Jump to content

Zastare kod štedno kreditnih zadruga


Staky

Preporučene objave

Molim Vas za savijet.

Prije 4 i pol godine moja majka je digla kredit od 7.000 kn kod štedno kreditne zadruge. Ja sam bila prisutna., ali nisam ništa potpisivala niti me to netko i tražio.

Majka mi je otplatila dvije rate i nakon toga iznenada umrla. Prošlo je od tada 4 godine.

Pošto sam ja njezin jedini nasljednik, ne radim, došao mi je poziv za ročište na glavnu raspravu da vratim njezin dug.

 

Ima li tu kakve zastare? Imate li kakvih savijeta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sky hvala.

Znači, ipak ču ja morati namiriti .

A kako mi je samo znao doči taj vlasnik štedionice pred kuču i lijepo me pitao da čija je to kuča..maltene me ucjenjivao...uf!

Tu mi ništa ne pomaže to što sam nezaposlena?Mislim, jedino ako ne traže da im srušim kuču pa dajem ciglu po ciglu za dug? Ili da odležim u zatvoru za dug a sina im dam da ga hrani dok sam u bajbukani...mislim...kaj da drugo velim? Od kud da ja to platim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...

Da, evo pošto je to opet aktuelno molila bih vas da ipak budete malo ljubazniji ipak tražim neku pravnu pomoć makar ovako, hvala.

Dakle malo sam se iznenadila jer danas mi je došao poziv za to ročište i piše mi da je glavnica duga 16.000 kn a ne 7.000 koliko je u biti ona digla.

Ali moram reči pošto je moj suprug u istoj toj škz dignuo kredit u istom tom iznosu 7.000 njegove uplatnice imam a od majke ne. Mislim da je tada u toj škz največi iznos bio nekih 9.000 za dignuti.

Radi se o tome da oni prilikom realizacije kredita odmah naprave par velikih uplatnica kao da je to plačeno a ovaj stvarni iznos koji se ima otplatiti je otprilike taj, 7.000.

Sada me interesira ako ja već moram to otplatiti kako da dokažem da nije ta ogromna cifra od tih 16.000 kn?

Molim Vas ako ste stvarno dobre volje i znate nešto da mi kažete, hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost nemam.

nemam jer je kažem prošlo već skoro pet godina, ovo je prvo ročište u međuvremenu se ništa nije događalo nitko mi nije ni dolazio u kuću ništa apsolutno.

Samo znam sigurna sam jer sam sa njom bila kolika je cifra bila u pitanju, a kažem od supruga imam sve dokumente pošto je isti takav u istok škz dignuo i odplatio. Imam i te uplatnice od supruga kao isti dan koje se uplate...

Šta da sad radim, mislim ja ne bježim od toga da se ima ostatak platiti, ako je uzela 7.000, dvije rate je otplatila mislim da su bile po 960 kn još se toliko sjećam da ostatak ja nekako namirim, ali ovo ne znam kako ču dokazati da nije taj veliki iznos za kojeg oni mene terete.

 

Druga stvar je - kako da ja izračunam ovih 30m2 koje sam kao naslijedila od nje ako je godina izgradnje 1942 a dosta sam i uložila, dosta sam i dugova što se tiče struje i ostalog platila imam uplatnice za to sve skupa..

 

Šta da radim već sam stvarno na rubu nije mi ni do čega danas i jućer nisam stvarno za ništa nemam volje za ništa dođe mi da odem iz svega, ne znam sama.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo imam novosti, pa vas molim sa bilo kakvim savjetom recite, nemam za odvjetnika jer imam dosta tešku situaciju, ne radim...molim vas

Imam ročište zakazano sada15.5.

Našla sam jućer ugovor od majke i uplatnice.

na ugovoru piše inos 21.000.00 kn kratkoročni kredit, rata po 945 kn mjesećno i to 11 rata.

 

Ja ništa nisam potpisala, ni jamac platac jer ga nisu ni tražili.

Uz taj kredit su zaklamane uplatnice sa istim datumom i otvaranja tog kredita. Jedna je na 10.500.00, jedna je 3.500.00 vidim da pišu kamate na toj, i jedna je članarina 45.00

 

Uz to znam da je preko mirovine uzeto dvije rate do tada je živjela.

Imam i neki papir o prekidu i zaključivanju ugovora broj odgovara, ali mi ništa nije jasno jer na tome piše dospjela glavnica svega 581.00kn ??

A upravo za taj iznos koji je na kraju napisan me terete 16.000.00 ??

Evo , ja to ne razumijem ništa. To piše na papiru o prekidu i zaključivanju ugovora...šta da radim?

A vrijednost koju su izračunali od grada je 36.000 00kn stan koji odplačujem na rate gradu zagrebu...?

 

Pomozite molim vas...imam 15.5 prvo ročište da znam bar nešto reči..?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost Vam ne mogu pomoći pravnim savjetom, mogu Vam eventualno pokušati pomoći da razjasnite koiki je dug. Naime, imao sam sličnu situaciju, samo sam ja dug odmah po nasljeđivanju platio i tako izbjegao plaćanje budućih kamata oni su bili dovoljno razumni da shvate da ne bi trebali inzistirati na ugovoru i omogućili mi da odmah otplatim i glavnicu.

 

U mojem slučaju kredit je bio napravljen ovako:

 

Stranka traži kredit od npr. 10000 kuna. ŠKZ daje 10000 kuna uz polog od 20000 kuna (!). Budući da tražitelj kredita nema 20000 kuna (jer onda kredit ne bi ni tražio), uzima kredit na 30000 kuna (!) od kojih 20000 kuna ide za polog, a 10000 kuna se isplaćuje. Međutim, stranka otplaćuje kredit na 30000 kuna, dakle to je osnovica na koju se obračunavaju kamate.

 

Da stvar bude ljepša, neukoj stranci daju uplatnice kojima se otplaćuje samo kamata! A kamata se otplaćuje sve dok se ne otplati glavnica, što može biti i nikad, daklu dužnik ulazi u "vječni" dužnički odnos.

 

Da li se u Vašem slučaju radi o istoj tehnici morate sami prosuditi na temelju ugovora. One uplatnice koje se odnose na upatu su možda uplata "pologa".

 

U suštini se radi o slabo prikrivenom zelenašenju, jer se obračunava enormna kamata na stvarni iznos glavnice od 10000 kuna.

 

Dakle, ako biste mogli dokazati da se radi o zelenaškom ugovoru, možda biste mogli smanjiti iznos duga. Isto tako dolazi u obzir i zastara.

 

Ali, i za jedno i za drugo Vam je potreban odvjetnik, teško ćete izaći na kraj sami s liscima koji su dobro proučili svaku rupu u zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Veteran hvala vam puno :)

Uglavnom na tom prvom ročištu, ja sam rekla da ču ja platiti dug pok. majke samo da mi daju na rate i da se protivim iznosu koji su oni naveli.

Tada je sutkinja rekla da ni ona nema uvid kolika je zapravo glavnica , nije ni ona dobila dokumentaciju.

Ja sam njoj tada pokazala originalne uplatnice te zaklamane.

Rekla je da joj to kopiram i dostavim, dala je rok. To sam i napravila, sada mi je sutra ponovno sud.

Sutkinja je rekla isto tako od strane ŠKZ da i oni dostave dokumentaciju kolika je glavnica i šta je uplačeno.

Meni je od strane ŠKZ u međuvremenu došao isti komad papira kao i ranije, ništa novo, nikakvi dokazi...

Ne znam šta če biti, sve me strah.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa u tužbi ti mora biti naveden dug i kamate

kod poziva za sud dobila si i tužbu na koju si morala dati odgovor.

ako nema navedeno koliki je dug sa kamatama tj.tužba nije pogodna za razmatranje, na raspravi traži da se tužba odbaci kao neuredna.

to si trebala napraviti još kod odgovora na tužbu.

možda škz lovi u mutnom i očekuje da priznaš dug.

mislim da je ipak neophodno da uzmeš odvjetnika.

možda bude jeftinije.

traži original ugovor.

nemože te izači skuplje od nasljeđene nekretnine .

za dug majke odgovaraš samo do vrijednosti nasljeđene

imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na savjetu. Evo danas je bilo ovako:

Dakle, stvar je u tom ugovoru to je neka špranca ugovora koji svi dobivaju koji dižu kredite kod te ŠKZ na njemu piše iznos kredita 21.000kn glavnica i mjesečno 1,99% kamata.

Uglavnom ŠKZ je danas priznala da je uplačeno neki iznos od 5.000kn a terete me za glavnicu od 16.000 plus 1.99%mjesečne kamate. Znači ona je digla kredit u 10.mj.2002 to vjerojatno onda znači da če mi od 2002 naplačivati kamate ta dva posto plus glavnica...dali sam to dobro shvatila?

 

Zašto su uopče čekali toliko dugo ja ne znam, sada je bilo drugo ročište i sutkinja je rekla da očekujem kuči presudu koja če biti 30.10, samo kaže da je ugovor potpisan i ona gleda u taj ugovor i ja ga ne mogu osporiti. Na tu presudu je rekla da se ja mogu žaliti, a sada ne znam kako i od kuda da im ja to plačam jer ne radim...ali to sad nju trenutno ne interesira onda je gledala u ugovor.

 

Ako još netko zna neku rupu ili ako stavim žalbu na što bih se mogla žaliti i šta da kažem neka mi pomogne, mislim zar nema zastare na to prošlo je 6 godina :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imaš mogučnosti za žalbu i to velike

povreda parničnog postupka

povreda materijalnog prava

pogrešno utvrđeno činjenično stanje

 

ukoliko su kamate na kredit koji je digla tvoja majka,1,99% mijesečno,to su lihvarske kamate i trebala si na to upozoriti sud.Po presudama vrhovnog duda tolika kamata ne prolazi.

največa dopuštena kamata može biti 15% godišne ili mjesečno

1,29% i nema obračina kamate na mamatu ili anatocizma a što je kod tebe očito rađeno .

vjeridostojno tumačenje sabora iz 2004.g.se odnosi na anatocizam.

na raspravi si se trebala pozvati na zastaru potraživanja.

to sud ne razmatra po službenoj dužnosti aki nije upozoren od stranke.Kod tebe postoji i zastara potraživanja .

izjavi je u žalbi županijskom sudu koju trebaš napisati u roku od 15 dana od primitka presude.

ustvari pošalji nadležnom sudo dopis(dopunsko očitovanje za tužbu)odmah ako več nisi dobila presudu i pozovo se na visoke kamate i zastaru.kod tebe nastupila djelomične zastara.

zastrani rok je 5 godina za svaku dospjelu ratu.

mislim da bi trebala angažirati odvjetnika koji bi sigurno dobio prvi spor a s obzirom na iznešene činjenice.

 

na svaku presudu prvostupnjevanog suda (općinskog)se možeš žaliti.

ako je drugostupnjevani sud (Županijski)možeš podnijeti ustavnu tužbu Ustavnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ovo je zaista pravi odgovor, hvala puno, puno. Fino objašnjeno i sve.

Još uvijek mi nije presuda stigla,čekam svaki dan. Sutkinja mi je rekla da se na nju mogu žaliti. Upravo ču se ovim riječima i žaliti a vidim da bi mi se isplatilo i uzeti odvjetnika.

Iako sam nezaposlena mislila sam iči u ovu udrugu odvjetnika ali mislim da mi se ne isplati jer se dugo čeka a sud može iči dalje bez obzira da li sam od njih dobila odgovor ili ne.

Zaista puno vam hvala :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija