Jump to content

Otkaz izvanredni


anonimno

Preporučene objave

evo, dobih izvanredni otkaz, no da ne duljim, sve je izmišljeno, naštimano...

interesira me sljedeće: ukoliko krenem u tužbu, kakav je score dobivenih protiv tvrtke? napominjem da se radi o poznatoj tvrtki...

ukoliko dobijem spor nakon xy mjeseci, imam pravo tražiti isplatu plaće za svo vrijeme koje nisam bio na poslu a poslodavac mi je dao otkaz neopravdano. ako se u međuvremenu zaposlim u drugoj firmi, da li gubim pravo na te sve plaće koje bih ostvario dok sam radio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanredni otkaz- mora biti dat u roku od 15 dana od kada ste počinili bitnu povredu radne dužnosti Ta povreda mora biti konkretna....

Ukoliko želite tužiti "poznatog"poslodvaca, morate mu prvo podnijeti zahtjev za zaštitu svojih prava u roku od 15 dana, a tek nakon odgovora poslodavca ili ne odgovora u roku od 15 dana, možete podnijeti tužbu sudu

 

U sudskim sporvima iz radnog odnosa ne podliježete plaćanju sudskih pristojbi toga ste u ovom slučaju oslobođeni.

 

Score??? Ovisi o kvaliteti odvjetnika koji se budu sporili.

Nije uopče važno da li je poslodavac poznata pravna osoba, bitno je da li je ispoštovao sve bitne odredbe koje zakon traži za izricanje izvanrednog otkaza. ako je, onda vam ni sud ne može pomoći, a ako nije poštovao proceduru i ukoliko je vaš otkaz neutemeljen, onda mu poznatost ne vrijedi puno ne znam da li ste zaposleni u djelatnosti koju vezuje i kolektivni ugovor,pa i tu ima dosta bitnih stvari koje se moraju primijeniti.

 

Što ćete dobiti na sudu, ovisi i o tome što tražite...ako se upustite u spor, onda tražite da se izvanredni otkaz proglasi nevažečim, pa samim tim da se vratite u radni odnos, a samim time i naknadu plaće za one mjesece koje ste proveli sporeći se.

 

Ako se zaposlite u drugog poslodavca, kako ćete tražiti da otkaz bude poništen i vi vraćeni na stari posao???malo je u koliziji....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru, no mislim da nisam bio jasan...

palo mi je na pamet da se tužim s njim. potraje li sud npr 2 godine, ja sam već 24 mjeseca bez primanja i onda dobijem sud tražeći sve neisplaćene plaće. a ja se zaposlio nakon npr 18 mjeseci kod nekog drugog (a sud je trajao 24 mjeseca i ja sam u trenutku finaliziranja procesa se zaposlen).

pitanje: a) hoću li u slučaju da sam dobio sud dobiti plaće samo do onog trenutka kad sam se zaposlio kod novog poslodavca, ili b) apsolutno sve plaće koje su protekle do dobivanja presude?

ako a) - mogu se zaposliti za 2000 kn/mj kod novog poslodavca, a radio sam prije za 8000, nisam stimuliran zapošljavanjem

b)ovo znači da se mogu obogatiti.

jesam li nejasan?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo da li ste podnijeli zahtjev za zaštitu povrijeđenog prava u roku?

ako niste tužba se odbacuje jer je nedopuštena.

 

ako jeste i ako nije ili je odgovorio naravno negativno onda tek ide tužba u daljnjem roku od 15 dana.

tuzbeni zahtjev je utvrđenje da je otkaz nezakonit, trazite da se nalozi da se vratite na posao i isplatu neisplaćenih plaća

 

ako se u međuvremenu zaposlite imate pravo traziti za svaki mjesec samo razliku u placi.

i to je to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se u međuvremenu zaposlite imate pravo traziti za svaki mjesec samo razliku u placi.

 

Čini mi se da sam u praksi naišao na drugačije presude. Naime sudovi nalažu isplatu cijelih plaća koje bi pripadale oštećenom radniku da nije dobio otkaz, bez obzira bio zaposlen ili ne poslje otkaza.

 

Ako netko točnije zna, baš bih volio da kaže riječ dvije o ovome

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si već 24 mjeseca bez primanja, po mojoj logisci ti ne radiš 24 mjeseca. Znači, nisi tražio zahtijev za zaštitu prava kod poslodavca u roju od 15 dana od dana primanja izvanrednog otkaza? mislim, ako jesi, već bi tužio i bio na sudu...ako to nisi napravio, e pa stvarno ti je to jedna od najvećih grešaka... sudovi uvijek idu in favorem radnika! Uz dobrog odvjetnika ne vidim zašto ih ne bi odrao ko janca! Ali mislim da je gotovo... :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija