Jump to content

pripadnik gardijske postrojbe? molim pojašnjenje..


radoznalko

Preporučene objave

bog ljudi..evo dobio sam rješenje o prevođenju na invalidsku mirovinu i po njemu za taj izračun uzet mi je polazni faktor 1.5 kao hrvatskom branitelju sa statusom hrvi..e sad..vidim ovdje da je polazni faktor za pripadnika gardijske postrojbe i spec policije 1.85 i nisam baš siguran što spada u gardijske postrojbe tj koje su, naime ja sam bio pripadnik 163. brigade (dubrovačka) - da li je to gardijska postrojba? ili su gardijske postrojbe samo profesionalne postrojbe ? dakle - imam li pravo na polazni koef. 1.85 ? hvala lijepa :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gardijske postrojbe Hrvatske vojske

Gardijske brigade

1. mehanizirana gardijska brigada 'Tigrovi', Zagreb

2. mehanizirana gardijska brigada 'Gromovi', Petrinja

3. motorizirana gardijska brigada 'Kune', Osijek

4. motorizirana gardijska brigada 'Pauci', Split

5. gardijska brigada 'Slavonski sokolovi', Vinkovci

7. gardijska brigada 'Pume', Varaždin

8. lako jurišna brigada Vojne policije 'Orlovi'

9. gardijska brigada 'Vukovi', Gospić

1. hrvatski gardijski zdrug

Gardijske bojne

80. samostalna gardijska bojna

81. samostalna gardijska bojna 'Kumovi', Virovitica

82. samostalna gardijska bojna 'Baranja'

83. samostalna gardijska bojna

84. samostalna gardijska bojna 'Termiti'

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dali pripadnik pričuvnog sastava specijalne policije s statusom HRVI ostvaruje pravo kod izračuna mirovine na polazni faktor 1,85?

Kako je negdje esad spomenuo, gotovo da nije bilo nikakve razlike između djelatnog i pričuvnog sastava u obavljanju ratnih zadataka, gdje su išli djelatni išli su i pričuvni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baggio je napisao:

 

Dali pripadnik pričuvnog sastava specijalne policije s statusom HRVI ostvaruje pravo kod izračuna mirovine na polazni faktor 1,85?

Kako je negdje esad spomenuo, gotovo da nije bilo nikakve razlike između djelatnog i pričuvnog sastava u obavljanju ratnih zadataka, gdje su išli djelatni išli su i pričuvni.

Upravo tako.Bar tu u slavoniji nije bilo razlike između pričuve i djelatnog sastava osim što je djelatni sastav imao značke a mi iskaznice.A u pokušaju oslobađanja Tenja išli su specijalna ,djelatna,pričuva i ZNG.Kod oslobađanja osječke vojarne bili smo zajedno sa specijalnom.Prema tome ne vidim u čemu je postojala razlika u to vrijeme.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

razlika je u tome što je aktivni pripadnik mup-a profesionalac ,a pričuvni djelatnik nije profesionalac...odnosno o.s.o je imala sve ovlasti za razliku što je pričuvni policajac mogao izvršiti neki zadatak samo uz aktivnog policijskog službenika nikako pričuvni nije mogao niti je imao ovlasti... pričuvni policajci su zaslužni u obrani lijepe naše to je ne dvojbeno...svi smo mi u biti branitelji no ipak treba prihvatiti činjenicu koja je razlika između aktivnog i pričuvnog sastava..... bog i pozdrav svima. : :priest:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

razlika je u tome što je aktivni pripadnik mup-a profesionalac ,a pričuvni djelatnik nije profesionalac...odnosno o.s.o je imala sve ovlasti za razliku što je pričuvni policajac mogao izvršiti neki zadatak samo uz aktivnog policijskog službenika nikako pričuvni nije mogao niti je imao ovlasti... pričuvni policajci su zaslužni u obrani lijepe naše to je ne dvojbeno...svi smo mi u biti branitelji no ipak treba prihvatiti činjenicu koja je razlika između aktivnog i pričuvnog sastava..... bog i pozdrav svima. : :priest:

Bez uvrede ali nisi u pravu što se tiće ovlasti pričuve iz 91`Na mojoj iskaznici je pisalo da imam iste ovlasti kao i pripadnici djelatnog sastava samo što sam morao imati i osobnu kartu.Isto tako nije točno da nismo mogli,(govorim u to vrijeme )djelovati samostalno.To razdoblje je trajalo negdje ako se ne varam kraja 11.mj 91` godine kada se jedan dio pričuve ukinio radi prelaska u HV i tek tada je tadašnji ministar Vekić izdao druge iskaznice za pričuvu.Naravno da je u to vrijeme dolazilo do zlouporabe ovlasti ali opet od strane pojedinaca.I još nešto da dodam.I zng je imao iste iskaznice s istim ovlastima samo zelene boje.Naše su bile plave.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledaj hanza.U to vrijeme mi smo prpadali policijskoj postaji ali smo djelovali kao zasebna grupa koja je išla u akcije ponekad sa pripadnicima specujalne jedinice i tada smo bili potčinjeni zapovjedniku sprc,jedinice.Međutim nekad smo išli u pomoč gardi.Tako da smo se vodili kao pripadnici pričuvnog sastava 1, pp.osijek i samim tim odlazim u mirovinu s činom stožernog narednika.I da napomenem nitko nije bio prisiljavan da ide na teren ako se nije osječao spremnim.Znači nije postojala stega u pravom smislu,nsgo samo volja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pričuvni ili rezervni policajci nisu imali ovlasti kao aktivni. Jesu njihove iskaznice sadržajno bile iste međutim tu treba čitati i između redova.

 

U svakom slučaju pričuvni policajac je morao ići sa aktivnim policajcem u ophodnju i onda je imao ovlasti ukoliko je bio pod nadzorom aktivnog policajca koji je u ono vrijeme bio kako se kaže vođa patrole iliti ophodnje.

 

Na svakoj iskaznici, na kraju, nakon teksta o pravima i ovlaštenjima piše: "pod uvjetima određenima Zakonom" i to je najbitnije u cijeloj priči.

Dakle treba pročitati poznavati onaj stari Zakon.

 

Ne može pričuvni policajac (to je nemoguće) samostalno izvršavati policijske poslove.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to ok, Mrljavac! :-)

Nego mene zanima ostvaruje li pripadnik pričuvnog sastava SJP s statusom HRVI na polazni faktor 1,85?

Budući da u članku u 17. ZOPHBDR stoji:

- za pripadnika gardijske postrojbe i specijalne policije u vrijeme Domovinskog rata sa statusom HRVI, kao i za dragovoljca Domovinskog rata sa statusom HRVI 1,85.

 

Postoji li tu razlika između aktivnog i pričuvnog pripadnika specijalne policije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Pričuvni ili rezervni policajci nisu imali ovlasti kao aktivni. Jesu njihove iskaznice sadržajno bile iste međutim tu treba čitati i između redova.

 

U svakom slučaju pričuvni policajac je morao ići sa aktivnim policajcem u ophodnju i onda je imao ovlasti ukoliko je bio pod nadzorom aktivnog policajca koji je u ono vrijeme bio kako se kaže vođa patrole iliti ophodnje.

 

Na svakoj iskaznici, na kraju, nakon teksta o pravima i ovlaštenjima piše: "pod uvjetima određenima Zakonom" i to je najbitnije u cijeloj priči.

Dakle treba pročitati poznavati onaj stari Zakon.

 

Ne može pričuvni policajac (to je nemoguće) samostalno izvršavati policijske poslove.

;-)

Poštovani gospodine Mrljavac.Ovo što vi navodite stupilo je na snagu 2.ožujka 1992 godine.Uredbu je potpisao ministar Vekić.A ovo pod uvjetima određenim zakonom je isto pisalo i u Vašim iskaznicama.Međutim što je zakon iz tog vremena nalagao stvarno mi nije poznato(govorim o 1991.-oj godini.)Ali isto tako kad govorim o samostalnom djelovanju tu ne spominjem ophodnje,nego odlaske na terene izvan grada Osijeka.Tada iza nas nije bio prisutan djelatni policajac,osim u nekim izuzecima,recimo kod pokušaja oslobađanja šodolovaca.I još nešto da dodam:ZNG iz tog vremena je imala istovjetne iskaznice samo druge boje.Samo se ne sječam pod kojem uvjetima i pod kojim zakonom su oni dobivali istovjetne ovlasti.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Ako je proveo onoliko vremena koliko to Zakon traži u postrojbi (pričuvni ili aktivni - svejedno) odnosno najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. Znači ima pravo na taj koeficijent.

;-)

 

Tako je Mrljavac tko god ima u tom razdoblu 100 dana provedenih u postrojbi bilo kojoj osim civilne zaštite ima pravo na koeficijent 1,85 i nema veze jel aktivni ili pričuvni to stoji jasno u novom zakonu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdravljam ja vas dečki sve skupa,nisam imao namjeru više komentirari o ovoj temi,no moram ti prijatelju odgovoriti jedno.Kolega Mrljavac je u pravu no nemoj krivo da shvatiš ali pričuvni policajac je pričuvni znači nije aktivni...trebao bi to znati ako si bio pričuvni policajac a isto tako vezano za sve ovlasti koje smo mi aktivni imali :oprosti pričuvni nije mogao niti smio ništa bez nas ! to je to i sve ostale priče su samo priče.... ne želim da se pravi neka razlika no trebaš shvatiti da je to stvarnost ,a definitivno svaki pričuvni imao je mogučnost da se i aktivira u aktivni sastav policije...OK.mislim da smo to sad rješili...svima braniteljima zasluge za sudjelovanje u obrani ali treba znati da pričuva ili zamjena nije profesionalnost i niti si imao položen državni ispit za ovlaštenje kao mi..... bog svima ,puno zdravlja i sreće u životu. :couple:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

pozdravljam ja vas dečki sve skupa,nisam imao namjeru više komentirari o ovoj temi,no moram ti prijatelju odgovoriti jedno.Kolega Mrljavac je u pravu no nemoj krivo da shvatiš ali pričuvni policajac je pričuvni znači nije aktivni...trebao bi to znati ako si bio pričuvni policajac a isto tako vezano za sve ovlasti koje smo mi aktivni imali :oprosti pričuvni nije mogao niti smio ništa bez nas ! to je to i sve ostale priče su samo priče.... ne želim da se pravi neka razlika no trebaš shvatiti da je to stvarnost ,a definitivno svaki pričuvni imao je mogučnost da se i aktivira u aktivni sastav policije...OK.mislim da smo to sad rješili...svima braniteljima zasluge za sudjelovanje u obrani ali treba znati da pričuva ili zamjena nije profesionalnost i niti si imao položen državni ispit za ovlaštenje kao mi..... bog svima ,puno zdravlja i sreće u životu. :couple:

 

 

Možda se to samo odnosi na pripadnike policije.Ja nitsam bio policajac nego u brigadi kao vojnik.No zakon jasno govori o pripadnosti postrojbi u navedenom vremenu od 100 dana i ako je HRVI.

Tamo gdje sam ja ratovao trebala je samo luda glava i oni sa najvećom profesionalnosti sjedili su u podrumu sa svim mogućim ispitima,a ja u rovu sa svojim (Dejvi Kroketom=pušketinom)

I tebi sve najbolje prijatelju puno sreće i zdravlja iz Vukovara

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iskaznice su bile bijela podloga na naslovnoj strani ime,čin,...podloga je bila crvena šahovnica,na poleđini je pisalo pripadnik zng..... vrijedi uz osobnu iskaznicu,to je bilo od 10-11 91g.prije toga bilo je iskaznica za slobodne strijelce,pripadnike zng u istom obliku plavo zelene boje kako kome drago i na poleđini je pisalo popis ovlasti barem je tako bilo u 106 brigadi.za druge neznam,aliok je to kod policije ali kao sam bio u pričuvi npr. 9gardijske kako onda se ne računa da si pripadnik gardijske postrojbe bez obzira što si u biti pričuva te postrojbe ako je ona samim time gardijska po logici stvari svaka ratna postorjba ima djelatni i pričuvni sastav i djeluju kao kompktna cjelina iso tako ovlasti pričuvnog časnika su jednake u ratnim uvjetima djelatnim časnicima itd........

po kojoj logici djelatni i pričuvni sastav bi trebalo razdvajati u gardijskim postrojbama?

I da točno je to u osijeku je bio raspašoj i u policiji i u zng,poslije hv.Iskreno rečeno prve prometne policajce vidio sam tek krajem 91 u osijeku,do tada su uglavnom išli s nama na zadaće po nemetinu,sarvašu,podravlju.......po čemu je razlika po ovlaštenju koliko sam shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kristalno jasno je svima koje su to profesionalne gardijske i policijske postrobje - i takvima se daju najveći koeficjenti;

isto tako rame uz rame sa njima idu i dragovoljci sa statusom Hrvi,

nemojmo zaboraviti da ne postoji ni profi ni pričuvni dragovoljac, kapa dolje svim dragovoljcima , a o svima nakon toga 92.-pa nadalje slobodno raspravljate.

91.-u godinu ne dirajte - ko je tada obukao odoru svaka mu čast, išao je čistim srcem za obranu Hrvatske

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

u odori od 01.08.1990.godine policijski službenik -sve do 2006.godine :thumbs:

čistim srcem za obranu Hrvatske !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pa bio si plačen za taj posao,znači profesionalac.Ako si išao negdje dragovoljno i čistim srcem kako navodiš što se nisi odrekao plače u korist obitelji poginulih suboraca,što sam ja u konkretnom slučaju vidiš napravio.!?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hanza je napisao:

Svaka čast Flak ako si mogao, večina je doma ipak ostavila žene i djecu, roditelje...

Imaš pravo ali i kod nas je bilo ljudi koji su imali obitelj ali su se i oni odrekli plače u korist konkretno jednog dečka koji je u jednoj akciji ostao bez oka.I ja sam imao kod kuće obitelj.E sad se postavlja pitanje samog pojma dragovoljac.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pripadnici ZNG-a osnovani su kroz MUP, jer je jedino tako to bilo moguće ostvariti poštujući zakonske okvire, s obzirom na to da je RH još bila formalno u sastavu SFRJ. Na iskaznicama pripadnika ZNG-a bila su napisana identična ovlaštenja kao i na iskaznicama rezervnog sastava MUP-a, jer su djelovali u istom okviru. Ta ovlaštenja bila su identična policijskim ovlaštenjima, da sada pojedinačno ne nabrajam. Iskaznice ZNG-a pojavile su se koncem lipnja i u srpnju 1991. god., a prestale su vrijediti u kasnu jesen 1991. god., kada je došlo do razdvajanja snaga Ministarstva obrane i snaga MUP-a. Svi pripadnici ZNG-a morali su imati službenu legitimaciju. Te su se legitimacije često mijenjale, što je bilo dobro zbog kontrole pripadnika, nositelja tih legitimacija i naoružanih formacija u gradu; službena legitimacija pripadnika rezervne policije bila je plave boje, službena legitimacija pripadnika ZNG-a bila je zelene boje, a kasnije je ta legitimacija promijenjena u crvenu boju i to kada je formirana Hrvatska vojska. .

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija