Jump to content

porez od otuđenja nekretnine


aDRY321

Preporučene objave

Poštovani,

muž i ja samo kupili staru kuću prije 9 godina, srušili je i sad smo na tom zemljištu izgradili tri manja stanja u nizu (od kojih su 2 roh bau, a jedan će uskoro dobiti uporabnu) Fasada i okoliš je uređen zbog dobivanja uporabne. Kako nam zbog dovršetka ostatka kuće trebaju dodatni novci mislili smo prodati taj jedan stan koji će dobiti uporabnu. Imamo zainteresirane kupce. Zanima me hoće li nam porezna naplatiti porez od otuđenja nekretnine na taj stan s uporabnom od 24 % jer u zakonu o porezu na promet nekretnine piše 2 godine od dana nabavke nekretnine. Smatra li se danom nabavke dan kad smo kupili staru kuću prije 9 godina ili dan nabavke od dobivanja uporabne? U poreznoj su nam dali različite odgovore pa ne bi htjeli riskirati, tj. prodavati ukoliko bi morali platiti 24 %. Rađe bi sačekati da prođe to vrijeme od 2 godine. Unaparijed se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato sto nekretnina postaje pogodna za pravni promet s danom dobivanja uporabne.

Dana 05. 06. 2024. u 9:23, aDRY321 je napisao:

Poštovani,

muž i ja samo kupili staru kuću prije 9 godina, srušili je i sad smo na tom zemljištu izgradili tri manja stanja u nizu (od kojih su 2 roh bau, a jedan će uskoro dobiti uporabnu) Fasada i okoliš je uređen zbog dobivanja uporabne. Kako nam zbog dovršetka ostatka kuće trebaju dodatni novci mislili smo prodati taj jedan stan koji će dobiti uporabnu. Imamo zainteresirane kupce. Zanima me hoće li nam porezna naplatiti porez od otuđenja nekretnine na taj stan s uporabnom od 24 % jer u zakonu o porezu na promet nekretnine piše 2 godine od dana nabavke nekretnine. Smatra li se danom nabavke dan kad smo kupili staru kuću prije 9 godina ili dan nabavke od dobivanja uporabne? U poreznoj su nam dali različite odgovore pa ne bi htjeli riskirati, tj. prodavati ukoliko bi morali platiti 24 %. Rađe bi sačekati da prođe to vrijeme od 2 godine. Unaparijed se zahvaljujem na odgovoru.

Po novome taj porez iznosi 20%, a dan stjecanja sa sigurnoscu je dan kad se dobije uporabna. 

Uvijek se mozete prijaviti u taj stan pa se izvlaciti na to da je nekretnina koristena za stanovanje, ali budite sigurni da ce to ic provjeravat i ako nece bit prometa po brojilima da se necete izvuci od toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija