Jump to content

osobni čin-ustrojbeno mjesto


Pingo

Preporučene objave

Pozdrav

vidim da nemate dovoljno problema pa bih ja zamolio ako mi itko može pomoći u mom. Umirovljen sam 01.07.'03. u činu poručnika i to nebi bio problem da se on poklapa s mojim ustrojbenim mjestom, u zakonu o braniteljima kao i u HZZO-u nepoznaju moju nazovimo dužnost kao ustrojbeno mjesto, naime ja sam bio načelnik veze, a oni poznaju samo osobni čin i zapovijedna mjesta, načelnik ne postoji. smatrajući da sam zakinut u personalnoj upravi su mi rekli da bih to mogao realizirati (doduše s rezervom), ali u uredu obrane u mojoj županiji govore da ne. Bio sam pripadnik pričuvnog sastava-domobranstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost, to je bila, kako oni shvaćaju "funkcija" da tako kažem, a vjerojatno ste pročitali Zakon o pravima hrvatskih branitelja gdje decidirano "stoji" ono što stoji pa tako načelnike ne priznaju već ustrojbena mjesta-činove.

 

Kvaka je bila u tome što su funkcije bile bez obzira na čin pa je tako vojnik mogao odrađivati određene poslove-funkcije koji su ili vrlo odgovorni, a i general i mogli su biti vrlo blizu po odgovornosti.

 

Trebalo bi i tu nešto promjeniti ali mi ne "krojimo" Zakone.

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da su ovi u personalnoj u pravu i to iz sljedećeg razloga: točno se zna koji je ustrojbeni čin za dužnost načelnik veze (normalna stvar iz ustrojbene knjige, a ne rekla- kazala i to mi je rekao moj zapovjednik i sl.) a i zna se kolika je plaća osobi koja ima čin poručnika i obnaša tu dužnost, dakle nema spora i nikakve rezerve! Jedino može trajati dugo i treba imati živaca!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Alooo društvo, mislim da sam našao rješenje....

mirovinskom treba dostaviti zamolbu za pokretanje postupka ili revizije ili kako god ga nazvali i uz nju obavezno dostaviti neki dokumenat koji to dokazuje što tražite...onda oni službeno traže od Ureda obrane "Potvrdu o obnašanju dužnosti u trenutku razvojačenja" (ili tako nekako). Da bi to ubrzali osobno traži potvrdu iz postrojbe ili njenog sljednika, u mom je slučaju to 3.korpus, i tu potvrdu odnijeti u ured obrane da čeka zahtjev mirovinskog. Koliko sam shvatio gospođu u korpusu to rješave sve moje probleme, a vjerujem i ne samo moje...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Pingu ,točno to je uobičajena procedura referent povodom žalbe ili prevođenja Vaše osobne podatke (ustrojbeno mjesto i osobni čin) zatražuje u Upravi za obranu ako navedene podatke nema u predmetu. Još samo jedno objašnjenje 1995g na snazi je bila Odluka o plaćama gdje se dobivao zapovjedni dodatak ako je postrojba popunjena do određenog postotka, tako se moglo dogoditi da Vam plaća bude manja jer nemate formacijski popunjenu postrojbu, ljudi koji su bili na naknadi imali su problema u svezi toga, način na koji se to rješilo već ste naveli preko Uprave za obranu dokazivali su ustrojbeno mjesto ili čin ovisno što im je povoljnije ,i to je bilo dovoljno, jer novi Zakon ništa ne govori o plaći, već o činu ili ustrojbenom mjestu (ovo je iz osobnog iskustva ) ako imate isti problem uložite žalbu .

Pozdrav

Bog :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me da li će onda Pingo ići ponovno na reviziju,jer moglo bi se desiti ako nije 100 % opća nesposobnost da mu bude i manja mirovina od sadašnje,jer koliko je rečeno da je bio zaposlen po preostaloj radnoj sposobnosti,ali ne znam da li je nesposobnost opća ili profesionalna i dali ima kakav omjer ,jer po novom se drugačije obračunava

nego prije 2005.Da li tko zna o tome više, da ne bi tjerao vuka, a istjerao zeca.

Bog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Vukovaru ako je u mirovini od 2003 g bit će preveden po novom Zakonu koji je stupio na snagu 2005. ako je to za korisnika povoljnije. U Zakonu iz 2001g postoji dodatak na mirovinu čiji su iznosi usklađivanja ovisili o Zakonu o državnom proračunu, tj eventualnim kasnijim izmjenama tog Zakona u pogledu osnovice za izračun tog dodatka. Kako bi se izbjegla promjena iznosa mirovinskog primanja, koja je ovisila o dvama različitim propisima , korisniku mirovine kojem je prema Zakonu iz 2001. određen dodatak uz mirovinu, a čiji je iznos kao cijelovito mirovinsko primanje nakon prevođenja ostaje zajedno s dodatkom u isplati kao povoljnije, uračunasva se u mirovinu taj dodatak i dalje se isplaćuje kao jedinstvena mirovina korisnika.

Pozdrav

Bog :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vukovar je napisao:

Zanima me da li će onda Pingo ići ponovno na reviziju,jer moglo bi se desiti ako nije 100 % opća nesposobnost da mu bude i manja mirovina od sadašnje,jer koliko je rečeno da je bio zaposlen po preostaloj radnoj sposobnosti,ali ne znam da li je nesposobnost opća ili profesionalna i dali ima kakav omjer ,jer po novom se drugačije obračunava

nego prije 2005.Da li tko zna o tome više, da ne bi tjerao vuka, a istjerao zeca.

Bog

S obzirom da je pingo napisao da je u mirovinu otišao 2003. godine, njegov slučaj je sada aktualan jedino ako potpada pod prevođenje (on to nije napisao).

Ukoliko , dakle, treba biti preveden to bi značilo da ima priznat status HRVI-a i utvrđenu opću nesposobnost jer su to bila dva uvjeta da bi se 2003. priznalo pravo na inv. mirovinu po Zakonu o HB (...). Ako je to sve tako kako sam naveo, onda u postupku prevođenja nema ponovnog utvrđivanja omjera niti se može dirati u utvrđenu opću nesposobnost.

Ukoliko se u postupku prevođenja utvrdi da bi mu po novom Zakonu pripadala manja mirovina, zadržat će stari iznos (s tim da će dodatak ući u iznos mirovine).

Međutim, ako nije riječ o prevođenju, onda u obzir može doći jedino postupak obnove kod HZMO-a, ali treba imati na umu da bi se u tom postupku primjenjivale odredbe zakona koji je vrijedio u vrijeme donošenja rješenja iz 2003. godine, a ne novog Zakona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki, ovako stvari stoje kod mene...

ja sam 30.09.'96 bio na komisiji za procjenu preostale radne sposobnosti, nudili su mi imirovinu , međutim na moje insistiranje oni su me vratili na posao (bio sam djelatnik HT-a), i bila je klauzula u kojoj stoji da ako HT ne osigura meni radno mjesto sugladno mojim mogućnostima da mene i moju radnu knjižicu vrate na HZZMO...bla bla bla...poznata priča (nadam se)...tako da sam ja s 01.07.2003.g. otišao u mirovinu slijedom toga rješenja (ja imam običaj reći da sam prešao na "HTV" ... HRVATSKI TEHNOLOŠKI VIŠAK)..mirovina i dragovoljački dodatak su mi bili odvojeni, nedavno sam dobio novo rješenje (to bi trebalo biti to famozno prevođenje-nadam se) i u njemu je sve definirano osim ustrojbenog i osobnog čina, i to sada ja mislim da ću uspjeti riješiti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pingo je napisao: ... nedavno sam dobio novo rješenje (to bi trebalo biti to famozno prevođenje-nadam se) i u njemu je sve definirano osim ustrojbenog i osobnog čina, i to sada ja mislim da ću uspjeti riješiti...

Ako je to rješenje doneseno u izvršenju prevođenja u njemu se moraju spominjati elementi po kojim se određivala mirovina pa između ostalog i osobni čin i/ili ustrojbeni elementi. Predlažem pozorno pročitati cijelo rješenje. U tom rješenju su preuzeti neki elemeti iz prethodnog rješenja (onog iz 2003) te sigurno osobni čin i/ili ustrojbeni elemeti, te ako oni ne štimaju, možete kako je već spominjano u prethodnom postu, zatražiti obnovu postupka ali uzimajući u obzir navedenu napomenu da se tada primjenjuju pravila "igre" iz 2003. godine.No, bez obzira na to, po mom mišljenju vi se možete žaliti i na ovo rješenje o prevođenju s isticanjem zahtjeva da se trebaju primjeniti neki drugi elementi a ne oni koji su primjenjeni, normalna stvar uz postojanje argumenata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija