Jump to content

Dalekovod iznad zemljista


Tatijana61

Preporučene objave

Ako bi položaj dalekovoda predstavljao opasnost za ljude i objekat HEP vam neće dati suglasnost, a što je vrlo vjerovatno  da istu  nećete dobiti.

Telefonom takav problem nećete riješiti, morate ovlastiti neku osobu da u vaše ime dobije relevantne podatke o tom pitanju.

I rješenje toga ne ovisi o oblasti  u kojoj se navedena parcela i dalekovod nalazi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Tatijana61 je napisao:

Hvala. Znaci ne postoje univerzalna pravila koja vaze, nego zavisi od oblasti? U lokacijskoj informaciji stoji da je u gradjevinskoj zoni i da postoje posebni uvjeti...Da li se onda moze dogoditi da gradnja uopste nije mogica? Ne nalazim se u HR, a HEP se ne javlja na telefon.

Da, postoje općenita univerzalna pravila koje propisuju odredbe za provođenje prostornog plana.

Naime, što se tiče Hep-a, postoji Pravilnik koji je dosta kompliciran za točno određivanje udaljenosti jer zahtjeva razne parametre za to, a prema istome HOPS i ODS određuje kako i što se može smjestiti u posebnim uvjetima koje isti izdaju prije ishodovanja građevinske dozvole, dakle već u samom postupku izrade projekta i traženja građevinske dozvole.

Ono što bi ste mogli saznati prije toga, a shodno navedenome u prvoj rečenici, sadrže odredbe za provođenje prostornih planova koje na osnovu iznad spomenutog pravilnika određuju općenitu udaljenost tj. zaštitni pojas u kojem nije dozvoljena gradnja (ili je pod nekim uvjetima) koje su u svim PP slične i određuju od zavisnosti o kojem se postojećem dalekovodu radi:

 

DV 10 kV 15 m zaštitni pojas,

DV 35 kV 30m

DV 110 kV 40 m

DV 220 kV 50 m

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, sin sa prijavom je napisao:

Jesi li ti sigurna da su to srednjenaponski vodovi?

Možda se radi o niskonaponskim vodovima?

Napisala si da su to kablovi? Dalekovodi obično imaju gole žice.

Pa na karti infrastrukture kada su u pitanju kablovi, ucrtana je crvena linija i oznacena sa SN. Okolo ima kablova koji su oznaceni sa NN, tako da je ovo ocigledno srednji napon, ukupno 5 tih kablova, 2 blizu, pa razmak izmedju njih, pa jos 3.....mozda su to i zice crne, nisam strucna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 08. 2024. u 8:37, Tatijana61 je napisao:

Da, shvatila, to je ok. Problem su mi cini se kablovi, mada oni prolaze preko kuce iznad i ispod zemljista, a uknjizenr su. Doduse mozda po nekom zakonu od pre. Samo mi je vazno da li uopste moze da se gradi.

Ne. Ne smiju se saditi ni visoka stabla.

 

Dana 18. 08. 2024. u 16:52, Tatijana61 je napisao:

Ovo 30m zastitni pojas se odnosi na onaj stub dalekovoda? To je ispostovano ako je tako, ali kablovi srednje naponskog dalekovoda presecaju u zraku zemljiste po sredini i to se nalazi na mapi infrastrukture, ali u katastru nije upisana suznost, a to sve sam slucajno zapazila.

Ne odnosi se samo na stup, nego i na žice.

uređeno: od n.e.s.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Analizirali smo ovaj problem sa svih strana, ali bez prijedloga što konkretno treba poduzeti da se to riješi.

Ali rješenje ne postoji, kablovi prolaze ispod zemlje, zračna struktura dalekovoda iznad zemlje, a sve je to od općeg interesa i HEP ili bilo tko to bio neće to izmještati. 

Nije dalekovod zid na međi koji je krivo postavljen, pa se mora izmjestiti. 

I dalje smatram da nema nikakve šanse da bilo što napravite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, slavko1941 je napisao:

Analizirali smo ovaj problem sa svih strana, ali bez prijedloga što konkretno treba poduzeti da se to riješi.

Ali rješenje ne postoji, kablovi prolaze ispod zemlje, zračna struktura dalekovoda iznad zemlje, a sve je to od općeg interesa i HEP ili bilo tko to bio neće to izmještati. 

Nije dalekovod zid na međi koji je krivo postavljen, pa se mora izmjestiti. 

I dalje smatram da nema nikakve šanse da bilo što napravite. 

Kablovi prolaze iznad zemljista, ne ispod . Preko kuce koja se nalazi ispod tog zemljista prelaze isto kablovi, zemljiste je pod nagibom, mozda sam se lose izrazila. Ta kuca je uknjizena, ali ona je izgradjena osamdesetih godina. Shvatam da je to svejedno veliki problem nazalost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 08. 2024. u 17:22, Tatijana61 je napisao:

Мolim za odgovor. Pod kojim uslovima je dozvoljena gradnja ako preko zemljista prolaze kablovi srednje naponskog dalekovoda?

Ovo je upit s početka prepiske u čijim odgovorima su sudjelovala tri korisnika i moderator, da bi se opet zavrtio krug jer niste naveli BITAN podatak - da se u stvari radi o već postojećoj izgrađenoj kući na toj parceli. 

Postavlja se klasično pitanje koke i jajeta - što je bilo prije izvedeno na toj čestici - kuća ili dalekovod? I opet niste kasnije u raspravi na tu temu dali dovoljno podataka za neki jednoznačni odgovor. Da li je kuća izgrađena s građevinskom dozvolom? Ako je izvedena bez GD, njeno ozakonjenje je bilo diskutabilno obzirom na opisano stanje. Uknjižiti kuću se može na razne načine - čak i bez dokaza o njenom zakonitom stanju, a kod navođenja podatka o uknjiženoj kući niste naveli da li je uz uknjiženo stanje navedena i eventualna zabilježba o nepriloženoj uporabnoj (i građevinskoj) dozvoli za predmetnu građevinu.

U slučaju da je predmetni zračni DV izveden kasnije od kuće, pa je s obzirom na kosi teren utvrđeno da ima dovoljan visinski razmak zračnih kabela od kuće, DV se smio izvesti, ali to nije bilo uobičajeno rješenje (toliko se trasa uvijek mogla izmaknuti da ne prelazi direktno iznad kuće, kao osnovne građevine).

Odgovori na vaše nedoumice leže isključivo u HEPu ili vjerojatnije u HOPSu (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d.. adresa: Kupska ulica 4, 10000 Zagreb) - prvo se možete obratiti HEPu pisanim putem (ali dopisom sa malo širim obrazloženjem!? od ovog iz početnog upita na legalisu), pa će vas oni, ako ustanove da su nenadležni za taj problem, uputiti na HOPS. 

Toliko od mene, kao petog sudionika u polemici na ovu temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Van Gogh je napisao:

Ovo je upit s početka prepiske u čijim odgovorima su sudjelovala tri korisnika i moderator, da bi se opet zavrtio krug jer niste naveli BITAN podatak - da se u stvari radi o već postojećoj izgrađenoj kući na toj parceli. 

Postavlja se klasično pitanje koke i jajeta - što je bilo prije izvedeno na toj čestici - kuća ili dalekovod? I opet niste kasnije u raspravi na tu temu dali dovoljno podataka za neki jednoznačni odgovor. Da li je kuća izgrađena s građevinskom dozvolom? Ako je izvedena bez GD, njeno ozakonjenje je bilo diskutabilno obzirom na opisano stanje. Uknjižiti kuću se može na razne načine - čak i bez dokaza o njenom zakonitom stanju, a kod navođenja podatka o uknjiženoj kući niste naveli da li je uz uknjiženo stanje navedena i eventualna zabilježba o nepriloženoj uporabnoj (i građevinskoj) dozvoli za predmetnu građevinu.

U slučaju da je predmetni zračni DV izveden kasnije od kuće, pa je s obzirom na kosi teren utvrđeno da ima dovoljan visinski razmak zračnih kabela od kuće, DV se smio izvesti, ali to nije bilo uobičajeno rješenje (toliko se trasa uvijek mogla izmaknuti da ne prelazi direktno iznad kuće, kao osnovne građevine).

Odgovori na vaše nedoumice leže isključivo u HEPu ili vjerojatnije u HOPSu (Hrvatski operator prijenosnog sustava d.d.. adresa: Kupska ulica 4, 10000 Zagreb) - prvo se možete obratiti HEPu pisanim putem (ali dopisom sa malo širim obrazloženjem!? od ovog iz početnog upita na legalisu), pa će vas oni, ako ustanove da su nenadležni za taj problem, uputiti na HOPS. 

Toliko od mene, kao petog sudionika u polemici na ovu temu.

Inace, ne radi se o vec izgradjenoj kuci. Pitala sam da li je dozvoljena gradnja kuce na zemljistu preko koga u zraku prolaze kablovi dalekovoda. Kuca koju sam pomenula nalazi se na zemljistu do ovoga za koje sam pitala, a preko nje prelaze kablovi i ona je uknjizena u zemljisnim knjigama, ali ne znam kada je uknjizena i da li je gradjena bez dozvole, obzirom da je izgradjena osamdesetih godina. Znaci zanimalo me je da li dozvoljena gradnja na zemljistu, obzirom da se pored tog zemljista nalazi kuca preko koje prelaze takodje kablovi dalekovoda, a uknjizena je.

uređeno: od Tatijana61
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, isprika na previdu podatka iz upita da se radi o kući ispod zemljišta na koje se odnosi upit, a koji mi je prošao ispod radara.

Inače ostaje sve u odgovoru kao što je navedeno, i u prethodnim odgovorima i mojem očitovanju vezanom uz uvjete HEPa.

Što vama osobno znači postojanje kuće na susjednoj građevinskoj čestici ispod kabela dalekovoda? Ne valjda kao argument da bi i vi svoju mogli izvesti također na isti način?

Kuća se gradi jednom (ili nijednom) u životu, pa bi bilo uputno odabrati neko uvjetno gradilište, na kojem ćete  izgraditi svoj dom.

Da li ste vi već kupili navedeno zemljište ili ste otprije vlasnica te čestice, po svemu sudeći neuvjetne za gradnju budući da prema situaciji iz prostornog plana trasa SN zračnog dalekovoda prelazi sredinom tog zemljišta, i to u nezanemarivoj širini 30 m koridora zabrane gradnje ...možda da konzultirate nekog arhitekta da li bi se na dijelu izvan koridora eventualno mogla smjestiti neka kuća. Shvatili ste i sami da vam HEP neće dozvoliti gradnju unutar koridora širine 30 m iz tehničko sigurnosnih razloga.

Ne razumijem toliko inzistiranje na gradnji kuće u magnetsko-električnom polju, u kojoj  bi živjeli jednog dana vi i vaša djeca.

Zar zaista ne možete odabrati neko drugo pogodnije gradilište za gradnju kuće, pa makar ova problematična parcela bila i u vašem vlasništvu?

I molim vas da moje istupanje ne shvatite kao obraćanje s visoka, nego kao dobronamjeran pokušaj skretanja pažnje na neko drugo životno rješenje, a koje na ovoj građevinskoj čestici  vjerojatno nećete moći ostvariti.

Želim vam više sreće drugi puta s odabirom gradilišta za kuću.

uređeno: od Van Gogh
korekcija odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Van Gogh je napisao:

Prije svega, isprika na previdu podatka iz upita da se radi o kući ispod zemljišta na koje se odnosi upit, a koji mi je prošao ispod radara.

Inače ostaje sve u odgovoru kao što je navedeno, i u prethodnim odgovorima i mojem očitovanju vezanom uz uvjete HEPa.

Što vama osobno znači postojanje kuće na susjednoj građevinskoj čestici ispod kabela dalekovoda? Ne valjda kao argument da bi i vi svoju mogli izvesti također na isti način?

Kuća se gradi jednom (ili nijednom) u životu, pa bi bilo uputno odabrati neko uvjetno gradilište, na kojem ćete  izgraditi svoj dom.

Da li ste vi već kupili navedeno zemljište ili ste otprije vlasnica te čestice, po svemu sudeći neuvjetne za gradnju budući da prema situaciji iz prostornog plana trasa SN zračnog dalekovoda prelazi sredinom tog zemljišta, i to u nezanemarivoj širini 30 m koridora zabrane gradnje ...možda da konzultirate nekog arhitekta da li bi se na dijelu izvan koridora eventualno mogla smjestiti neka kuća. Shvatili ste i sami da vam HEP neće dozvoliti gradnju unutar koridora širine 30 m iz tehničko sigurnosnih razloga.

Ne razumijem toliko inzistiranje na gradnji kuće u magnetsko-električnom polju, u kojoj  bi živjeli jednog dana vi i vaša djeca.

Zar zaista ne možete odabrati neko drugo pogodnije gradilište za gradnju kuće, pa makar ova problematična parcela bila i u vašem vlasništvu?

I molim vas da moje istupanje ne shvatite kao obraćanje s visoka, nego kao dobronamjeran pokušaj skretanja pažnje na neko drugo životno rješenje, a koje na ovoj građevinskoj čestici  vjerojatno nećete moći ostvariti.

Želim vam više sreće drugi puta s odabirom gradilišta za kuću.

Hvla jos jednom, parcela je nasledjena, a kupljena je jako davno, posle kupovine je prosao dalekovod preko nje. U svakom slucaju hvala svima na dobronamernim savetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija