Jump to content

muzevo prezime nakon rastave


sanjap

Preporučene objave

Nakon vrlo mucne i ruzne rastave...muz inzistira da promjenim prezime tj da ne nosim njegovo prezime. Imam maloljetno dijete koje je dodjeljeno na skrbnistvo meni i mislim da bi bilo jako komplicirano da nosimo razlicita prezimena. Da li me on moze nekako prisiliti (naravno, nekakvom zakonskom odredbom) da promjenim prezime u djevojacko? Ja cu prezime svakako promjeniti ali kad dijete bude punoljetno...

Zahvaljujem na odgovorima i pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

glupo je sto inzistira na tome..... mislim sto on dobiva time?? kad ste se vjencali nije mu smetalo da nosis njegovo prezime..... uostalom, zato mi zene u pravilu "moramo" uzeti suprugovo prezime prilikom udaje? ako to ne ucinimo svi nas gledaju kao gle ovu tamo kaj ona sad glumi...... :baba: pogotovo ako na svoje stavimo - njegovo.... uzas......

 

i nije fer da mi uvijek ispastamo zbog toga.. mijenjaj dokumentaciju, sve papire, u svim institucijama....... koma.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne moramo ili "moramo" ali je to bio naš izbor.

Ni ja nisam još promijenila prezime, isto mi je kao i djeci koja žive samnom, a nisam ga mijenjala isključivo zato jer nakon svih urnebesa, centara, sudova, odvjetnika i svoh ostalih stvari nisam htjela tome posvetiti niti sat duže nego baš moram, a to bi u ovom slučaju značilo čučanje u redovima na PU, bankama i blabla... A čemu? Ionako ništa od toga nije trajni dokument, pa kad ih budem ionako morala mijenjati, ako budem htjela promjenit ću usput i prezime. Čisto papirološka stvar i čemu se zamarati time?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate li ponosa??

Vašem djetetu, njegovom razvoju i odrastanju najmanje je bitno kako se prezivate. Sve drugo je bitnije.

Promijenite prezime i ponosno nosite svoje. Djetetu recite da prezime dobivamo po tati, a ako imamo supruga onda po njemu. Vi ga više nemate pa imajte i vi po tati.

Da se prezime može materijalizirati, ja bih mu ga s dodatkom pljuvačke bacila u facu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije sve u ponosu dokle god se u Hrvatskoj gleda kako se prezivaš.

Ako je to pogodnije gospođi sanjap slobodno neka nosi prezime bivšeg, a što se tiče

 

Djetetu recite da prezime dobivamo po tati, a ako imamo supruga onda po njemu.

 

na matičnom su ljepo pitali koje prezime želite, što vam zakon i omogućuje. Uzance su jedno a mogućnosti nešto sasvim drugo.

 

Pozdrav ljudima dobre volje! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sanjap je napisao:

...muz inzistira da promjenim prezime tj da ne nosim njegovo prezime. Imam maloljetno dijete koje je dodjeljeno na skrbnistvo meni i mislim da bi bilo jako komplicirano da nosimo razlicita prezimena. Da li me on moze nekako prisiliti (naravno, nekakvom zakonskom odredbom) da promjenim prezime u djevojacko? Ja cu prezime svakako promjeniti ali kad dijete bude punoljetno...

 

Kao što su vam kolege već napisale, vi ste isključivo ovlašteni tražiti promjenu svoga osobnog imena (imena ili prezimena), a ne netko drugi, pa ni vaš bivši suprug.

Ukoliko ste, kako navodite, već odlučili da ćete to ipak napraviti vodite računa o tome da vam je to sada, odmah nakon razvoda, jednostavnije napraviti nego kasnije.

Naime, ukoliko se želite vratiti na svoje djevojačko prezime, i to uradite u roku od 6 mjeseci od prestanka braka, dovoljno vam je da o tome date izjavu nadležnom matičaru. Ta je izjava temelj za upis promjene osobnog imena u MK.

Nakon toga roka od 6 mjeseci, za promjenu osobnog imena potrebno je podnijeti zahtjev koji mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži, a prijedlog novog osobnog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva. O zahtjevu za promjenu osobnog imena rješava općinsko upravno tijelo nadležno za opću upravu u mjestu vašeg prebivališta. Nakon podnošenja zahtjeva, nadležno tijelo će objaviti na oglasnoj ploči objavu o podnesenom zahtjevu za promjenu osobnog imena i novo ime koje podnositelj predlaže. Svaki građanin ima pravo u roku od 30 dana od dana objave, iskazati svoje protivljenje i navesti razloge zbog kojih smatra da promjenu osobnog imena ne treba odobriti. Prilikom odlučivanja o zahtjevu za promjenu osobnog imena nadležno tijelo je dužno razmotriti iskazana protivljenja građana i ocijeniti njihovu opravdanost.

U oba slučaja ćete uspjeti promjeni svoje prezime, ali ovoj prvi je puno jednostavniji. Naravno, odluka je na vama.

Što se tiče maloljetnog djeteta čiji roditelji ne žive u braku, njemu će se promijeniti osobno ime na zahtjev roditelja kod kojega živi ili kojemu je povjereno, uz suglasnost drugog roditelja. Ukoliko drugi roditelj ne da traženu suglasnost, odluku donosi tijelo nadležno za poslove starateljstva. Odluka navedenog tijela prilaže se uz zahtjev za promjenu osobnog imena maloljetnog djeteta.

Ako je maloljetno dijete starije od 10 godina, za promjenu osobnog imena potreban je njegov pristanak.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Što se tiče maloljetnog djeteta čiji roditelji ne žive u braku, njemu će se promijeniti osobno ime na zahtjev roditelja kod kojega živi ili kojemu je povjereno, uz suglasnost drugog roditelja. Ukoliko drugi roditelj ne da traženu suglasnost, odluku donosi tijelo nadležno za poslove starateljstva. Odluka navedenog tijela prilaže se uz zahtjev za promjenu osobnog imena maloljetnog djeteta.

Ako je maloljetno dijete starije od 10 godina, za promjenu osobnog imena potreban je njegov pristanak.

 

:-)

 

Pozdrav,

sreo sam se sa sličnim problemom.

Zanima me šta se događa ako je jedan od roditelja (otac) čije prezime djeca nose umro nakon rastave roditelja. Dali se i kako onda djetetu može dati majčino prezime?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Iako su drugi to sjajno objasnili, evo samo da potvrdim da vas nitko ne može natjerati na promjenu prezimena ili spriječiti da zadržite postojeće. Moja majka se nedavno rastala, dugo je živjela pod prezimenom mog oca i sad želi promijeniti natrag na svoje djevojačko. Oko postupka mislim da ne bi trebalo biti problema, sve ovisi da li je u roku do 6 mjeseci nakon rastave ili nakon, tad su različiti postupci. Točno tako su rekli i mojoj majci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija