Jump to content

Prava suvlasnika


JozoO

Preporučene objave

Poštovani,

Da li predstavnik stanara ima pravo bez pristanka suvalsnika uređivati okolicu zdrade prema svojim preferencijama?
Tj. davati upute tvrtki koju je angažirao da uređuje okoliš.

Plaćeno je iz pričuve i ti radovi nisu usuglašeni sa ostalim suvlasnicima.

Upute su tipa, srušiti drveća, posaditi cvijeće...

Lp

Jozo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor pravnice za one koji će ovo možda čitati: "prava i obveze predstavnika suvlasnika su utvrđene Međuvlasničkim ugovorima".

Moje drugo pitanje ovdje za čitatelje: Da li predstavnik stanara ima obavezu meni kao novopridošlici u zgradu nakon kupnje stana dati Međuvlasnički ugovor?
Od prethodnog vlasnika ga nisam dobio.

uređeno: od JozoO
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 04. 2024. u 11:52, JozoO je napisao:

Tj. davati upute tvrtki koju je angažirao da uređuje okoliš.

Tko je ovlastio ovu tvrtku? Čiji je potpis na nalogu?

Dana 09. 04. 2024. u 11:52, JozoO je napisao:

Plaćeno je iz pričuve i ti radovi nisu usuglašeni sa ostalim suvlasnicima.

Ako je plaćeno iz pričuve, onda je potpisano i od upravitelja, pa treba vidjeti na temelju čega je on smatrao da su naručeni i izvršeni radovi u skladu sa propisima.

prije 1 sat, JozoO je napisao:

Da li predstavnik stanara ima obavezu meni kao novopridošlici u zgradu nakon kupnje stana dati Međuvlasnički ugovor?

Nema, ali zato ima upravitelj zgrade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

GSKG je upravitelj.
Dakle, mogao bih njih pitati.

Koliko sam čuo od tvrtke, predstavnik stanara je tražio ponudu, tvrtka koja ima ugovor o mjesečnom održavanju ponudila cijenu dodatnih radova, a predstavnik prihvatio i definirao što se točno mjenja u okolišu. 

Mene konkretno smeta što na moje pitanje njemu zašto se sječe sva vegetacija te možemo li ostaviti dio koji je zeleni zid prema prometnici njegov odgovor "...ipak idemo sa rezanjem svega jer je staro i tu je razgovor prekinut".

Dodatno pitanje jest...smijem li sad ja posaditi dva drveta o svom trošku? 
Pretpostavljam da ne smijem, ali s obzirom da su neki susjedi prije godinu dana već posadili nekoliko, imam izgovor za jednakim pravom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 44 minuta, JozoO je napisao:

Koliko sam čuo od tvrtke, predstavnik stanara je tražio ponudu, tvrtka koja ima ugovor o mjesečnom održavanju ponudila cijenu dodatnih radova, a predstavnik prihvatio i definirao što se točno mjenja u okolišu. 

I to je uredu.

prije 45 minuta, JozoO je napisao:

GSKG je upravitelj.
Dakle, mogao bih njih pitati.

Svakako.

prije 45 minuta, JozoO je napisao:

Dodatno pitanje jest...smijem li sad ja posaditi dva drveta o svom trošku? 

Čemu ovakve postupanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Borbena7 je napisao:

I to je uredu.

OK. 
Nisam znao da ima pravo na temelju svojih ideja mjenjati nešto čemu sam i ja suvlasnik bez da me (i ostale suvlasnike) pita. 

prije 35 minuta, Borbena7 je napisao:

Svakako.

Čemu ovakve postupanja?

Pa, mislim da ako sam i ja suvlasnik i koristim zelenu površinu, ne moram biti u nemilosti ideja jedne osobe.

Hvala Vam na odgovorima.

uređeno: od JozoO
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, JozoO je napisao:

Nisam znao da ima pravo na temelju svojih ideja mjenjati nešto čemu sam i ja suvlasnik bez da me (i ostale suvlasnike) pita.

Da, ali on je i predstavnik stanara.

prije 27 minuta, JozoO je napisao:

Pa, mislim da ako sam i ja suvlasnik i koristim zelenu površinu, ne moram biti u nemilosti ideja jedne osobe.

Radi se o suvlasničkom upravljanju, a on je predstavnik suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle još jedan primjer gdje pravo nije pravda i gdje određeni pojedinci mogu nametati svoju volju jednostavnim izgovorom "to drvo je bilo staro....to što ti želiš hlad, nije me briga". 

Stan sam kupio prije svega zbog zelenila kojim je zgrada bila okružena, a jedna osoba ju dizajnira prema svojem ukusu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija