Jump to content

Isplata imovine


iz dana u dan

Preporučene objave

Nasljedio sam kuću i okucnicu poslije roditelja pola pola s bratom. Brat s obitelji živi u kući ja živim u drugom mjestu u svojoj nekretnini. Tražio sam od brata isplatu moga dijela ali neće ni da čuje.  Ja nemam potrebu za tom kućom.  Kuća se sastoji od prizemlja,kata i potkrovlja sve sređeno.  Oni koriste praktički sve. Ulagao sam u kuću dok sam tamo živio.  Koje su moje pravne mogućnosti u traženju isplate moga dijela? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, TonyBob je napisao:

Razdioba imovine putem suda. Ako fizički nije moguće podijeliti nekretninu po pola, sud će javnom dražbom kuću prodati i novac podijeliti u jednakim omjerima vam i bratu.

Imate pravo potraživati od brata najamninu za to što koristi vaš dio kuće.

Fizički nije moguće podijeliti nekretninu. Za prodaju putem dražbi nisam jer u kući ipak živi brat s obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , TonyBob je napisao:

Imate dvije opcije, dogovor ili sudski postupak razdiobe, trećeg nema. Ili prodajte svoj dio nekoj trećoj osobi.

Može li se kartica etazirati? Prizemlje,kat  potkrovlje+dvorište vocnjak,garaža,pomoćne prostorije?

upravo sad, iz dana u dan je napisao:

Može li se kartica etazirati? Prizemlje,kat  potkrovlje+dvorište vocnjak,garaža,pomoćne prostorije?

Katnica 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, TonyBob je napisao:

Može, ali samo u dogovoru sa suvlasnikom.

Može i u postupku razvrgnuća suvlasništva, u ovom slučaju uspostavom etažnog vlasništva, jer je Vrhovni sud zauzeo stajalište da se u tome postupku može donijeti odluka o razvrgnuću suvlasničke zajednice etažiranjem i bez suglasnosti jednog ili više suvlasnika.

prije 2 sati , iz dana u dan je napisao:

Prizemlje,kat  potkrovlje+dvorište vocnjak,garaža,pomoćne prostorije?

Etažirati se može građevina kojoj će se dodati pripadci, garaža, pomoćne prostorije, drvarnice i sl., ne i dvorište kao takovo ili vočnjak. Oni ostaju u suvlasništvu s određenim omjerima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

Može i u postupku razvrgnuća suvlasništva, u ovom slučaju uspostavom etažnog vlasništva, jer je Vrhovni sud zauzeo stajalište da se u tome postupku može donijeti odluka o razvrgnuću suvlasničke zajednice etažiranjem i bez suglasnosti jednog ili više suvlasnika.

Poštovani,

kako to izvesti kada od 3 suvlasnika 2 neće etažiranje? Postoji potvrda da su posebni djelovi nekretnine samostalne uporabne cjeline, ali zemljišnik kaže da bez međuvlasničkog ugovora nema provedbe istoga?
- tj kako upisti etažni elaborat (naravno uz zadržavanje postojećih suvlasničkih omjera)?

hvala vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, virtalni je napisao:

Poštovani,

kako to izvesti kada od 3 suvlasnika 2 neće etažiranje? 

Kao što sam naveo, razvrgnućem suvlasništva sudskim putem zahtjevom za uspostavu vlasništva posebnih djelova nekretnine.

prije 4 minuta, virtalni je napisao:

Postoji potvrda da su posebni djelovi nekretnine samostalne uporabne cjeline, ali zemljišnik kaže da bez međuvlasničkog ugovora nema provedbe istoga?

Naravno jer postupaju prema odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima gdje se u dobrovoljnom razvrgnuću/diobi traži sklopljeni sporazum o istome tj. MU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, Spitfire je napisao:

Može i u postupku razvrgnuća suvlasništva, u ovom slučaju uspostavom etažnog vlasništva, jer je Vrhovni sud zauzeo stajalište da se u tome postupku može donijeti odluka o razvrgnuću suvlasničke zajednice etažiranjem i bez suglasnosti jednog ili više suvlasnika.

Etažirati se može građevina kojoj će se dodati pripadci, garaža, pomoćne prostorije, drvarnice i sl., ne i dvorište kao takovo ili vočnjak. Oni ostaju u suvlasništvu s određenim omjerima.

Što u slučaju npr. kuće sa tri stana a dva suvlasnika u omjerima 50:50 ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi što predlagatelj razvrgnuća traži u svome zahtjevu. Može zahtjevati samo uspostavu posebnog dijela nekretnine na određenoj (jednoj) samostalnoj uporabnoj cjelini, i taj će se dio samo etažirati dok će ostalo ostati u suvlasništvu. Može zahtjevati da se uspostavi posebni dio nekretnine na sve tri samostalne uporabne cjeline na način da se na dvije upišu kao vlasnici svatko posebno a na trećoj oboje. Ako su, prema nalazu i mišljenju vještaka određenim učešćem korisnih površina u idealnim dijelovima nekretnine ispunjene pretpostavke koje ZVDSP zahtjeva za uspostavu vlasništva posebnih dijelova nekretnine, nema zapreke da sud ne donese takovu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 16. 08. 2024. u 13:18, iz dana u dan je napisao:

Nasljedio sam kuću i okucnicu poslije roditelja pola pola s bratom. Brat s obitelji živi u kući ja živim u drugom mjestu u svojoj nekretnini. Tražio sam od brata isplatu moga dijela ali neće ni da čuje.  Ja nemam potrebu za tom kućom.  Kuća se sastoji od prizemlja,kata i potkrovlja sve sređeno.  Oni koriste praktički sve. Ulagao sam u kuću dok sam tamo živio.  Koje su moje pravne mogućnosti u traženju isplate moga dijela? Hvala

Ponovno smo razgovarali s bratom. Ne žele pristati na isplatu. Kuća je u selu i dosta velika za jednu obitelj,čisto sumnjam da bi se našao kupac za moj dio. Razmatram opciju da uzmem odvjetnika. Ako je tko imao sličnu situaciju može li mi odgovoriti koliki su izgledi da me brat isplati. Ponavljam,koristi cijelu kuću i sve što ide uz nju. Ja sam dosta uložio u kuću dok sam tamo živio,platio i legalizaciju te dao svoj dio štednje da se otkupi jedan dio prije 15 godina.

Hval unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija