Jump to content

zastara da ili ne


anonimno

Preporučene objave

prijatelj mi je uhvaćen sa o,3gr speeda.pravomoćnom presudom 27.08.2003 mu je izrečena novčana kazna u visini 20 prosječnih dnevnih prihoda koju ,naravno,nije platio i zeznuo se.nakon toga je novčana kazna 15.03.2004. zamjenjena kaznom zatvora u trajanju 20 dana.poziv nije dolazio do prije par dana i to da se pojavi na sud radi upućivanja na izdržavanje kazne.zanima me da li je nastupila zastara i da li je moguće zatražiti od sudca da se kazna ipak plati odnosno da ponovno preimenuju kaznu na novčanu. molim da mi pravnim savjetima pomognete

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spis bi trebalo vidjeti jer u njemu može biti kakva radnja za koju vi ne znate, a temeljem koje je prekinuta relativna zastara izvršenja kazne. Inače apsolutna zastara izvršenja kazne nastupa 6 godina nakon izricanja novčane kazne u vašem slučaju.

 

Možda vam je najbolje ovako:

- otići do kaznene pisarnice nadležnog suda

- uzeti od njih uplatnicu za kaznu,

- platiti kaznu i eventualne troškove,

- donijeti kopiju 1 uplatnice pisarnici odakle ste uzeli praznu uplatnicu, a kopiju uplatnice čuvati

- mirno otići doma i ne igrati se više sa zakonom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Možda vam je najbolje ovako:

- otići do kaznene pisarnice nadležnog suda

- uzeti od njih uplatnicu za kaznu,

- platiti kaznu i eventualne troškove,

- donijeti kopiju 1 uplatnice pisarnici odakle ste uzeli praznu uplatnicu, a kopiju uplatnice čuvati

- mirno otići doma i ne igrati se više sa zakonom

 

ma daj molim te ne dijeli takve savjete vise.

 

na kaznenom ljudima nad glavom vise zatvori, pritvori, kazne..nije se igrati sa takvim stvarima.

ne znam u kojoj grani prava bi mogao napraviti manje stete svojim savjetima, pa si sam nadji nesto nakon sto jos puno, puno budes ucio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar apsolutna zastara U OVOM SLUČAJU NE NASTUPA NAKON 4 GODINE A NE 6?MOGU LI SE POZVATI NA RELATIVNU ZASTARU?DA LI JE MOGUĆE DA SE NAKON SVEGA KAZNA PLATI SA SVIM TROŠKOVIMA?DA LI U PRAKSI POSTOJE SLUČAJEVI DA JE KAZNU ZATVORA U TRAJANJU OD 20 DANA IPAK MOGUĆE RIJEŠITI PLAĆANJEM?MOMAK JE U OVIH PAR GODINA SREDIO SVOJ ŽIVOT,VIŠE SE NE BAVI TIM STVARIMA I TA KAZNA ZATVORA BI MU UNIŠTILA SVE ŠTO JE GRADIO OVE GODINE.IZGUBIO BI POSAO,OBITELJ MU NIŠTA NEZNA......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma daj molim te ne dijeli takve savjete vise.
na kaznenom ljudima nad glavom vise zatvori, pritvori, kazne..nije se igrati sa takvim stvarima.
ne znam u kojoj grani prava bi mogao napraviti manje stete svojim savjetima, pa si sam nadji nesto nakon sto jos puno, puno budes ucio.

 

Očito nemate nikavo iskustvo u praksi kaznenog prava. Otiđite do nekog suda, potražite kaznenu pisarnicu i pitajte kakva je procedura. Naime u ovakvim slučajevima bi sud trebao uputiti osuđenika na izdržavanje kazne, ali je praksa drugačija! Tko uplati, obustavlja mu se izdržavanje kazne. Država radije uzima novac nego da nekog pošalje u zatvor jer su zatvori prepuni (popunjeni s dvostruko više osuđenika nego što smiju primati)

 

Komentari ovog "anonimnog" su čini mi se rezultat osobnih frustracija, a ne poznavanja zakona i prakse.

 

Inače apsolutna zastara za izvršenje u ovom postupku nije 4 nego 6 godina. Vjerojatno ste gledali neizmjenjene tekstove Kaznenog zakona. Zadnja promjena vam je nastupila krajem prošle godine (NN71/06).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OTIĆI ĆE DO TE PISARNICE,PLATIT ĆE DUG ALI GA JE STRAH DA GA I NAKON TOGA NE POŠALJU NA IZDRŽAVANJE.MORA SE POJAVIT NA SUD 23.05.....DA LI DA SUTKINJI POKAŽE DA JE DUG PLAĆEN ILI BI TO NJU MOGLO JOŠ VIŠE IZIRITIRATI BUDUĆI DA ĆE VIDJETI DA JE PLAĆENO 2 DANA PRIJE NEGO JE DOBIO POZIV ZA UPUĆIVANJE NA IZDRŽAVANJE?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da i ja sam mislio da ima smisla zamjeniti neplaćenu kaznu za zatovr jer zakon tako kaže i takvom bi logikom trebao osuđenik ići u zatvor bez obzira na volju za izdržavanje kazne.

 

Međutim sada dolazimo na točku gdje oni koji se samo bave teorijom i oni koji se bave praksom razlikuju.

Naime kako rekoh, zatvori su prepuni i gleda se izbjeći slanje u zatvor. Na mom sudu, kao i na par sudova gdje sam bio, obustavlja se izvršenje kazne ako osuđenik plati.

 

Što ovo sve znači? Znači da se zakoni ne poštuju i da imamo vrlo dobar uvid kroz ovaj primjer zašto još ne možemu u EU s ovakvim pravosuđem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikakvu kamatu nećete platiti jer vam sud sigurno u presudi nije dosudio plaćanje kamate ukoliko ne platite u roku. Naravno da je i ovo jedna nelogičnost hrvatskog pravosuđa, jer ako već dopuštaju da se plati ohoho nakon isteka roka (pa i nakon zamjene novčane kazne za zatvor), onda bi bar to trebali sankcionirati i kamatama, ali toga naravno nema.

 

Sudovi pravi ne drže do zakona, pa zašto bi onda građani :-? :evil:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ljudi došli smo kraju i ovom procesu.momak je otišao sutkinji,ona mu je dala uplatnicu na 2500 kuna i to beza kamata za ove 4 godine.bolje nije moglo.kaže sutkinja da je to protivno zakonu ali eto da su zatvori prepuni a državi treba love.znači,teorija i praksa su daleko jedna od druge.hvala svima na savjetima,stvarno ste nam pomogli...... :-):-):-):-):-):-D:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drago mi je da si to uradio jer "anonimac" drugačije ne bi prihvatio da sam bio u pravu. Neću likovati, ali stvarno, praksa je u svim sudovima takva i suprotna je zakonu, što mnogi koji se teorijski bave kaznenim pravom ne znaju.

 

Dakle, zaključak je da teoretičari trebaju malo više vremena provoditi na sudu i državnom odvjetništvu, a djelatnici i dužnosnici sudova i državnih odvjetništava malo više na "indoktrinaciji" kod teoretičara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija