Jump to content

obljetnica :-(


fani

Preporučene objave

.......samo sam se sjetila da ovih dana ima PUNA godina dana od donošenja presude u "mom slučaju" kojom se djeca povjeravaju meni na skrb, tata ima određena viđanja svako drugi vikend i 3 puta tjedno (kao iznimno zainteresiran roditelj) te se određuje alimentacija, kao i zaostaci (tada je to bilo 14 mjeseci zaostaka odnosno javno je izjavio da ne daje nit će davati nit kune još tada, sada su to bome već zaostaci koje više ne znam nit zbrojiti koliko mjeseci.. ); no novce na stranu, ništa nam ne nedostaje, snalazim se, uz pomoć svojih roditelja, ..ali evo pišem i o tome ali samo ukratko budući da sam o tome već pisala u prethodnim postovima, neću puno i detaljno, samo želim reći da unatoč obljetnici :-( presuda JOŠ nije uručena mom bivšem, naplaćala sam se dostava, išla kod odvjetnice: spis je pun neuspjelih dostava, djeca viđaju tatu samo zato što mu uvijek dopuštam kad on želi i kad ima vremena za njih, jer da sam htjela uvesti reda ne bi ni to malo vremena proveli s njim, pokušala-bezuspješno... (da im je barem fikus tata, sigurno ne bi rekao kao moj da nije meni bejbisiter pa da on tu nešto. kad sam ga molila da bude s njima..)...ovako ih ja potičem, izlazim u susret i dežuram kući jer ne znam kad će, ako će i koliko će dugo bit s njima, pa eto, bar s moje strane nemaju komplikacija..pa uvijek može samo da djeca ne ispaštaju... ovo gore navedeno bilo je da još jednom ukažem na način na koji naš sustav "rješava" predmete,i nisu kadri GODINU dana isporučiti presudu (uz sve požurnice, odlaske sutkinji itd. itd..) u ovom slučaju sam ja kao mama u nezavidnom položaju (i naravno djeca) u nekom drugom to su tate... a bivše se inate..i rezultat je isti, nažalost.. Nego jedno samo pitanje; mlađi sin tatu rjeđe viđa od starijeg (prema starijem tata iskazuje više pažnje i posvećuje mahom samo njemu ono malo vremena) pa se sada tata izgleda čudi što maleni nerado nekad ide k njemu i ne otrči svaki put u park kad je tata odlučio tamo kavu popiti, pa je najavio voditi dijete psihologu jer kao da ja tu nešto ??!! :-(.. neki dan mu je mali poletio u zagrljaj i poželio prespavati kod njega (nije bio "tatin" dan, no svejedno sam rekla, nema problema, odi sine..." pa tata kaže, drugi put,tata ima nekog drugog posla večeras.. to nije prvi put već n-ti i a on se sad čudi i prijeti psihologom.. Uglavnom je sve to rekao starijem, pa je i stariji rekao tati da nije u pravu, da mama čak nagovara malenog da ode tati.. Imate li savjet, što da radim.???. Puštala sam dugo i predugo u nadi da će se "posložiti" situacija, no moja tolerancija izgleda ne polučuje nikakve rezultate... opet sam u nebranom grožđu kao kad sam pokušavala uvesti malo reda, no djeca su premala da bi shvatila da se MAMA tako BORI da oni viđaju više tatu...jer ispada "sad je tata došao, i mi želimo ići..." i mama opet kaže "ok" ...danas je nedjelja navečer i opet prođe evo još jedan vikend od mnogih kad ih ih tata samo "turistički" uzme dok pije kavicu, na sat dva, i to je to... bojim se da nit ta famozna klauzula neće ništa riješiti jer se sve odvija onako kako je u stvari htio.. osim onog da su djeca službeno dodijeljena njemu, a da je MAMA stalno na raspolaganju, sve dane u tjednu, 24 sata dnevno...kao što je tražio i izjavio... isprike moje svima ako sam se previše raspričala, i nažalost opet na istu temu, no ne vidim izlaza ..... :-?:-( ..I da ne bude zabune, ne bojim se ja psihologa, razmatrala sam često tu opciju, možda bi nam svima pomoglo, ali opet ne znam koliko su stručni, nepristrani, i da li je to za djecu dodatan stres...? Ima li itko pozitivna iskustva na ovu temu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Fani, evo mene u drugom izdanju, moja majka je dječiji psiholog međutim, budući je jako emocionalno upletena u moj problem meni ne može pomoći.

Dakle, kod dječijih psihologa je isto kao i kod odvjetnika, možeš naići na dobrog i lošeg. Princip rada za mlađu djecu (ne znam koliko godina ima) je slijedeći. Ambulanta barem njena više sliči igraonici u kojoj terapeut pronađe način da vidi kako na najblji način prići djetetu. Ne znam je li tako rade u centru. To je nekad crtanje likova od kojih je jedan roditelj, ne njegov nego npr. od tigrića, pa tigrićev tata, pa tigrićeva mama i sve tako. Pa što bi rekao tigrićevoj mami, a što tati, šta će sada oni raditi, s kime bi mali tigrić sad htio ići, i zašto. I sve to polako. Što su djeca starija to je teže sa njima raditi na ovakav način, jer shvaćaju da i u prenesenom zančenju otkrivaju sebe... Nekad je to crtanje, pa onda je pitanje kojom bojicom i kojom veličonom si nacrtao sebe na slici ili obitelj tigrića i zašto. (Tamnija bojica, više iskrižano i manji lik=lošija slika o sebi npr al. neka to stručnjak kaže) Nekad to uspije odmah, a nekad traje mjesecima dok se ne dobije neki odgovor djeteta....

Ovo je jedan od načina na koji radi dobar terapeut koji ima volje vidjeti što je na stvari. Potrebno je dosta mudrosti i strpljenja dok se ne zadobije povjerenje djeteta za suradnju.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BTW, jako mi je žao za toju situaciju, jest da roditelji moraju iti uključeni u odgoj djeteta, al kao što si i meni savjetovala, djeca ovise o tebi i možda ne bi bilo dobro uljevati im nade da će tata biti netko na koga će se moći osloniti. Možda ovo sa psihologom za mlađeg pa i za starijeg ne bi bila loša ideja, pa čak i za tebe. Jer ako se dogodi da dođu u situaciju da se više ne mogu nositi sa time onda će psigolog morati popravljati i pitanje je koliko će moći, ovako svi možete možda vidjeti jedan od načina kako se nositi sa time prije nego što šteta nastane. A i promisli da mu je stalo do djece (naravno ako može) pitao bi te treba li ti novaca i bez odluke o alimentaciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala Glib, i da, imaš apsolutno pravo... Sve ovo što si napisao stoji, itekako... budem ti se obratila kroz private message da ako je moguće, vidimo kako dovesti djecu barem na razgovor kod nekog koga bi preporučila tvoja majka, ili kod nje osobno.. Ipak bih voljela to napraviti sa nekim u kojeg imam povjerenja (kad vidim kako je tebe odgojila tvoja mama, rado bih kod nje odvela svoju djecu) .. pa ti se obratim kad se odlučim ? tnx puno još jedanput..:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što si jednom rekla na moj post, čitajući na trenutke pomislim da sam ga sama napisala.

 

Nemam pozitivnih iskustava iako prvu presudu imam već 2 godine, pravomoćnu s drugostupanjskog suda tek 6 mjeseci doduše, no u ove 2 godine ti mogu reći da je sličica ista osim što je uspio zaprimiti pravomoćno rješenja a ja ishoditi klauzulu pravomoćnosti na svom papiru. Dug od 32 soma kuna je platio stjecajem okolnosti koima je sam sebi sleo na mali prst noge a ne zaslugom našeg sudstva i sl. Naime, kako sam stavila plombu na kuću stečenu za vijeme braka, a on točno kada je odluka potvrđena na županijskom sudu primio kaparu za kuću i kapario sebi stan, postavila sam uvjet da mi prvo isplati zaostatke za uzdržavanje pa tek onda samnom razgovara o sporazumu o diobi braćne stečevine. Napravio grešku u koracima, ali što ja tu mogu...

Da. Ratujemo i mi za viđanja. Prvo je želio djecu viđati isključivo i samo po rješenju: srijede 2 sata popodne, prvi i treći vikend u mjesecu, tjedan zimi i tri ljeti. Pa su prvi i treći poastajali drugi i peti u jednom, pa treći u drugom. Pa je 7 dana zimi postalo 3 dana. Pa je 3 tjedna ljeti pogurao početak 5 dana kasnije a povratak 3 dana ranije. Pa mu je postalo prekomplicirano biti s njima tjedan zajedno jer, ipak ih je četvero. Na stranu što ih ne vodi nigdje gdje je s njima sam. Pa on bi 3 dana male a 7 velike. Pa 4 dana velike pa 2 male. Pa sad će zimi odvesti male 3 dana, a velike će jednom u proljeće ovesti na vikend. Pa e, ovaj vikend bi ih odveo na Kupu ali ne male jer tko će trčati za njima a ide društvo... Pa su djeca sama počela preskakati srijede. Izgovori škola, učenje blabla. Pa subotom će doći kasnije, bar pola dana ili nedjeljom otići ranije bar pola dana, jer imaju svašta, svašta što obavezno moraju...

Godinu sam provela pokušavajući objasniti kako nije za djecu u redu da 2 uzme 3 dana a drugo dvoje 7 dana. Da nije u redu da ih uzima odvojeno jer je smisao svega da provode vrijeme zajedno. To "zajedno" mu je inače prilično slaba točka. Ne percipira o čemu se radi. Nije me iznenadilo jer ga poznajem, ali obzirom na spiku "sve za djecu", "djeca, djeca, djeca", gdje god se stigne otvoriti usta, ipak sam gajila maleni sitan tračak nade da bi barem matematički mogao izračunati što je fair. No, standarni odgovor je bio: to ti zato gospođa može imati slobodam vikend s ljubavnikom i uvali bivšem baby sitting. Eeee, greška mili, meni ne smetaju, sorry. A to što smatraš mojim vikendom mogu realizirati i bez tvog baby sittinga ako je to to što te muči...

Naravno da je bilo i suzica i pitanja na koja suvisao ili barem njima razumljiv odgovor nemam ako izbjegavam djeci izlagati svoje mišljenje o liku i djelu bivšeg, a njima oca.

Kako bilo, već godinu dana idu tati nakon mog poticanja svaki, svaki put. Nisu presretni kad idu na tjedan s njim jer im on objasni da ih neće uzeti tada-i-tada i ne svih jer mu je to komlicirano... Ne shvaća ni što mu zamjeraju, veće pokušavaju s njim razgovarati o tome, ali svaki put dobiju epitet bezobraznih i blabla.

Evo ga u inozemstvu već 2 mjeseca i došao je u Hrvatsku 4X, na udaljenost od 2 autobusne stanice, svaki put po 3-4 dana a djecu je 3X poželio vidjeti na sat-dva a zadnji čak cijelu subotu, wow! Obzirom da im se ne javi, ne pošalje ni mail ni sms, njima se ne javi da je tu, ali kako im je preblizu one saznaju, velike su ovaj put odbile doći i zahjtevale razgovor zašto se tako ponaša no, nije bio voljan ni razgovarati ni vidjeti se s njima na tu temu.

Gledam djecu kako ocu idu kao na izletić kojem se previše ne raduju, nije im pravo ni kad ja razgovaram s njima i u stvari ih nagovaram da ga ne odbijaju i toliko koliko ih traži. Sad će u inozemstvo poslom prilično daleko i neće biti u mogućnosti ih viđati do sljedećeg Uskrsa i to im je rekao pred neki dan na razini obavijesti.

 

Zašto ti ovo pričam, Fani? Jer, neki su jednostavno takvi i da se postaviš na glavu, nikad neće biti drukčiji nego li stavrno jesu. Djeca su im ukrasić za upotpinjavanje sličice koju predstavljaju svijetu za slučaj da su u braku, uz obaveznu kućicu, psa, auto-dva, pametnu i slatku odanu ženicu. A na tome grade dalje: karijera, ljubavnice, veze, štele, položaji blablabla. Makneš im kamen temeljac sličice koja im je samo sličica i ništa više i oni grade dalje na svoj način. Bez djece, jer su ostala s nama, bivšim ženama u bivšim životima pa im i očinski odnos postaje i u tom dijelu susretanja djece- bivši.

Zaključak jest: da, možemo mi podizati djecu i bez njih, ukoliko je to potrebno. Uz puno pažnje i ljubavi. Kao ona fora iz reklame: jer oni to zaslužuju. A to što ti to shvaćaš a njihov otac ne, e to će mu jednom postati boomerang, no to nije ni tvoj ni problem djece koju odgajaš i voliš. Njima će, istina, to nedostajati, cijeli život, ali si ti ta koja će ublažavati sve udarce na njih, pa tako i ove. I to je to. Mama si, ej! S velikim M. ! I uživaj u tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo za naš pravni sustav, imam već tri godine pravomoćno rješenje o alimentaciji koju moj bivši suprug ne plaća za malodobno dijete, pa čak i od drugostupanjskog suda. Baš me interesira da li bi se i prema meni tako ponašali da izigravam uzornog oca, kojeg moraš podsjećati da vidi dijete, a ne plaćam sudski određenu alimentaciju. Mislim da si Obiteljski Zakon mogu objesiti o rep jer ga se nitko ne pridržava, a osobito pravosudni sustav koji izgleda nema izvršni organ i nije ga niti predvidjeo pa uzalud im bezbrojne sudske parnice, silna Rješenja sa pet stranica obrazloženja, ali uredno sam platila 2.500,00 kn za pokretanje svega toga pa su i u Rješenju odlučili da me ne mogu osloboditi pristojbe od 200,00 kn. Ali uzalud mi trud svirači, od alimentacije ni a. Bogu hvala da sam zaposlena jer inače tko zna kako bi to sve funkcioniralo s obzirom da već imam jedno iskustvo sa prvim djetetom gdje alimentaciju nisam vidjela već punih 17 godina. Eto dijete je uskoro i punoljetno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Fani !

 

Dobro se dobrim vraća , a ponekad se rodi prijateljstvo ili malo više od toga , ljubav .

 

Prijateljstvo i ljubav su ista čudesna voćka samo što ljubav ima malo više grančica , cvijetaka i plodova.

 

Baš sam bio na Legalisu kad ste objavili " obljetnicu" i nisam se htio odmah javiti sa suhoparnim prijedlozima nadajući se da će se oglasiti Glib.Sretan sam kaj mi se želja ostvarila .

 

Sad evo par mojih prijedloga u svezi jednog od Vaših problem :

 

1.Napisali ste :

" želim reći da unatoč obljetnici presuda JOŠ nije uručena mom bivšem, naplaćala sam se dostava, išla kod odvjetnice: spis je pun neuspjelih dostava.."

 

Kao da Vam je suprug ratni zločinac u bijegu pa je dostava nemoguća . Kratko i jasno FUJ !

Na žalost o našem sudstvu nitko ne piše pohvalno , a to je i jedan od najvećih kamena spoticanja ulaska Hrvatske u EU .

 

Mislim da ih trebate baciti na stup srama i izložiti osudi javnosti pa se možda nekaj pokrene .

 

1.a) Predlažem da posjetite stranicu radija 101 pa napišete pitanje sa svim Vašim podacima i brojem predmeta , pa neka novinari potraže odgovor na samom izvoru nesposobnosti , nerada , korumpiranosti ...

Pitanje možete postaviti i tokom emitiranja emisije na telefon 01/ /4891101 ili 4891102.

 

Parlament show

Ponedjeljkom od 10:45 i četvrtkom od 16:45

...jedna je od najslušanijih emisija RaDiJa lOl. Emisija se zasniva na pitanjima slušatelja iz bilo koje sfere života. Pri tome slušatelji ostaju anonimni, a oni imenuju osobu od koje traže odgovor, s mogućnošću da ponuđeni odgovor prokomentiraju u idućoj emisiji. PaRLiaMeNT SHoW traje oko 50 minuta .

 

1.b) Na televiziji Z1 u 20 sati radnim danom ide -knjiga žalbe-javljanje je samo u program 01/ 6681666 ili 6681668 ..Nadam se da će Vaša bačena gruda pokrenuti lavinu .

 

1.c)Pučki pravobranitelj

 

Institucija pučkog pravobranitelja Ustavom Republike Hrvatske zajamčen je instrument zaštite građanskih prava za postupke pred državnom upravom. U članku 5. Zakona o pučkom pravobranitelj definirana je njegova temeljna zadaća: «Pučki pravobranitelj razmatra pojedinačne slučajeve ugroženosti prava građana koje su im prilikom izvršavanja poslova iz svoje nadležnosti pričinili organi državne uprave, tijela s javnim ovlastima ili djelatnici u tim organima ili tijelima. Pučki pravobranitelj razmatra i druga pitanja koja su od interesa za zaštitu ustavnih i zakonskih prava koja se temelje na drugim izvorima saznanja (putem sredstava javnog priopćavanja i sl.), a odnose se na nepravilan rad organa i tijela iz stavka 1. ovoga članka.«

 

1.d) Iskoristite izbornu godinu pa nek se o problemu čuje i u saboru preko zastupničkog pitanja na jesenskoj sjednici u sklopu aktualnog sata .

 

1.e) Preporučam da kontaktirate i potražite odgovore na postavljena pitanja kod ljudi koji su već prošli taj pakao :

 

UDRUGA SAMOHRANIH RODITELJA I MLADEŽI

 

Domobranska 4. - Zagreb – Hrvatska

telefon: +385-91-893-09-71

 

UDRUGA SAMOHRANIH RODITELJA HRVATSKE

 

Ozaljska 93/II - Zagreb - Hrvatska

telefon : +385-1-3697-025

radno vrijeme : četvrtkom od 16 - 19 sati

 

 

Vama i djeci želim odlično zdravlje !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i newbie, i glibu i zerjavu, iskreno hvala!.. :-)

1. 2 Zerjav: doista su konstruktivni prijedlozi, mislim da ukoliko se ništa baš ništa ne dogodi slijedeći tjedan kad idem kod sutkinje sa odvjetnikom, e posegnut ću za nekima od prijedloga. usput budi rečeno, eto moj problem je što sam -ne želeći dodavati sol na ranu- puštala do sada i čekala da sud i czzs odrade svoje.. da ne bih slučajno došla u situaciju da im tata, ukoliko pod nekim većim pritiskom-ne krene se još više inatiti, pa da ih uopće ne bude htio viđati, što je ponekad i najavljivao a i njima govorio da "mama želi tati dignuti novce i da tata neće imati od čega živjeti" a djeci od malo godina je teško i gotovo nemoguće objasniti "roditeljsku dužnost".. vjerovali ili ne radim u medijima i mogla sam davno prije oglasiti sve na velika zvona, no uvijek gledam kako da djecu zaštitim i ne izložem dodatnoj neugodi, stresu, itd..

2. 2 newbie:: e da daleko smo mi od Poljske :-( nažalost. Čitam danas u novinama i ove nove prijedloge u svezi OZ-a: jedna mi stvar nije jasna: kažu da će se retroaktivne isplate vršiti od dana rastave,a ne od dana podnošenja tužbe.. to mi se ne čini povoljnim rješenjem , pogotovo kad se zna koliko traju kod nas svi mogući postupci i procedure, osim ako nisam nešto krivo shvatila...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ha... Ad1. bez brige, i moji znaju kako tata nema novaca, iako su već dovoljno veliki da sa 12 i 15 godina znaju sami zaključivati. i ja sam preskočila medije, jer mi se ta vrsta pritiska ne sviđa, a priliku sam upravo tijekom početka razvoda itekakvu imala i nikom u društvancu kojem wx pripada ne bi bilo ugodno, dapače osramotili bi i sebe i neke razvikane poteze kojima se neke državne službe ponose i bleje po medijima. Da ne kažem da je zalutao na moj notebook i cd s fotkama i mailovi ostavljeni u history explorera, sadržaja ne baš primjerenog dičnom hrvatskom ...što-li-već... Ali, to nije nešto čime se dolikuje služiti. Iako bi sasvim razumljivo potkrijepilo moju želju za razvodom iako mi taj dio priče nije bio ama nikakv motiv jer je stanje već bilo takvo da ga teško što može pokvariti.

 

A ovo sa objavom u novinama glede i u svezi prijedloga je upravo sad i iskrslo jer je 1.7. rok za podnošenje izvješća eurpskoj komisiji koja je lani ustanovila kako u toč.16 Hrvatska ne zadovoljava kriterije. Kao i obično, radi se samo ono što netko pritisne da se mora, a zapravo se zainteresiranost države vidi na svakom koraku ovog foruma, što je samo jedan zgodan isječak ukupnog stanja na ovu temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pred nekoliko dana sam s bivšim razgovarala, premišljala se da li da vas upitam za savjet (jer opet ovo je manje pravno pitanje, a više sve drugo..) jer i ovako on kaže, misli i radi along these lines pa su najave da bude tako i ubuduće:

1. stalo mu je do djece, nemjerljivo. živi i diše za njih. nek ja napravim popis onog šta im treba za ljeto, i za školu na jesen..novci -alimentacija- glupost iizmišljotina našeg pravnog sustava...

2. presuda? nezaprimanje iste... ne, kaže on, "ne izbjegavam ja ništa, oni (sud) mi nisu kiadri dostaviti presudu. Čekam je jedva da se na nju mogu žaliti..." pa mu kažem ja da nek ode zaprimiti presudu u kancel, nek se stvaari pokrenu s mrtve točke, već jednom-.. "ne pada mu na pamet".. kaže on, čeka da "sud napravi svoje"...

3. za djecu ne želi biti "vikend tata". želi biti sveprisutan, i opet kad mu kažem-zar nije tako da kad ti puhne, djeca su ti tu, ali ne valja tako, i njima treba reda, sigurnosti da budeš s njima vikend u cijelosti,.. e onda kaže "ne neće iči tako" želim da žive kod mene nekoliko mjeseci, pa nekoliko kod tebe i sve tako.. vikend tata neću biti i nitko mi to ne može nametnuti.. i opet, uzalud mu kažem, što si ti prisutniji u njihovom životu, to su djeca sretnija, nisam i ne mislim ti mjeriti na minute i sl. tvoja viđanja, ali daj da se dogovorama ti i ja, ne radi to preko djece, makakvi, ne dopire to do njega

4. alimentacija- ne dolazi u obzir, on će kupiti za njih što im treba, uvijek, pare "meni" nikad.. i opet kažem, to je njihovo pravo, da je presudom alimentacija dodijeljena meni na plaćanje, to bih radila, i pride kupovala bez obzira na alimentaciju koju bih plaćala što im treba u dogovoru s tobom.. .btw.. mislim da ću kao i newbie napraviti- ako ikad dobijemoišta od tih sedamdesetak tisuća kuna, stavit ću djeci na štednju. taj novac.. jer mi se sve to oko alimentacije GADI...ali mislim da je to pravo ove djece i da se ja nit ne smijem odreći iste u njihovo ime? ispravite me ako griješim, ..

5. i još ovo: kaže on da ukoliko ne rješimo međusobno bivše partnerske nesređene račune i ozbiljno porazgovaramo (tko koga što kada kako i zašto svih neuspjelih godina braka) onda ne "bude ništa od njegovih dogovora sa mnom oko djece i on će i dalje kako i dosada, a to dosada ste pročitali od mene u prethodnim postovoima pa nema smisla ponavljati..

uglavnom, imate li savjet: ŠTO činiti..očito ne bude nikad tu mira osim da od mene čuje ono i samo ono što želi glede razloga našeg raskida, a sav budući dogovor i suradnju oko djece uvjetuje s tim "razgovorom"..nemojte me krivo shvatiti ljudi, no ima li smisla prolazit iste razgovore opet i opet, (pred dvije godine nije htio sa savjetnicom razgovarati o djeci, ako prije toga ne razgovaramo o braku. Braka nije nit tada više bilo, sada pogotovo još i manje, i opet evo, novi -isti uvjeti.. help, pls..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ad1. Svima je njima nemjerljivo stalo do djece i samo za njih dišu. To se vidi i iz toga koliko ih uopće žele vidjeti. A jaki su na jeziku, jer rečenice u tom trenutku njima samima jako lijepo zvuče i to je uopće svrha zašto ih izriču. A ostalo se po djelima i vidi.

ad2. A što misliš?! Da će ti reći: da, draga, izbjegavam je zaprimiti? Pokušaj iskoristiti svako moguće sredstvo da istu i zaprimi uključujući i policiju. I to im je dio posla. I žalit će se sasvim očito, dakle čeka te još i županijski sud. No, tješi se da njihove procedure po "hitnom postupku" traju zaista oko 2 mjeseca i ne-daj-Bože da ti uleti i godišnji, ali dok prođu sve pisarnice i arhive dok sa suda izađe papirić prema tebi ili odvjetniku traje duplo duže. Ex se žalio u travnju lani, na sudu je bilo polovicom rujna, a do odvjetnice je usio stići papirić tek polovicom siječnja. Toliko su brzi. Utjeha je jedina da protiv te odluke nema prava žalbe, nema revizije i pravomoćna je nakon 15 dana. Odeš po klauzulu pravomoćnosti (tj. odvjetnik) i tražiš ovrhu čim istekne rok od 10 dana za jednokratnu uplatu dospjelih dugovanja.

Ad3. Ni jedan sud neće odlučiti da djeca žive pola ovamo, pola onamo osim ako se tako i dogovorite. A iz ovoga možemo čitati i to da bi bili fifty-fifty glede uzdržavanja. Da želi djecu, vjerujem da bi ih redovito i viđao no, moguće i da sam u krivu. Ovo sudim po svom iskustvu sa exom. Imao je i taj ideja, a najjača je ipak da podijelimo djecu po pola uz objašnjenje timu u czss-u da bi najstariju jer bi mu prva mogla početi pomagati u kućanstvu.

Ad4. Ma pusti ga nek priča i ne obaziri se previše. Samo će te izbaciti iz takta. Uostalom, svrha tih rečenica je provociranje, a to si nemoj dozvoliti. Znaš i sama da onog trena kad je dužan plaćati uzdržavanje da će ga i plaćati. Ako 3 mjeseca ne bude plaćao, tako lako će se ishoditi ovrha... Prema tome, ne daj se isprovocirati.

Ad5. Ma vjerojatno mu treba određena vrsta potvrde ili priznanja kako si za sve kriva i blablabla.

 

Zaključak: još nekako razumijem financijsku nebrigu za djecu jer svi oni imaju osjećaj da bivšu filaju svojim parama, ali nikako ne nalazim ikakvo opravdanje za ijednog koji ima kojekakve plitke i jadne izgovore zašto ne žele biti sa svojom djecom kad imaju priliku, a naročito kad im nitko ne bi rekao ni "a" da ih žele 2x tjedno odvesti u parkić.

I iskreno sumnjam da bi ijedan vanjski faktor osim onog u nima samima, želje i volje, to promjenio.

Bilo bi lijepo da sam u krivu, no sumnjam.

Mislim da bi ti bigfoot ovo lijepo izanalizirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ti newbie, ti to doista poslaožiš razumno.. svaka čast.

nego, imam li ja prava odreći se alimentacije, odnosno ako nemam prava na to jer to je dječje pravo a ne moje a njegova roditeljska dužnost, tražiti da se isplaćuje na dječje račune, a ne na moj i ne mislim dirati te novce za njihove svakodnevne potrebe? mislim napraviti kao i ti, ionako sam u svemu bila većim dijelom od njihova rođenja sama u svemu, pa i u tom financijskom dijelu, pa ću i dalje. ..

No bojim se da to ne bi riješilo problem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nope,, I don't think so .. .-) no čini mi se da su neke druge podudarnosti tu, pa i ja kad sam čitala tvoje postove sam se pitala isto.. a pogle malo i post "psihičko maltretiranje i prijetnje..." za koji sam isto mislila da sam napisala ja, jer je to tako kod mene isto izgledalo, pred dvije godine.izgleda da se radi o "obrascima ponašanja" kod bivših frapantnih podudarnosti.. i valjda niš više :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 206.

Uzdržavanje je dužnost i pravo roditelja i djece, bračnih i izvanbračnih drugova i srodnika u ravnoj lozi, kada je to predviđeno ovim Zakonom.

 

Članak 208.

Odricanje od dužnosti i prava na uzdržavanje nema pravnog učinka.

 

To što radim ja a ti imaš namjeru, za oca koji ima osjećaj da i dalje financira ženu koja je postala bivša na način da novac ostaje djeci na računima, jest jedna od načina da im se začepi usta i izbije iz ruku račenice upućivane djeci kako ih se muze. Realno, ako ćemo govoriti, tate u uzdržavanju sudjeluju a mi djeci priskrbljujemo ušteđevinu koju će jednom moći koristiti. Pa sad, evidentno je tko koliko ulaže u njihovu budućnost, ma kako to nazivali. Uzdržavanje, alimentacija, dio koji ulaže majka, a "višak" raspoloživih sredstava sumnjam da će nam djeca kada zamjeriti....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

kao što sam u jednom postu već danas napisala nevezano za ovu temu, čisto radi updata na neuručivanje presude i sporost suda jedna info: zaprimila sam jučer kovertu od odvjetnika i umjesto pravomoćnosti (što sam očekivala otvarajući ..) dočekalo me strogo upozorenje sutkinje da moram hitno uplatiti sudsku pristojbu za izricanje te presude u iznosu od 200 kn (nigdje me to nije nitko prethodno upozorio, ispostavio račun, ne piše u presudi i tomu slično) inače će mi ovrhom "sjesti" na prisilnu naplatu tog iznosa.. pa pohrlih danas u poštu, lijepo to sve platila, eto zvala kancel opet da vidim šta li se dogodilo sa vrlom presudom- jer sam platila još jednu dostavu (ne znam više koju po redu) pa - NIŠTA. Nit p od pravomoćnosti još uvijek... iako smo intervenirali i ja osobno i odvjetnik osobno i požurnicama... eto...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da se ne bi trebala odreći alimentacije. Ona pripada tvojoj djeci, i ne daj Bože da ti se slučajno što dogodi ili da novac zatreba za kakvu hitnu stvar za djecu.... Nikako. Bez obzira što sama uspijevaš handlati situaciju, sve su to floskule o tome da će bivši ostati bez novaca. A što bi bilo da ste ostali zajedno svejedno bi izdvajao novac za njih!!! Ne samo da je to njihovo pravo već je to i princip. Možda tek onda bude zainteresiraniji za djecu, ako je već takav. Da je frajer kao što se nudi mogao se prošetati i sam preuzesti rješenje...

Baš sam se iznevirao, al mogu mislit kako je tebi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niti je se pravno može odreći niti je ne bi trebala uganjati...

Ja sam dvije godine čekala kada će se dogoditi trenutak da je pravomoćno, pa naplatila i dug i utjerala redovitost. Samo zato jer je to očeva obveza. A to mogu li ja sama djeci priskrbiti i toliko i više je sasvim nešto drugo: njihovo pravo na više od zbrojenog maminog i tatinog udjela u minimumu uzdržavanja. I tako će biti i dalje. Out of question da bih dozvolila i promisliti da iom otac neće financijski sudjelovati onoliko koliko mu je određeno. Ako se bez toga može, ok, daj Bože da nam ovako bude zauvijek, no neće ga osloboditi obveze. A kad-tad to dođe na red. Ne mogu ni oni voziti ljude s papirima stoljećima. Dođe kraj: kad-tad.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija