Jump to content

nepštovanje roka pri kupnji poslovnog prostora


anonimno

Preporučene objave

Kopio sam poslovni prostor u stambeno-poslovnom objektu u igradnji. Platio sam 30% pri zaključivanju ugovora, a ostatak duga otplaćujem u 60 mjeseci, kako je i definisano ugovorom.

Prodavac se ugovorom obavezao predati mi prostor na upotrebu do 30.10.2004, uz klauzulu "Produženje roka je moguće samo u slučaju ratnog stanja, ili drugih nepredviđenih pojava na koje Prodavac ne može utjecati."

Pošto je ugovoreni rok istekao, a izvjesno je da još dugo neću ući u posjed, jer je prodavac u kasnijim ugovorima za susjedne lokale ugovarao rok predaje 30.06.2006, interesuje me mogu li i na koji način ostvariti pravo na naknadu štete. Šteta mi je direktna jer mi je supruga poduzetnica i radi u iznajmljenom objektu...

U ugovoru je definisano i da "ukoliko Kupac, poslije predaje poslovnog prostora, odustane od dalje otplate iznos koji je uplaćen računa se kao zakup poslovnog prostora" uz dalje definisanje cijene zakupa mjesečno po m2. Mogu li se pozvati na tu cijenu u odštetnom zahtjevu, pošo nisam ugovorio nikakve druge mjere u slučaju neispunjavanja roka od strane Prodavca. Svoje ugovorene obaveze izvršavam uredno i dalje. Kolike su mi šanse u eventualnom postupku pred sudom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi objasnio zašto je izvjesno da još dugo nećeš u posjed. Koji je razlog odgode? Mislim da imaš šanse u sporu jer u ugovoru piše "u slučaju rata ili drugih nepredviđenih pojava". E sad ovisi koji je razlog i smatra li se nepredviđenom pojavom. Trebao bi dokazati da je znao da nećeš moći ući u posjed narednih godinu ili dvije a svjesno je potpisao ugovor i prima novac. Daj još detalja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VELIKO HVALA NA UKLJUČENJU,

Radi se o objektu od cca 2000 m2 i ista je još uvijek u fazi grubih radova (tek treba da se stavlja krov). Iz toga proizilazi moj zaključak da još dugo neću u posjed, jer je u susjedstvu rađen sličan takav i trebalo je više od godinu da se završe zanatski radovi i spoljno uređenje da bi dobila tehnički prijem.

U vrijeme kad smo zaključili ugovor, koliko mi je sad poznato, prodavac još nije imao ni građevinsku dozvolu, ugovor smo zaključili u kolovozu 2003 a radovi su počeli tek u travnju 2004. U ugovoru, koji je tipski, predložen od prodavca, stoji: "Objekat je u izgradnji i gradi se prema glavnom projektu izrađenom od strane projektantske kuće..." Pokazan mi je projekat koji je u stvari bio idejni a glavni projekat je tek kasnije urađen...

Sa sigurnošću znam da još uvijek nemaju zaključene ugovore za zanatske radove... da su u izuzetno lošem financijskom stanju (radi se o pravnom licu). Izvođač radova je zaprijetio obustavom gradnje jer i njemu ne izmiruju dugovanja, tako da se situacija iz dana u dan pogoršava. Finacsijska situacija prodavca je, po meni, i glavni razlog kašnjenja, ali i moja dodatna briga jer ja i dalje plaćam svoje obaveze...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija