Jump to content

Oporuka


victus2023

Preporučene objave

Molim hitno pomoc vezanu uz nasljedjivanje.

Imam u vlasništvu stan koji bi nakon moje smrti trebali nasljediti necaci.Nedavno sam uselila u stan i puno mi je mjesecima pomagala agentica za prodaju nekretnina preko koje sam to i kupila.S njom sam vec godinama dobra.

Obecala sam joj da cu ostaviti pola svoje imovine oporukom.Ona zeli ugovor o dozivotnom uzdrzavanju.

Ja to ne zelim ali trebam stalnu pomoc oko odlaska u ducan, liječniku, organiziranje popravaka itd.Postoji li način da joj nekom izjavom kod biljeznika osiguram pola imovine a da to nije gore navedeni ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo što ste joj obećali i ovo što vama treba je upravo sadržaj ugovora o doživotnom uzdržavanju. Ako će vam agentica zaista pomagati, to je po meni zaista najbolja opcija. Ona vlasništvo stječe tek nakon vaše smrti i ta imovina ne ulazi u ostavinsku imovinu. 

Druga opcija je, ako ne želite ugovor o doživotnom uzdržavanju i ako joj vjerujete da će vam nastaviti pomagati i bez takvog ugovora, da sastavite oporuku kojom joj ostavljate dio svoje imovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , LjuboZG je napisao:

Ovo što ste joj obećali i ovo što vama treba je upravo sadržaj ugovora o doživotnom uzdržavanju. Ako će vam agentica zaista pomagati, to je po meni zaista najbolja opcija. Ona vlasništvo stječe tek nakon vaše smrti i ta imovina ne ulazi u ostavinsku imovinu. 

Druga opcija je, ako ne želite ugovor o doživotnom uzdržavanju i ako joj vjerujete da će vam nastaviti pomagati i bez takvog ugovora, da sastavite oporuku kojom joj ostavljate dio svoje imovine. 

Hvala puno na odgovoru.

No i dalje molim pomoc protiv ugovora o dozivotnom uzdrzavanju sam, jer ukoliko se dogodi da više ne mogu brinuti o sebi (kuhanje, pranje,kupanje) prodala bih stan i otišla u starački dom.Ukoliko imam ugovor ne raspolazem samostalno sa stanom. Oporučno bi ostavila ono što preostane.Postoji li mogucnost neke zaklade, izjave kod biljeznika ili slično.

Hvala puno na savjetu lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A na agentici ostaje da to prihvati, i riskira da napravi sve obaveze a gospođa u zadnji čas promjeni oporuku i ostane bez ičega, a Ugovorom o doživotnom gospođa riskira da nakon potpisa Ugovora ne dobije od agentice sve obaveze iz ugovora, i tu je po meni ta "igra".

Riskantno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 02. 2024. u 8:27, LjuboZG je napisao:

Raspolagati imovinom za slučaj smrti možete oporukom. Ništa drugo ne osigurava da će agentica nakon vaše smrti dobiti pola vaše imovine. Ako joj želite ostaviti nešto, napravite oporuku i u oporuci napišite što joj točno ostavljate. 

moj slucaj,  ja kao  zakonska nasljednica u oporuci spomenuta nisam. Za oporuku saznajem tek po pozivu na ostavinsku.Trazim nuzni dio.Tuze me da nemam pravo na nuzni dio, iz razloga sto sam od ostavitelja za vrijeme zivota dobila svotu novca, bez ikakovog dokaza da se radi o nuznom djelu.Ostavitelj oporukom  ostavlja i devizni racun( pozamasna suma) oporucnom nasljedniku ,koja je imala i punomoc,a u trenutku smrti na racunu samo oko 40 eura ima....Interesuje me,u slucaju dobivanja nuznog djela,kako se odlucuje, posto postoji sumnja da su novci dignuti za vrijeme dok je  ostavitelj zadnja tri mjeseca bolestan bio. I da,  da li se iz 1/4 nuznog djela,moze doci do 1/2 zakonskog djela.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 02. 2024. u 13:31, čudo je napisao:

A na agentici ostaje da to prihvati, i riskira da napravi sve obaveze a gospođa u zadnji čas promjeni oporuku i ostane bez ičega, a Ugovorom o doživotnom gospođa riskira da nakon potpisa Ugovora ne dobije od agentice sve obaveze iz ugovora, i tu je po meni ta "igra".

Riskantno.

Zahvaljujem na savjetu za sada sam se odlučila za oporuku sa nalogom što poznanica agentica treba obavljati.

To je povremena pomoc kod nabave,smještaj u dom kad za to dodje vrijeme i povremene posjete da se provjeri kako sam.

Imam i nuzne nasljednike necake kojima isto namjeravam dio ostaviti.Mene nije potrebno uzdrzavati a ugovor o dozivotnom uzdrzavanju upisuje se kao zabiljezba u zemljišnjim knjigama.Zahvaljujem na pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 02. 2024. u 8:52, jaca123 je napisao:

Tuze me da nemam pravo na nuzni dio, iz razloga sto sam od ostavitelja za vrijeme zivota dobila svotu novca

Vrijednost darova se uračunava u nužni dio. Dakle, uračunava se i kod utvrđenja vrijednosti nužnog dijela i onda se, kad se utvrdi iznos nužnog dijela, od njega oduzima iznos koji ste vi dobili darovanjem od ostavitelja. 

Dana 18. 02. 2024. u 8:52, jaca123 je napisao:

u trenutku smrti na racunu samo oko 40 eura ima

To je relevantan trenutak. Isplate koje su izvršene prije toga se ne mogu smatrati darovanjem, jer je oporučni nasljednik imao i punomoć na tom računu. Dakle, postojala je volja ostavitelja da oporučni nasljednik i ranije raspolaže sredstvima na tom računu. Taj iznos je prije smrti ostavitelja mogao biti podignut i po nalogu ostavitelja i za potrebe ostavitelja. Nisam siguran da možete dokazati suprotno. Malo je vjerojatno da je taj novac podignut nakon smrti ostavitelja, budući da banke vrlo brzo nakon smrti blokiraju račune preminule osobe da se iznosima na istima ne može raspolagati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , LjuboZG je napisao:

Vrijednost darova se uračunava u nužni dio. Dakle, uračunava se i kod utvrđenja vrijednosti nužnog dijela i onda se, kad se utvrdi iznos nužnog dijela, od njega oduzima iznos koji ste vi dobili darovanjem od ostavitelja. 

To je relevantan trenutak. Isplate koje su izvršene prije toga se ne mogu smatrati darovanjem, jer je oporučni nasljednik imao i punomoć na tom računu. Dakle, postojala je volja ostavitelja da oporučni nasljednik i ranije raspolaže sredstvima na tom računu. Taj iznos je prije smrti ostavitelja mogao biti podignut i po nalogu ostavitelja i za potrebe ostavitelja. Nisam siguran da možete dokazati suprotno. Malo je vjerojatno da je taj novac podignut nakon smrti ostavitelja, budući da banke vrlo brzo nakon smrti blokiraju račune preminule osobe da se iznosima na istima ne može raspolagati. 

Hvala vam!....da li se onda  u nuzni dio uracunava i 1/2 iste kuce   koju  je ostavitelj prije par godina(konkretno2011) darovao  oporucnoj nasljednici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, samo ako je oporučni nasljednik ujedno i zakonski nasljednik (odnosno ako bi, da nema oporuke naslijedio ostavitelja kao zakonski nasljednik). 

Ovo je iz razloga što se kod izračuna nužnog dijela uzimaju u obzir svi darovi koji su učinjeni zakonskim nasljednicima, a darovi učinjeni trećim osobama samo ako je darovanje izvršeno manje od godinu dana prije smrti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , LjuboZG je napisao:

Nažalost, samo ako je oporučni nasljednik ujedno i zakonski nasljednik (odnosno ako bi, da nema oporuke naslijedio ostavitelja kao zakonski nasljednik). 

Ovo je iz razloga što se kod izračuna nužnog dijela uzimaju u obzir svi darovi koji su učinjeni zakonskim nasljednicima, a darovi učinjeni trećim osobama samo ako je darovanje izvršeno manje od godinu dana prije smrti. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, jaca123 je napisao:

 

Hvala vam na pojasnjenju. Oporucna  je i zakonska nasljednica.(postoji velika sumnja da je oporuka izdiktrirana ostavitelju,odnosno prisila)Da li vam je poznato, da se pravnim putem(posto smo vec u parnici) moze iz 1/4(nuznog djela) doci do zakonskih 1/2. Da li je poznato u sudskoj praksi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 14. 02. 2024. u 13:31, čudo je napisao:

A na agentici ostaje da to prihvati, i riskira da napravi sve obaveze a gospođa u zadnji čas promjeni oporuku i ostane bez ičega, a Ugovorom o doživotnom gospođa riskira da nakon potpisa Ugovora ne dobije od agentice sve obaveze iz ugovora, i tu je po meni ta "igra".

Riskantno.

Ponovo se javljam za pomoc osoba agentica kojoj sam zeljela oporukom ostaviti dio moje imovine sada zeli darovni ugovor.Šta to podrazumjeva.

Šta  znači darovanje za slučaj smrti.Ako netko zna odgovore molim da pomogne pod pritiskom sam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija