Jump to content

Inkluzivni dodatak i dopunsko zdravstveno osiguranje


Xenia567

Preporučene objave

Danas sam dobila rješenje o inkluzivnom dodatku koji će iznositi 432€ mjesečno.Živim u kućanstvu sa bakom koja prima mirovinu u iznosu od 221€ .Zanima me da li s tolikim primanjima ja kao invalid iz 3 kategorije moram od sada plaćati policu dopunskog zdravstvenog osiguranja.I da li to od sada mora i moja baka?Ona je dobila Obavijest o produljenju važenja dopunskog zdravstvenog osiguranja na teret sredstava državnog proračuna po osnovi prihodovnog cenzusa  još 18.03.2024.Ja sam do sada primala doplatak za pomoć i njegu u iznosu od 79.68€ otprilike pa sam također tako bila oslobođena plaćanja dopunskog zdravstvenog osiguranja.Nakon ovog rješenja o ID da li ću morati plaćati policu dopunskog zdravstvenog osiguranja?Nisam još dobila obavijest iz HZZO-a o tome da sam kao i baka osigurana za sljedeću godinu.Znate onu - ne plaćate ukoliko vam ukupan prihod po članu obitelji ne prelazi 379,49€ mjesečno.Što sad kad prelazi moj ID taj iznos??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, nebi trebali plačati dopunsko zdravstveno osiguranje, vjerojatno imate 100% invaliditeta ili više vrsta oštećenja, osim toga inkluzivni dodatak koji ste dobili ne ulazi u prihode

Osim toga 1.2. i 3 razina potpore je nekadašnja osobna invalidnina , te se nije plaćalo dopunsko osiguranje

Morate otići u HZZO sa rješenjem i oni će Vam to regulirati

Osim toga mislim da imate pravo i na pomoć za ugroženog kuca energenata, što opet regulirate u CZSR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije osoba sa 100% invaliditeta i više vrsta bolesti

Osoba sa 100% invaliditeta ili više vrsti bolesti ima pravo na dopunsko osiguranje na teret države bez obzira na stanje domaćinstva

 

  1. osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma, odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj sk
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Socijalna radnica po službenoj dužnosti trebala bi to riješiti budući sam i ja tako napravila. Rješenje sam dobila i priznato mi je dopunsko osiguranje trajno. Još nisam dobila rješenje po novom tvz, inkluzivni dodatak. Za sada primam 79,68 €. tuđa pomoć i njega u punom opsegu. Imam 80% invaliditeta i 3. stupanj funkcionalnih sposobnosti. Dobila sam europsku iskaznicu za osobe sa invaliditetom i europsku parkirališnu kartu. Ako mi možete pomoći da li Vi spadate u 3. stupanj po novome zakonu, odnosno inkluzivnom dodatku. Da li se odnose na psihičke bolesti, koliko sam zakon shvatila samo te osobe po ovom zakonu mogu dobiti taj iznos. Bila bih Vam zahvalna na odgovoru., budući imam 3. stupanj funkcionalnih sposobnosti, no nisu psihičke, dobila sam i novi nalaz koji mi po dijagnozi donosi umjesto do sada 2. stupanj psihičkih bolesti još jedan bod., te se nadam da ću dobiti 3. stupanj po novome zakonu. Inače imam više vrsta invaliditeta. Hvala vam unaprijed na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam po nalazu i mišljenju o težini i vrsti invaliditeta -oštećenju funkcionalnih sposobnosti -duševnu bolest 40 posto oštećenja organizma i utvrđen 3 stupanj invaliditeta još sa vještačenja krajem 2016 godine.Nemam nikakvih ostalih vrsta oštećenja npr.fizičkih itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Govorite o bodovima pa se nemogu snaći o ćemu je rijeć

Dopunsko osiguranje nema veze sa CZSR već HZZO,  a to zanči da imate 100 % invaliditeta ili više vrsta oštećenja

Kod Vas je jasno da nemate 100% invaliditeta već više vrsta bolesti po kojima ste dobili dopunsko osiguranje na teret države 

Sve osobe sa invaliditetom 80% na više dobivaju iskaznice o invaliditetu i parkirno mjesto

Što za Vas znaći stupanj (stupanj I-IV je stupanj funkcionalnosti a po novom zakonu postoji razina potpore  1-5 koja ovisi o predhodnom stupnju.

Ako se radi o III stupnju psihičkih bolesti spadali bi u razini 3 potpore (nije mi jasno zašto nisu psihićke naravi)

U obzir se uzima samo najveći stupanj invalinost (funkcionalne sposobnosti)

Rešenje o kojem pišete je staro, treba prićekati novo koje će u svakom slučaju financijski biti veće

Ako sam dobro razumio bili ste na novom vještačenju kada spominjete III stupanj funkcionalnost u odnosu na stari Ii stupanj

Molim Vas dali ste bili na vještačenju i što piše o vrsti bolesti i vrsti oštečenja

Predhodni odgovor je spajmerici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, Xenia567 je napisao:

Imam po nalazu i mišljenju o težini i vrsti invaliditeta -oštećenju funkcionalnih sposobnosti -duševnu bolest 40 posto oštećenja organizma i utvrđen 3 stupanj invaliditeta još sa vještačenja krajem 2016 godine.Nemam nikakvih ostalih vrsta oštećenja npr.fizičkih itd.

Zahvaljujem se na odgovoru, on je korektan i razumljiv!

prije 8 minuta, cvrtila je napisao:

Govorite o bodovima pa se nemogu snaći o ćemu je rijeć

Dopunsko osiguranje nema veze sa CZSR već HZZO,  a to zanči da imate 100 % invaliditeta ili više vrsta oštećenja

Kod Vas je jasno da nemate 100% invaliditeta već više vrsta bolesti po kojima ste dobili dopunsko osiguranje na teret države 

Sve osobe sa invaliditetom 80% na više dobivaju iskaznice o invaliditetu i parkirno mjesto

Što za Vas znaći stupanj (stupanj I-IV je stupanj funkcionalnosti a po novom zakonu postoji razina potpore  1-5 koja ovisi o predhodnom stupnju.

Ako se radi o III stupnju psihičkih bolesti spadali bi u razini 3 potpore (nije mi jasno zašto nisu psihićke naravi)

U obzir se uzima samo najveći stupanj invalinost (funkcionalne sposobnosti)

Rešenje o kojem pišete je staro, treba prićekati novo koje će u svakom slučaju financijski biti veće

Ako sam dobro razumio bili ste na novom vještačenju kada spominjete III stupanj funkcionalnost u odnosu na stari Ii stupanj

Molim Vas dali ste bili na vještačenju i što piše o vrsti bolesti i vrsti oštečenja

Predhodni odgovor je spajmerici

Ne niste dobro razumjeli što sam napisala. Sve ste pobrkali. U svakom slučaju hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xenia 567

Što znači duševna bolest, vjerojatno se radi o psihičkoj bolesti  sa III stupnjem (ne invaliditeta već invalidnosti) dobili ste rješenje prije rećeno,  dakle 3 razinu potpore

Invaliditet Vam je 40% a stupanj invalidnosti III

moram priznati neobićno, ako nemate 100% invaliditeta ili više drugih bolesti nemate pravo na dopunsko osiguranje na teret države

osobno bi otišao u HZZO i provjerio mogučnost oslobađanja plačanja dopunskog osiguranja bez obzira na godinu vještačenja, postoji mogučnost da je bilo vještačenje bez vašeg prisustva kad ste dobili novo rješenje, no ipak vam potpora  ID ne ulazi u cenzus

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spajmerica

Tek sada mi nije jasno o čemu se radi jer se umiješala u međuvremenu Xenia 567, a govorite o bodovima (postoji % do 100, funkcionalna sposobnost I-IV i razina potpore 1-5)

Nema bodova u terminologiji socijalnih prava, po novom zakonu smo razvrstani u prava na potpore od 1-5, od koga ste dobili nalaz (možda lječnika) u tom slučaju morate podnjeti novi zahtjev za inkluzivni dodatak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o tome da sam svrstana po starom zakonu u 3. razinu funkcionalnih sposobnosti poradi više više vrsta invaliditeta. Vezano za psihičke bolesti dobila sam 2. razinu koju želim dignuti na 3. razinu potpore po novom zakonu o inkluzivnom dodatku. Vještačena sam 2017.godine ali okolnosti su se promijenile i u međuvremenu sam dobila novu dijagnozu F.60.3 sa kojom vjerujem mogu dobiti još jedan bod - razinu 3 po novom zakonu. Mene su zanimala iskustva drugih kako bih bolje mogla sagledati osobnu situaciju. Radim na tome i predat ću uskoro dokumentaciju za preispitivanje cczss, koji će to proslijediti Jedinstvenom tijelu vještačenja u nadi da ću dobiti 3. razinu potpore. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor spajmajerici,

S obzirom na Vaš upit o mojem zdravstveno stanju, a i mogih drugih, bez ustučavanja Vam mogu reći o mojem zdravstvenom statusu:

-vrsta invaliditeta i stupanj: kronična bolest kod odraslih  IV  stupanj

                                               psihičke bolesti II stupanj

-vrsta oštećenja: tjelesno oštećenje  IV stupanj

                              mentalno oštećenje II stupanj

-bolesti: Status post ICV (IX-169), Epilepsia (VI-G40), Ishemia myocardil chronica (IX-125), Fibrillatrio atriorum (IX-148),            Cardiomyopathia dilatativa (IX-142.0), Dysfunctiones affectivae organicae (V-F6.03), Druga označena stanja nakon operacije (XXI-Z98.8), Prisutnost drugih označenih funkciunalnih implatanta (XXI-Z96.8), Dyslocato cubiti (XIX-S53.1)

              

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. Spajmerica

Opet vi o bodovima, nema bodova već stupnjeva.

-III stupanj funkcionalnosti (Zakon o socijalnoj skrbi čl 50 - 60 su ukinuti) bilo je pravo na tuđu pomoć i njegu

-ako imate II stupanj funkcionalne sposobnosti ulazite u 5 razinu, a 4 razinu ako imate dodatne teškoće uz II stupanj funkcionalnost, dok za 3 razinu je potrebno III stupanj funkcionalnosti, što mora utvrditi vještak ZOSI

-kod svrstavanja u stupanj funkcionalnosti uzima se samo najveći postotak oštečenja bez obzira na druga oštečenja a time i stupanj funkcionalnosti

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nema znam no ja sam laik pa eto umjesto stupanj pisala sam bod. Imam utvrđen III stupanj funkcionalnih sposobnosti poradi više vrsta oštećenja, te II stupanj psihičkih problema. Znam da se uzima u obzir najveći postotak., time se dobije 4. razina inkluzivnog dodatka. Pitala sam da li bi u međuvremenu  nakon što sam vještačena 12.12. 2017. godine dobila dijagnozu F60.3 mogla podići umjesto sadašnje 4. razine mogla steći pravo na 3. razinu potpore inkluzivnog dodatka poradi psihičkih problema i dijagnoze koju sam navela. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s obzirom da imate sveukupno III stupanj funkcionalne sposobnost, vrste bolesti psihički i vjerojatno nešto kronično, što bi trebala biti vrste oštećenja mentalno i tjelesno, te bi možda ovdje ulogu za ulazak u 3. razine potpore mogao biti

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60

Ovo je samo moje razmišljanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa, Vi imate vodeću bolest kroničnu 3 i psihičku 2 (to su razine bolesti organa)

Sveukupno imate III stupanj težeg invaliditeta i to tjelesnog i mentalnog. S obzirom da imate tjelesno oštećenje mogli bi upasti  u             j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60  razina 3

-pod uvjetom da Vam je Barthelov index 36-60 a i psihička bolest je dodatna poteškoća

-osobno ni meni nikad nije utvrđivan Barthelov index, a može ga Vam ispisati lječnik specijalista kod kojeg se lječite, eventualno Vaš ljećnik opće prakse

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji razlika imam utvrđen III stupanj težeg invaliditeta. Razlika je velika u riječima TEŠKI invaliditet i TEŽI invaliditet. Da mi je utvrđen teški znam da bi bila u 3 razini potpore. Upravo iz tih razloga pitam i dalje molim da li se sa dijagnozom F.60.3 mogu podignuti na 3. razinu potpore. Ona se odobrava samo ako imate III. stupanj psihički.  

uređeno: od sparmajerica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je jasno , no onda morate podnijeti novi zatjev CZSR sada za inkluzivni dodatak s novom medicinskom dokumentacijom, a onda sve ovisi o vještaku. Vi morate dobiti IV stupanj fukcionalne sposobnostiti da bi ušli u 3 razinu potpore

Moguće je i da na novom vještaćenju s tom novom dijagnozom dobijete stupanj III. ovisi o vještaku

Prijašnji stupanj IV je bio osobna invalidnina koja je sada razdjeljena u 3 razine

Prijašnji stupanj III je bio dodatak za pomoć i njegu

No, svejedno sam mišljenja da s Barthelovin indexom do 60 ulazite u 3 razinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barthelov indeks se utvrđuje za teški invaliditet. Po zakonu o inkluzivnom dodatku u 3 razinu spadaju odrasle osobe sa psihičkim problemima III stupnja. Naravno podnijeti ću novi zahtjev čekam  da se vrati moja obiteljska liječnica i napiše mi novi nalaz i mišljenje., dislocirana sam starija osoba, teže pokretna 72 godine i nisam u mogućnosti otići kod psihijatra, doktorica kaže da se moj nalaz uvažava. Hvala vam!

p.s. U zakonu o inkluzivnom dodatku za razinu potpore 3. piše citiram

"odrasle osobe sa psihičkim problemima III stupnja" 

uređeno: od sparmajerica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam tjelesno oštećenje deformirano lijevo stopalo i ograničeno funkcionalno na vještačenju doktorica mi je uzela stopalo u ruku i to konstatirala., pored toga stalnu inkontinenciju koja je isto tjelesno oštećenje. Dakle, vezano za stopalo stradala mi je kičma. Dužina hoda je kratka, sve puca od bolova, a zadnje vrijeme i desna na koju sam se oslanjala pomažući lijevom. No međutim strogo i teško se dolazi do viših razina potpore. U konačnici to za njih ne znači baš nešto više. Samo psihičke bolesti, pa kad već imam dijagnozu za koju oni još ne znaju nema smisla da ne pokušam. 

uređeno: od sparmajerica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija