Jump to content

Dug prema banci nakon smrti supruga


dada22

Preporučene objave

Molim za savjet,

Sin i ja ocekujemo ostavinsku raspravu nakon pok.supruga/oca.

Suprug nema imovine,(poklonio je darovnim ugovorom pred 5 godina,stan sinu.Bio je vec tad bolestan pa smo htjeli sina osigurati .)

U ostavinsku raspravu bi ušla stoga samo suprugova zadnja neisplaćena mirovina i osobna invalidnina.

Sin je student ,školuje se u drugom gradu od stipendije i povremene zarade stud.servis.

Mi mu pomažemo koliko možemo financijski.

Podnijeli smo zahtjev za obiteljsku mirovinu za sina i mene.

Međutim, na ime supruga postoji i Gotovinski kredit u banci koji traje do 2030.god.Preostali neplačeni dug bi bio cca 3000 €.

Molim savjet

Hvala Vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, dada22 je napisao:

Mislite li da bi bilo možda dobro,izjaviti:

Nema ostavinske imovine

Da se ne provodi ostavinska rasprava.

Umjesto odricanja.

Ne, samo Vi provedite ostavinsku raspravu za račune i tu imovinu za koju znate da je ostala iza njega.

Ovo navodim, jer će se u protivnom vjerovnik pozvati na čl. 4. st. 4. Zakona o nasljeđivanju, a Vi neće imati dokument na koji se možete pozvati da bi se zaštitili.

Tako da Vam je potrebno rješenje o nasljeđivanju iz kojega se vidi da ste se odrekli svog nasljedstva i da kao takvi ne možete odgovarati za dug ostavitelja tj. pok. supruga i oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po istoj punomoći podignula sam, u poslovnici banke,suprugovu zadnju mirovinu ,6  dana nakon što je preminuo.

Prije nego je banka blokirala pristup svim njegovim računima.

Može li banka tražiti povrat tih sredstava ?

Ne može te nitko zaribat ko' što možeš sam sebe 😒

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , dada22 je napisao:

Po istoj punomoći podignula sam, u poslovnici banke,suprugovu zadnju mirovinu ,6  dana nakon što je preminuo.

Prije nego je banka blokirala pristup svim njegovim računima.

Može li banka tražiti povrat tih sredstava ?

Ne može te nitko zaribat ko' što možeš sam sebe 😒

Banka može tražiti povrat sredstava podignutih nakon njegove smrti jer je punomoć prestala trenutkom njegove smrti, a novčana sredstva dio ostavinske mase koju oni moraju čuvati za nasljednike koje će se utvrditi ostavinskim postupkom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , Borbena7 je napisao:

Temeljem čega imate pravo?

 U rješenju stoji:

prema čl.65 ZOMO-a

67, 69, 70, 71 ZOMO-a

 

Dobili smo rješenje, jučer.

Priznaje se pravo na obiteljsku mirovinu...

Zahtjev je podnesen za bračnog druga umrlog hrvatskog branitelja i dijete na redovitom školovanju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , dada22 je napisao:

Po istoj punomoći podignula sam, u poslovnici banke,suprugovu zadnju mirovinu ,6  dana nakon što je preminuo

Nije trebalo ovo raditi.

prije 9 sati , Ivo Kermartin je napisao:

Banka može tražiti povrat sredstava podignutih nakon njegove smrti jer je punomoć prestala trenutkom njegove smrti, a novčana sredstva dio ostavinske mase koju oni moraju čuvati za nasljednike koje će se utvrditi ostavinskim postupkom. 

Moglo bi se gledati i da je nasljednik već raspolagao s nasljednim dijelom. Ovo bi mogao koristiti vjerovnik pok. supruga, a sve u skladu sa čl. 4. st. 4. Zakona o nasljeđivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Nije trebalo ovo raditi.

Moglo bi se gledati i da je nasljednik već raspolagao s nasljednim dijelom. Ovo bi mogao koristiti vjerovnik pok. supruga, a sve u skladu sa čl. 4. st. 4. Zakona o nasljeđivanju.

E da, toga sam se bojala !

Kasno je sad !

I sve je jasno...

Hvala za odgovor 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastavno na sve gore navedeno :

Što se događa s obiteljskom mirovinom?

Dobili smo rješenje :Priznaje se pravo...ispunjeni su uvjeti za priznanje prava na obiteljsku mirovinu prema članku 65.ZOMO-a , 67.ZOMO-a, 69.ZOMO-a, 70.ZOMO-a, 71.ZOMO-a"

Može li banka tu nešto ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javni bilježnik , kod kojeg sam bila ,prije zakazanog roka za ostavinsku raspravu ,da bih se informirala,

zatražila obrazac nasljedničke izjave ,u svrhu izjave o odricanju od nasljedstva ( jer sin neće biti nazočan ostavinskoj raspravi)

Upozorava me ,u slučaju da se odreknemo nasljedstva ,traže se nasljednici slijedećeg reda , u ovom slučaju brat pok. supruga ,

a potom, ako se i on odrekne nasljedstva po načelu kaduciteta ,ošasna imovina prelazi na općinu /grad .

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 01. 2024. u 18:31, Borbena7 je napisao:

Možda i nije kasno.

Na ostavinskoj raspravi neće pisati koliko je novaca na račun i tko je podizao te novce, već će se samo utvrditi da je taj račun pripadao pokojnom suprugu. Vi ništa ne spominjite ni punomoć, ni mirovinu... ništa osim da se odričete svog nasljednog dijela i to je to.

Javni bilježnik , kod kojeg sam bila ,prije zakazanog roka za ostavinsku raspravu ,da bih se informirala,

zatražila obrazac nasljedničke izjave ,u svrhu izjave o odricanju od nasljedstva ( jer sin neće biti nazočan ostavinskoj raspravi)

Upozorava me ,u slučaju da se odreknemo nasljedstva ,traže se nasljednici slijedećeg reda , u ovom slučaju brat pok. supruga ,

a potom, ako se i on odrekne nasljedstva po načelu kaduciteta ,ošasna imovina prelazi na općinu /grad .

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, dada22 je napisao:

Javni bilježnik , kod kojeg sam bila ,prije zakazanog roka za ostavinsku raspravu ,da bih se informirala,

zatražila obrazac nasljedničke izjave ,u svrhu izjave o odricanju od nasljedstva ( jer sin neće biti nazočan ostavinskoj raspravi)

Upozorava me ,u slučaju da se odreknemo nasljedstva ,traže se nasljednici slijedećeg reda , u ovom slučaju brat pok. supruga ,

a potom, ako se i on odrekne nasljedstva po načelu kaduciteta ,ošasna imovina prelazi na općinu /grad .

 

da, traži se onda idući nasljedni red. Uobičajena procedura. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ivo Kermartin je napisao:

da, traži se onda idući nasljedni red. Uobičajena procedura. 

od ostavine nema ništa, nema nekretnina, samo ,ako bismo zatražili u ostavinskoj , zadnja neisplaćena mirovina .

Postoji, kao što sam gore ranije napisala, dugovanje za  manji iznos ,ostatak nepodmirenog gotovinskog kredita, bez jamaca.

Ako na ostavinskoj izjavimo kako nema ostavine, ( priložimo zk izvadak s katastra koji to dokazuje) i ne potražujemo tu zadnju mirovinu.

Možemo li onda izjaviti da ne tražimo da se provede ostavinski postupak , jer nema nasljedstva.

U kojem smjeru bi onda sve išlo ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, dada22 je napisao:

od ostavine nema ništa, nema nekretnina, samo ,ako bismo zatražili u ostavinskoj , zadnja neisplaćena mirovina .

Postoji, kao što sam gore ranije napisala, dugovanje za  manji iznos ,ostatak nepodmirenog gotovinskog kredita, bez jamaca.

Ako na ostavinskoj izjavimo kako nema ostavine, ( priložimo zk izvadak s katastra koji to dokazuje) i ne potražujemo tu zadnju mirovinu.

Možemo li onda izjaviti da ne tražimo da se provede ostavinski postupak , jer nema nasljedstva.

U kojem smjeru bi onda sve išlo ?

Ispričavam se, Borbena7 , mi je već ranije odgovorila na ovo , i pojasnila ...

Dana 11. 01. 2024. u 20:24, Borbena7 je napisao:

Ne, samo Vi provedite ostavinsku raspravu za račune i tu imovinu za koju znate da je ostala iza njega.

Ovo navodim, jer će se u protivnom vjerovnik pozvati na čl. 4. st. 4. Zakona o nasljeđivanju, a Vi neće imati dokument na koji se možete pozvati da bi se zaštitili.

Tako da Vam je potrebno rješenje o nasljeđivanju iz kojega se vidi da ste se odrekli svog nasljedstva i da kao takvi ne možete odgovarati za dug ostavitelja tj. pok. supruga i oca.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 15 minuta, dada22 je napisao:

Ne, samo Vi provedite ostavinsku raspravu za račune i tu imovinu za koju znate da je ostala iza njega.

Ovo navodim, jer će se u protivnom vjerovnik pozvati na čl. 4. st. 4. Zakona o nasljeđivanju, a Vi neće imati dokument na koji se možete pozvati da bi se zaštitili.

Tako da Vam je potrebno rješenje o nasljeđivanju iz kojega se vidi da ste se odrekli svog nasljedstva i da kao takvi ne možete odgovarati za dug ostavitelja tj. pok. supruga i oca.

Javni bilježnik je reagirao ljuto na moje riječi , da bismo se na ostavinskoj odrekli imovine

"napraviti čete onda nama problem, ošasna imovina prelazi u konačnici na grad ...

Odgovarate samo do visine naslijeđene imovine ..."

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 01. 2024. u 18:19, dada22 je napisao:

Javni bilježnik je reagirao ljuto na moje riječi , da bismo se na ostavinskoj odrekli imovine

"napraviti čete onda nama problem, ošasna imovina prelazi u konačnici na grad ..

Što Vas briga što je on ljut, njegov problem.

Dana 26. 01. 2024. u 18:19, dada22 je napisao:

Odgovarate samo do visine naslijeđene imovine ..."

Da, ali ćete to morati dokazivati u zasebnoj parnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 32 minuta, dada22 je napisao:

Parnica s bankom?! 

Ošasnim nasljednikom !?

Isplati li se , s obzirom na relativno mali iznos duga prema banci ?

 

 

ok ,moram prvo promislit ,pa tipkat ...

Nema ošasnog ako prihvatim nasljedstvo, 

prije 12 sati , Borbena7 je napisao:

Da, ali ćete to morati dokazivati u zasebnoj parnici.

onda moram banci ,u parnici ,dokazivati visinu vrijednosti nasljedstva  

Dovedem u opasnost , u tom slučaju, ono na što ste me upozorila 11. Siječnja 

pa i onaj iznos koji sam podizala nakon isteka punomoći ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Suprug je za života imao parnicu ,koju je u konačnici izgubio.

Jedan iznos sudskih troškova  iz te parnice je ostao nepodmiren te je ovrhom čekao na naplatu,

međutim kroz jednostavni postupak stečaja potrošača, te su obveze otpisane. (bio je blokiran duže od 3 godine)

Može li  vjerovnik obnoviti potraživanje  za sudske troškove od eventualnih nasljednika ?

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, dada22 je napisao:

Može li  vjerovnik obnoviti potraživanje  za sudske troškove od eventualnih nasljednika ?

Ne, ako je suprug bio pravomoćno oslobođen od ove obveze i ako vjerovnik ne raspolaže s nekom drugom ispravom, osim s ovom koja je bila obuhvaćena odlukom u jednostavnom postupku stečaja potrošača.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 02. 2024. u 22:12, Borbena7 je napisao:

Ne, ako je suprug bio pravomoćno oslobođen od ove obveze i ako vjerovnik ne raspolaže s nekom drugom ispravom, osim s ovom koja je bila obuhvaćena odlukom u jednostavnom postupku stečaja potrošača.

Pravomoćno je bilo u Svibnju 2023. bila na Fini ,dali su mi obavijest o pravomoćnosti. (koju ranije nisam imala !?)

Račun nije blokiran ,pa zaključujem da je rok za žalbu prošao i nije iskorišteno pravo na žalbu !?

Nadam se ,ako raspolaže nekom drugom ispravom , do sad bi to bio potegnuo ! 

Kakvo je Vaše gledanje na ovo ?

Hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Borbena7 je napisao:

U tom pravomoćnom rješenju, što piše, u odnosu na kakvu ispravu je oslobođen obveze?

"Potrošač ..... oslobađa se od preostalih obveza u odnosu na sljedeće osnove za plaćanje i vjerovnike :

- osnova broj P-58/11 IZ.NA izdavatelja OPĆINSKI SUD, U gradu......  vjerovnik ....(osoba i podatci....)

zaprimljena 20.02.2019. iznos ..... Datum prestanka izvršenja 08.2022.

 

 

datum obavijesti o pravomoćnosti rješenja je25.svibnja 2023. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 11. 01. 2024. u 16:13, Borbena7 je napisao:

Na ostavinskoj raspravi odrecite se svog nasljednog dijela. Bez prihvaćanja i ustupanja već samo odricanje. 

I što manje javno govoriti o ovom darovanju, jer je upitno, da li je prošao rok za pobijanje pravne radnje dužnika koja je počinjena na štetu vjerovnika.

Ne može se odreći nasljedstva nasljednik koji je raspolagao nasljedstvom ili nekim njegovim dijelom. čl. 132 ZN. Znači li to da se netko od nasljednika ne može odreći ako je dobio nešto već prije ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, dada22 je napisao:

 

20240215_084721.jpg

 

20240215_085753.jpg

prije 37 minuta, hasko je napisao:

Ne može se odreći nasljedstva nasljednik koji je raspolagao nasljedstvom ili nekim njegovim dijelom. čl. 132 ZN. Znači li to da se netko od nasljednika ne može odreći ako je dobio nešto već prije ?

Apsolutna zastara 10 godina ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 minuta, hasko je napisao:

Hoće li vjerovnik (banka) toliko čekati ? Jer ako sam ja sve (ili dio) poklonio sinu prije 3 g., treba čekati još 7. To mi je nejasno.

"Povrat dara može se zahtijevati u roku od tri godine od ostaviteljeve smrti, odnosno od dana pravomoćnosti rješenja o proglašenju ostavitelja umrlim, odnosno po utvrđenju njegove smrti, pa protekom tog roka nastupa zastara."

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija