RH + inozemstvo. Pošto imate malo staža to su i male mirovine onda vam je bolje u starosnu prema zakonu o braniteljima kada budete imali 63 god i 10 mjeseci ( ako imate 385 dana u borbenom sektoru ).

Poštovani tino ,

sve Vam je dobro objasnio dragi Sky osim što minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu možete ostvariti i uz samo 100 borbenog sektora, 20 dana prije Vašeg 64-tog rođendana.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, najljepse hvala na detaljnoj informaciji.Zanima me da li ste mozda upuceni koliki je proces dobivanja statusa HRVI? Naime, na ambulantnom lijecenju sam oko godinu i pol, redovito idem na psihoterapije, i evo upravo startam drugu po redu dnevnu bolnicu. Takodjer paralelno s time redovito idem fizijatru i na fizikalne terapije. Obadva lijecnika su mi rekli da sam radno nesposoban, kakve su mi sanse ako sada predam zahtjev za mirovinu?Trenutno imam samo naknadu za nezaposlene branitelje, sto mi nije dovoljno ni za lijecenje. Na MUP-u se vodim beskucnik, sto u biti i jesam, ovisim o dobroj volji dobrih ljudi........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , tinoworrior je napisao:

Postovani, najljepse hvala na detaljnoj informaciji.Zanima me da li ste mozda upuceni koliki je proces dobivanja statusa HRVI? Naime, na ambulantnom lijecenju sam oko godinu i pol, redovito idem na psihoterapije, i evo upravo startam drugu po redu dnevnu bolnicu. Takodjer paralelno s time redovito idem fizijatru i na fizikalne terapije. Obadva lijecnika su mi rekli da sam radno nesposoban, kakve su mi sanse ako sada predam zahtjev za mirovinu?Trenutno imam samo naknadu za nezaposlene branitelje, sto mi nije dovoljno ni za lijecenje. Na MUP-u se vodim beskucnik, sto u biti i jesam, ovisim o dobroj volji dobrih ljudi........

za  dobivanje  HRVI za stalno,potreban je period od 2-3 godine.

najprije ide privremeno ,posle toga stalno.

lječenje mora biti konstantno ,nalazi ,dnevna bolnica,psiholozi.

tek nakon dobivanja stalnog HRVI ,predaje se zahtjev na HZMO.

PROCES TRAJE DUGO !!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija