Jump to content

Imovinsko pravni zahtjev i kazneni postupak


anonimno

Preporučene objave

 

 

 

 

 

Pitanje vazano za imovinsko pravni zahtjev

Nepravomočnom presudom sam osuđen na 8 mjeseci uvjeta uz rok kušnje od dvije godine za kazneno djelo utaje. Protiv mene kao fizičke osobe je podnesena kaznena prijava kao vlasnika poduzeća (spor oko predmeta leasinga) Oštečena firma u prvostupanjskom postupku podnijela je imovinskopravni zahtjev za povrat stvari. Međutim prvostupanjskom odlukom sud temeljem čl. 121 st. 1. i 2 ZKP oštečenu stranu upučuje na imovinskopravnim zahtjevom upućuje na parnicu.

Ja sam se žalio na presudu. Također se oštečena firma žalila na presudu ali samo u onom dijelu vezano za imovinskopravni zahtjev i to tako da se ukine prvostupanjska presuda u dijelu kojim je odlučeno o imovinskopravnom zahtjevu, te da se predmet u tom dijelu vrati prvostupanjsom sudu na ponovno odlučivanje.

Zanima me da li je žalba oštečenika osnovana jer se odnosi samo na dio presude o imovinskopravnom zahtjevu. DO se nije žalilo na presudu. I zanima me kako se mogu sudskom nagodbom dogovoriti vezano za otplatu duga kojeg moja firma ima prema oštečeniku jer trenutno to nisam u mogučnosti napšraviti u cijelosti.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolko ja znam oštećenik ima pravo da podnese žalbu u djelu koji se odnosi na imovinsko pravni zahtjev AKO ( ZKP 2003.)

Članak 380.

(1) Žalbu mogu podnijeti stranke, branitelj i oštećenik.

...

(4) Oštećenik može pobijati presudu samo zbog odluke suda o troškovima kaznenog postupka, ali ako je državni odvjetnik preuzeo progon od

oštećenika kao tužitelja, oštećenik može podnijeti žalbu zbog svih osnova zbog kojih se presuda može pobijati.

 

Stavak četvrti možda nije potpuno jasan No vrlo je jednostavno. Ako oštećenik preuzme progon kao supsidijasni tužitelj onda će on imati mogužnost da podnese žalbu na svim osnovama. Isto ako je oštećenik istodobno i privatni tužitelj (što nije slučaj kako sam shvatio) dakle, za vas je bitno da oštećenik može podnijeti žalbu ukoliko je d.o odustao od kaznenog progona, a oštećenik postao tužitelj.

 

također tu je i čl 483 .st.3. pa očigledno proizlazi da oštećenik može postaviti imovinsko pravni zahtjev...

 

Ako griješim slobodno me ispravite, ovo je najbolje što znam pa eto.. :-D

na drugo pitanje ne bih znao odgovor, na ono koje se odnosi o otplati, pa ako netko zna bilo bi mi drago da kaže da naučim nešto :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru. Ali nije mi baš sve najjasnije.

Ponavljam da se oštečenik žalio samo na presudu u dijelu u kojem mu prvostupanjski sud nije izrekao oduzimanje imovinske koristi pribavljene kaznenim djelom i traži da se ukine prvostupanjska presuda samo u tom dijelu te da se predmet vrati prvostupanjskom sudu na ponovno odlučivanje. Dapače u dijelu presude u kojem je meni izrečena uvjetna osuda oni se slažu i na taj dio se ne žale. Negdje sam pročitao da ako prvostupanjski sud nije dosudio oštečeniku imovinskopravni zahtjev da oštečenik podinjeti žalbui i samo na taj dio presude več bi se morao žaliti na kompletnu presudu, što ovdje nije slučaj. Neznam da li sam dobro shvatio što sam negdje našao i pročitao vezano za to. Još napominjem da je ugovor o leasignu sklopilo moje poduzeće (kojega sam ja direktor) a ne ja kao fizička osoba te ispada da nisam ja stekao imovinskopravnu korist nego poduzeče.

Justice4all je napisao:

Kolko ja znam oštećenik ima pravo da podnese žalbu u djelu koji se odnosi na imovinsko pravni zahtjev AKO ( ZKP 2003.)

Članak 380.

(1) Žalbu mogu podnijeti stranke, branitelj i oštećenik.

...

(4) Oštećenik može pobijati presudu samo zbog odluke suda o troškovima kaznenog postupka, ali ako je državni odvjetnik preuzeo progon od

oštećenika kao tužitelja, oštećenik može podnijeti žalbu zbog svih osnova zbog kojih se presuda može pobijati.

 

Stavak četvrti možda nije potpuno jasan No vrlo je jednostavno. Ako oštećenik preuzme progon kao supsidijasni tužitelj onda će on imati mogužnost da podnese žalbu na svim osnovama. Isto ako je oštećenik istodobno i privatni tužitelj (što nije slučaj kako sam shvatio) dakle, za vas je bitno da oštećenik može podnijeti žalbu ukoliko je d.o odustao od kaznenog progona, a oštećenik postao tužitelj.

 

također tu je i čl 483 .st.3. pa očigledno proizlazi da oštećenik može postaviti imovinsko pravni zahtjev...

 

Ako griješim slobodno me ispravite, ovo je najbolje što znam pa eto.. :-D

na drugo pitanje ne bih znao odgovor, na ono koje se odnosi o otplati, pa ako netko zna bilo bi mi drago da kaže da naučim nešto :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija