Jump to content

molim savjet pravnih stručnjaka


mister-ivek

Preporučene objave

ovako-smrću majke na ostavinskoj raspravi sam dobio pola njezinog dijela kuće i imanja, a moj otac pola-znači-ja imam 1 / 4 na svemu, moj otac 3 / 4 vlasništva, i to je zakonski sve ok, međutim, slijedi klasika kao kod većine, nakon nekoliko god moj se otac strašno zaljubio u 15 g mlađu gospođu kod koje će se najvjerojatnije useliti u kuću u drugom mjestu, a njegove 3 / 4 i moja 1 / 4 ostaju prazne i napuštene pošto i ja živim sa obitelji u drugom mjestu. Ona ga je totalno zavadila sa nama, da ćemo ga otrovati, strpati u ludnicu i sve ostale klasične majmunarije i on ne želi više kontakt sa nama. nek mu bude . naša savjest i obraz su čisti. PITANJE.1 ---ako se on preseli kod nje i žive zajedno vjenčano ili nevjenčano i ulaže u njihov zajednički život kod NJE svaki mjesec 4500 kn mirovine , a zapusti i ne ulaže ništa u svojih 3/4 kuće niti ona ne uloži niti lipe tamo kod nas -u slučaju njegove smrti ( sada ima otac 74 a gđa 59 g ) da li u ostavinskom postupku iza njega ona ima ikakvo pravo na te 3 / 4 kuće jer je to njegova imovina stečena prije braka i ona neće ni lipe uložiti tamo i PITANJE 2 da li ja nakon nekog vremena koje je moj otac proživio sa njom i ulagao u njezinu kuću svaki mjesec lijepu mirovinu imam ikakvo pravo na njegovoj ostavinskoj tražiti nužni dio od nje jer je on ipak ulagao u tu njezinu kuću lijepi novac za današnje prilike. ( npr.4500 kn X 12 mj= 54 000 KN X NPR. 10 god = PREDIVNA SVOTICA-jelda ) Ovo sve vrijedi ukoliko on ne proda tu kuću i imanje ,a bit će mu problem prodati 3 / 4 jer mene ne zanima prodaja mog dijela, koji redovito obilazim nekoliko puta mjesečno i popravljam ono što bi trebalo najnužnije. molio bi da se u raspravu uključe samo pravni stručnjaci , a ostale koji se naslađuju na tuđim problemima molim da zaobiđu sa svojim komentarima . i još pitanje 3 : da li mi nju možemo prijaviti policiji za obmanu i klevetu jer ipak on tvrdi da mu je ona rekla kako ćemo ga mi otrovati ili strpati u ludnicu i zbog toga odbija svaki kontakt sa mnom i svoja predivna 2 unuka koje je obožavao psihički , ali ne i financijski , dok nije upoznao tu tetu sponzorušu koja ga želi opljačkati na suho ali on od svoje lude zaljubljenosti to uopće ne vidi......( i normalno da od trovanja nema ni trunke istine jer su to obične gluposti ). pliz ajd nek se očituju pravni stručnjaci koji bi se voljeli uhvatiti u koštac sa tim problemima , ukoliko dođe do nekog spora ? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo, želim naglasiti da Vam je komentar o uključivanju pravnih stručnjaka i ostalih koji se naslađuju tuđim problemima nepotreban jer ovdje se ljudi ipak trude i nastoje pomoći drugima! Osim toga, kod nas postoji popriličan broj odvjetničkih ureda pa izvolite.... Što se tiče Vaših pitanja to što Vaš otac ne ulaže u kuću ne znači da na taj način gubi pravo vlasništva nad kućom, a sukladno tome žena s kojom živi će nakon njegove smrti imati pravo na dio kuće jer je izvanbračna zajednica izjednačena s brakom(mora trajati min. 3 godine). Vi nemate pravo tražiti dio njene kuće jer je to njena kuća(osim ako je Vaš otac ne nasljedi) zato što Vaš otac svoju mirovinu ulaže u vlastiti život. Što se tiče slučaja da Vaš otac proda svoj dio kuće koje ste Vi suvlasnik to se može desiti.Naime, ukoliko dođe do spora pred sudom imovina se prvo dijeli fizički, a ako to nije moguće onda jedna strana isplaćuje drugu ili se nekretnina prodaje, a dobiveni iznos se dijeli prema vlasničkim udjelima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ALi- ako sam dobro shvatio-uzmimo primjer 10g života-on živi kod nje 10 god -uloži u svoj život s njom tj. u zajednički život 540 000 kn a ona u njegovu bivšu imovinu ne uloži niti lipe- i ako on umre ona ima pravo na polovinu od 3/4 jer sam i ja tu kao jedini sin-a ja pravo na pola od3/4- pod uvjetom da on to ne proda-ako proda znači to im je još veliki plus novaca- a ja poslije njegove smrti nemam nikakvih prava - ili da okrenemo pitanje-UMRE ONA ZA 10 god njihovog zajedničkog života-on uložio 540 000 kn mirovine i ajmo reći oko 400 000 kn od prodaje 3/4 naše kuće- u njihov zajednički život a ona svoju kuću ostavi svom sinu i kćerki a ja stavim prst u uho i fićukam cestom i budem presretan što je moj otac spiskao milion kuna na tuđu mamu koja je sve ostavila svojoj djeci-mislim da mi se već sve pomiješalo u glavi jer samo da napomenem da je od te imovine za koju se ja brinem 90 posto stvorila moja majka koja je u grobu a gospodin tata je ipak zakonski-što je i u redu dobio pola plus pola od maminog dijela.

što bi reko MLADEN DELIĆ-LJUDI MOJI JELI TO MOGUĆE -još pitanje- a gdje je tu moja zaštita od te osobe -tj gospođe kad uvjeri mog oca da ga hoću otrovati-i strpati u ludnicu-pa jel ima neki član i neki zakon da zaštiti moju čast i moj integritet-

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi morate shvatiti da je Vaš otac punoljetan čovjek koji sam donosi odluke u svom životu i njegova je stvar na koga će on svoju lovu spiskat. Ukoliko ona umre prije Vašeg oca onda će Vaš otac nju naslijediti pa ćete nakon njegove smrti Vi naslijediti njega. Što se tiče Vaše zaštite Vi možete protiv dotične gospođe pokrenuti privatnu tužbu za kazneno djelo protiv časti i ugleda, a ako Vas zanima nešto detaljnije o tome pogledajte rubriku kaznenog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Na ostavini iza oca, naslijediti ćete vi i mačeha, svaki u 1/2 dijela, s tim da ona ima pravo tražiti izdvajanje dijela (1/2) imovine koju su zajedno stekli za vrijeme braka ili izvanbračne imovine.

2. Na ostavini iza mačehe, nasljednici su vaš otac i njena djeca, vi nemate nikakvih nasljednih prava. Vaš otac ima ista prava tražiti bračnu stečevinu iza nje, kao i ona iza njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo razumijem mister iveka jer stvarno je činjenica da se ovdje može pročitati svakojakih savjeta koje nemaju apsolutno nikakvu pravnu osnovu i mogu čovjeka dovesti u zabludu. Neka se ne uvrijedi cijenjena notarica ali konkretno je meni ona aplicirala s nekoliko takvih odgovora a koji su konkretno u kontradikciji s odgovorom koji je "iznad" dala mister iveku. Mister ivek, imam sličan slučaj kao i preporučam vam da na ovom forumu...nasljedno pravo, suvislo pročitate topic pod naslovom obiteljski zakon vs. zakona o bračnim odnosima ili tako nešto, dajte si truda, kada to pročitate sve će vam biti puno jasnije. Nikako nije točno to što vam je ovdje bilo rečeno, znaći imovinu vašeg oca je "opče" dobro pa će ju dijeliti svako ko stigne, a imovina gospođe je samo njena , to nije točno. Osim toga najbitnija je kada je imovina vašeg oca kupljena, dali prije donošenja novog zakona ili nakon toga. Ako je prije, onda se na njega primjenjuje stari zakon o bračnim odnosima a to nešto se pravno zove STEČENO PRAVO ...ako je nekretninu vaš otac ili pokojna majka kupio nakon stupanja na snagu novog zakona onda se nažalost primjenjuje praksa iz novog zakona a to je svakom pola, ali to pretpostavljam nije kod vas slučaj. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu je, bebababa to što pišete o starom i novom zakonu.

Međutim, situacija o kojoj pišete bila bi primjenjiva, samo kad bi prva supruga bila još živa.

Međutim, ona je pokojna, te je ostavina iza nje već pravomoćno provedena, a na toj ostavini (sad naglašavam bitno), otac je mogao tražiti izdvajanje svoje bračne stečevine po pravilima na koja se vi pozivate, a i sin je tada mogao tražiti da u ostavinu majke uđe njena bračna stečevina, tj. imovina koja možda u cijelosti glasi na oca. Čini mi se da to nije bilo traženo. Tako da je to pravomoćno riješeno.

Sin i otac su se podjelili, tako kako jesu, i svaki ima svoju imovinu. I sin ne može na ostavini iza oca u svoje ime tražiti da se izdvaja bračna stečevina, jer takav zahtjev mogu postavljati samo bračni/izvanbračni partneri. Što znači da bračnu stečevinu iz nove veze može tražiti 2. supruga, a u ostaloj imovini oca naslijeđujete na jednake dijelove.

Zasnivanjem nove bračne zajednice, kreće se opet od nule, u ovom kontekstu kao da prva nije uopće postojala.

Zato ostajem, kako sam napisala.

 

Ali, svako mišljenje je zanimljivo i dobrodošlo, ako je argumentirano.

A kod pravnika, isto kao i kod liječnika, nezadovoljni mogu uvijek potražiti drugo mišljenje.

Pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro, uvažavam, ali onda i imovina od gospodje "nove " supruge je djeliva, u slučaju da gospodin otac umre prvi, pretpostavimo tako jer je znatno stariji od nje. Nemože mi nitko reći da se djeli samo njegova imovina ako su oni živjeli godinama (3) u nekoj zajednici, nemože njihova zajednička imovina biti samo njegova a njezina samo njena, dajte malo razmislite (ne vi osobno notarica) prije nego sipate odgovore iz rukava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako!

Točno to sam i napisala par objava gore.

Vjerojatno niste pažljivo čitali (pod točkom 2.), pa ponavljam:

 

"...

2. Na ostavini iza mačehe, nasljednici su vaš otac i njena djeca, vi nemate nikakvih nasljednih prava. Vaš otac ima ista prava tražiti bračnu stečevinu iza nje, kao i ona iza njega."

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebute se srdili ali to je netočno, najme pretpostavimo da gospodin otac umre, u ostavinski postupak ulazi SVA NJEGOVA IMOVINA, znaći ne samo ona koju je "donio" u zajednicu sa gospođom nego i ona koju je sticao , u koju je pretpostavimo ulagao za vrijeme trajanja zajednice sa gospođom, pa ako dotična polaže prava na tu njegovu donešenu odnosno vlastitu imovinu mora priznati pravo da se dijeli i imovina koju je ona unjela u tu zajednicu i u koju su pretpostavimo jednako ulagali, kako u "njegovu" tako i u "njenu" imovinu.Kako vam to nije jasno? Provjerila sam navedeno kod tri renomirana odvjetnička ureda i svi su potvrdili da je to tako.Jer zamislite pravni položaj tog sina koji bi se tek nakon smrti gospođe upustio u dokazivanje svojih nasljednih prava nad njezinom imovinom molim VAs lijepo, pa još ako je ista imala svoje djece, koji bi bili njegovi argumenti? Ko je on njoj ? I još pretpostavimo da se sve to dogodi za nekih 20 godina. Pa ona se još osamsto puta može udat i preudat do svoje smrti, dajte molim vas. Sve naravno pod pretpostavkom da gospodin umre prije nje, što naravno nemora biti, ali s obzirom na razliku u godinama očekivati je da će on umrijeti prije nje. No vratimo se na jedino bitno. U OSTAVINSKI POSTUPAK IZA UMRLOG ULAZI SVA NJEGOVA IMOVINA, naglasak na SVA, znaći ako je njihova imovina izjednačena s bračnom SVA imovina ide u isti bubanj, ponavljam još jednom sva a ne samo ona koju je on donio kao svoju vlastitu, jer u protivnom bi se PRAVO zvalo KRIVO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam osjećaj da se vrtimo u krug, al nam bar nije dosadno.. :-)

 

Ponavljam svoju točku 1., što je u biti sažeto rečeno ovom što se poduže opisalo.

"1. Na ostavini iza oca, naslijediti ćete vi i mačeha, svaki u 1/2 dijela, s tim da ona ima pravo tražiti izdvajanje dijela (1/2) imovine koju su zajedno stekli za vrijeme braka ili izvanbračne imovine."

 

Znači, u ostavinu neće ući samo dio one imovine koju su zajedno stekli radom ili primanjima za vrijeme braka, a koji pripada preživjeloj supruzi, kao njena bračna stečevina. Naravno, ako to ona zatraži.

Sva ostala očeva imovina ulazi u ostavinu, te se dijeli među sinom i preživjelom suprugom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, tek sam sad vidjela grešku u pisanju. Treba stajati, naravno, "zajednice".

"1. Na ostavini iza oca, naslijediti ćete vi i mačeha, svaki u 1/2 dijela, s tim da ona ima pravo tražiti izdvajanje dijela (1/2) imovine koju su zajedno stekli za vrijeme braka ili izvanbračne zajednice."

 

Hvala na upozorenju!

 

U trenutku očeve smrti, njegovu imovinu predstavlja sve što je u tom času njegovo:

 

1. sve ono što je od prije sklapanja braka bilo njegovo (bilo da je sam stekao, ili dobio darovanjem, nasljedstvom.., besplatno ili naplatno svejedno),l

2. sve ono što je on za vrijeme braka dobio darovanjem, nasljedstvom,

2. sve ono što pripada u njegovu bračnu stečevinu, tj. dio imovine koju je on za vrijeme braka stekao sa suprugom zajedničkim radom i doprinosom, i to bez obzira da li ta imovina glasi na njegovo ime (npr. u gruntovnici) ili na ime supruge. Kao što ste već prije spomenuli, poznati su vam propisi starog i novog zakona, pa neću sad pojašnjavati omjere. Ali čini mi se da je drugi brak zasnovan nedavno, pa dakle, ocu pripada po zakonskoj presumpciji 1/2 te imovine koju su zajedno stekli radom.

 

Dakle, ta imovina se dijeli među nasljednicima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bebababa, ovdje očito ne želiš razumjeti ovo što Notarica piše:

 

Kad otac umre, na ostavinskoj raspravi se raspoređuje sva njegova imovina, pa tako i ove 3/4 kuće. Ako on tada bude u braku sa novom suprugom nasljeđuju po pola ona i autor ove teme.

 

Kad nova supruga umre (ako umre prije oca autora) na ost. raspravi će se rasporediti sva njena imovina na njezinog supruga (oca autora) i na njezinu djecu, tako da autor nema ništa s njezinim dijelom, što je potpuno normalno jer nije zakonski nasljednik.

 

Ne vidim šta je tu nejasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

velika Vam hvala svima na povelikom trudu koji ste uložili u moj veliki problem- nekoliko puta sam čitao sve postove neke stvari sam shvatio neke nisam pa da malo pojasnim situaciju , tj da još malo zakompliciram stvar-konkretno-oni još ne žive zajedno, ali su veoma blizu toga,NAJVAŽNIJA STVAR i problem je taj što je on zaljubljen gore nego neki pubertetlija i u toj zaljubljenosti i zaluđenosti a i njezinoj sposobnosti da ga zavadi sa mnom i mojom obitelji da može vladati. i svaki iole normalniji razgovor se svodi na svađu i optužbe kako ga mi želimo srediti i preoteti mu imovinu, ona ga ustvari obmanjuje da ćemo mi to učiniti što ona polako a sigurno čini,.realna ljudska predpostavka je da će on po prirodnom zakonu prije umrijeti-iako bi ja osobno volio da doživi sto godina,ali bez problema i gužve. Jer ipak on ima 74 a ona 59g. NJezin kuća u kojoj ona živi i u koju bi se on morao doseliti je već ona prepisala na svoju kćerku koja živi i radi u švicarskoj. znači, to u principu nije njezina imovina. on bi živio kod nje ulagao u njihov zajednički život svojih 4 500 kn , i ona ima mirovinu 1800 kn koju bi vjerojatno ulagala isto. Apsulutno se slažem da on može svojim životom i svojim novcima raspolagati po vlastitoj želji i nahođenju, ali bi ipak u njihov zajenički život u godini dana ušlo njegovih 54 000 kn npr za 10g života 540 000 kn ugrađeno u tuđu kuću na koju ne znam da li bi poslije iko mogao polagati pravo, jer je to vlasništvo njezine kćerke, i siguran sam da se slučajno dogodi da gospođa umre prije da bi ga njezina kćerka nogom u stražnjicu izbacila na cestu bez ikakvih prava a da u međuvremenu on proda svoj dio kuće završio bi na cesti-pitam vas ljudski da svako iskreno odgovori-da li biste ga i vi šutnuli nogom da vam dođe na vrata poslije svega star, nemoćan i prevaren ili bi ga sretno i veselo zagrlili i našli mu kutak u svojoj kući koju ste stekli sa svojih 10 prstiju bez ičije pomoći. -baš sam ga zakomplicirao--ali treba se čuti misljenje i drugih o takvim socijalnim stvarima.....baš me zanima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija