Jump to content

najisplativije istupanje i prodaja udjela u d.o.o.


ngaspic

Preporučene objave

U d.O.o.-u ne postoji društveni ugovor. Ja kao jedan od suvlasnika sam se složio sa ostalima o cijeni mog istupanja iz drustva.

1. Da li je moguće da moj udio u d.O.o.-u isplati samo drustvo, i kolika davanja su u tom slucaju?

2. Da li ja mogu otvoriti novu firmu d.d. i prenijeti na nju svoj dio imovine iz d.O.o.-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno kako nepostoji društveni ugovor jer je to osnivački akt društva. Ali kad kažete, neka bude.

odgovori:

1) društvo nemože isplatiti udio, jer d.O.o. nije društvo kapitala, već udio mogu otkupiti samo pravne ili fizičke osobe, a za sada se ne plaća naknada - porez.

2) Uvjeti za konstituiranje d.d., kao društva kapitala nisu identična kao za osnivanje d.O.o., pa bi bilo najbolje da posjetiš HITRO HR. gdje će ti detaljno objasniti razlike i specifičnosti svakog društva, koja predviđa ZTD- :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa oštrim pogledom svilene i začuđenim pitanjem ''kako to mislite da nije društvo kapitala''. Nadalje, imovina unešena u društvo - temeljni ulog - nije imovina člana, već imovina društva (budući društvo ima pravnu sposobnost) pa s njome ne može član raspolagati prije istupa jer nije njegova...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da, tvoj dio temeljnog uloga će otkupiti ostali članovi ili samo jedan, a na temelju njega će steći tvoj poslovni udjel..

2. Nakon što si dobio svoju imovinu iz d.O.o. s njom raspolažeš kako želiš. Pa ju možeš pošmrkati, dati u dobrotvorne svrhe, za gladne, za crkvu a možeš krenuti i u osnivanje d.d. -a ..

A zašto bi osnivao d.d. kada su tako predivno izmišljeni d.O.o.?

Ja osobno imam društvo d.b.o.

Hajde vrli pravnici, kakvo je to društvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki i cure !

Vidim da vam se ne sviđaju neki moji odgovori, ali ja bih volio da ih komentirate ili jednostavnije rečeno - popljujete, a meni dopustite slobodu da se kompromitiram kao neznalica. U konkretnom slučaju, vasa kolegica Svilena nije čula da osim društva kapitala postoje i drugačija društva, pa sam je uputio na literaturu, a i moj odgovor na upit "što je D.B.O." - ste pobrisali - zašto?? :tilt:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je što je obrisan post, jer ga nisam vidjela... voljela bih vidjeti u kojoj to literaturi mogu pronaći da d.O.o. nije društvo kapitala.

Pa Vas molim da još jednom napišete, mislim da bi i drugi to htjeli vidjeti. A kolegica Svilena zna da postoje i druga društva, pa ne shvaćam čemu takav komentar.

P!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davno smo imali jednoga lika na ovom forumu, mislim da je bio Kroki... Dobro došao Bakreni.. ti si nasljednik..

 

D.B.O Kako to nisi pronašao u svojoj literaturi...? Moraš pratiti ova novija izdanja, fluktuacije na tržištu, preuzimanja.. stvarno moraš biti ažurniji i brži...

Stvarno ne znaš koji je to oblik društva..?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Bez namjere da nastavim prethodnu polemiku, imam pitanje:

ZTD propisuje da član kada istupa iz društva ima pravo na nadokandu tržišne vrijednosti njegovog poslovnog udjela u vrijeme istupanja, jer se ne može članu vratiti ono što je on uplatio kao temeljni ulog. U ZTD također piše da ako je ulog člana bio u stvarima ili pravima, član ima pravo da mu se uloženo vrati. Znači li to da ako sam ja u društvo (d.O.o.) kao temeljni kapital unijela stvari (nekretnina), te tijekom trajanja tog društva gradnjom uvećavala svoj poslovni udjel, imam pravo uzeti te stvari. Ili mogu samo dobiti vrijednost polsovnog udjela?

Tražila sam sud. praksu, ali nisam uspjela naći.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svilena s pravom začuđeno pita. Ali Bakreni nažalost otvara jednu drugu moguću interpretaciju, a ta je (recimo gradacija) trgovačkih društava. Jer ako bi uzeli npr. k.d. kao društvo osoba koje ima elemente društva kapitala, a ne ga samo komparirali s j.t.d.-om već bi imali neki niz. Pa kad bi išli prema d.O.o., mogli bi reći da u tom slijedu d.O.o. ima neke manje elemente društva osoba. Dok se na krajnjoj točki nalazi d.d. No, ovo bi bilo ekstenzivno i preteoretski tumačeno da bi imalo ikakav praktični smisao.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lissica je napisao:

Bez namjere da nastavim prethodnu polemiku, imam pitanje:

ZTD propisuje da član kada istupa iz društva ima pravo na nadokandu tržišne vrijednosti njegovog poslovnog udjela u vrijeme istupanja, jer se ne može članu vratiti ono što je on uplatio kao temeljni ulog. U ZTD također piše da ako je ulog člana bio u stvarima ili pravima, član ima pravo da mu se uloženo vrati. Znači li to da ako sam ja u društvo (d.O.o.) kao temeljni kapital unijela stvari (nekretnina), te tijekom trajanja tog društva gradnjom uvećavala svoj poslovni udjel, imam pravo uzeti te stvari. Ili mogu samo dobiti vrijednost polsovnog udjela?

Tražila sam sud. praksu, ali nisam uspjela naći.

Hvala

 

član može istupiti ako su se članovi društva o tome suglasili a ne tek jednostranom odlukom - valjda i vjerovnici društva imaju nešto za reći :-o vidi smanjenje temeljnog kapitala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sudska praksa Visokog trgovačkog suda RH

 

"Član društva može pod određenim pretpostavkama istupiti iz društva ili tužbom tražiti da sud odredi prestanak članstva.

 

Član društva nije doduše ovlašten kada god to zaželi, istupiti iz društva. Za istupanje člana moraju postojati važni razlozi. Istupanje može biti uređeno društvenim ugovorom, ali u tom slučaju u ugovoru moraju biti uređeni uvjeti pod kojima član može istupiti iz društva, postupak u kojemu se istupanje provodi i posljedice istupanja u odnosu na društvo i na članove. Ne radi se o prestanku članstva prestankom poslovnog udjela, niti prepuštanju udjela trećima (članovima društva ili osobama izvan društva) nego član svoj udjel pod određenim pretpostavkama stavlja na raspolaganje društvu. Radi se o pravnom sredstvu kojim se član može poslužiti samo kada druga sredstva ne mogu dati rezultate. Ako društvenim ugovorom nije određeno što se smatra važnim razlogom za istupanje, može se raditi u načelu o razlozima u samom članu i koji istupa, odnosima u društvu ili odnosima sa drugim članovima društva. Poglavito se može, kada se radi o istupanju zbog ponašanja drugih članova, dopustiti istupanje zbog nelojalnosti drugog člana ili članova, izvlačenju sredstava iz društva, onemogućavanju članu da se koristi svojim članskim pravima i sl.

 

Ako društvenim ugovorom i nije posebno propisano da član može istupiti, to se pravo može ostvariti konstitutivnom tužbom po pravilu iz članka 420. stavak 2. Zakona o trgovačkim društvima (Narodne novine broj 111/93, 34/99, 52/00 i 118/03).

 

Član koji ishodi pravo na istupanje ima pravo na naknadu za poslovni udio. Vrijednost poslovnog udjela određuje se prema vrijednosti u vrijeme istupanja, neovisno o nominalnoj vrijednosti udjela."

 

VTS RH, Pž-2467/01 od 3. lipnja 2003.

 

Dakle, po mom mišljenju i praksi drugih sudova, udio člana koji je istupio ili isključen iz društva stječe društvo jer ono isplaćuje nadoknadu tržišne vrijednosti udjela članu koji je istupio ili je isključen, a ukoliko društvo nije u stanju isplatiti nadoknadu a da time ne smanji imovinu ispod iznosa osnovnog kapitala onda mora ili taj udio prodati drugim članovima društva ili trećoj osobi te iz tih prihoda isplatiti nadoknadu članu koji je istupio ili isključen ili povući udio čime se smanjuje osnovni kapital, a nadoknada se isplaćuje iz imovine društva koja premašuje iznos smanjenog osnovnog kapitala.

 

Usput, moram reći da je doo isključivo društvo kapitala mada se može reći da su članovi doo, u pravilu, međusobno i sa društvom više povezani nego dioničari u d.d.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija