Jump to content

cesija


anonimno

Preporučene objave

ovakva je situacija : fizička osoba meni kao fizičkoj osobi duguje određeni iznos novaca koje on zbog teške financijske situacije meni nikako ne može vratiti. Dogovorili smo se da ( on ima svoju firmu, ja imam svoju firmu ) njegova firma da mojoj firmi stroj za koji će mi on naravno izdati račun, ali koji ja nikada neću platiti, jer on kao fizička osoba ima to isto dugovanje prema meni kao fizičkoj osobi. S obzirom da je on meni izdao račun, ja ću osim toga stroja još iz računa izvući i PDV. Kako da pravno zatvorim taj krug, da se on jednoga dana ne "sjeti" da mu ja nisam platio taj stroj i da me još i ne tuži ?

Nekakva cesija ili nešto drugo ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je ovo neizvedivo iz razloga koji ste i sam naveli (moglo bi se desiti kroz koju godinu da on vas tuži za neplaćeni račun).

Rješenje bi moglo biti to da on vama proda stroj za neku simboličnu cijenu, na koju se obračuna PDV, i vi mu taj iznos platite.

Vama ostane stroj, za koji imate račun, i time je to vaše vlasništvo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle

 

XY duguje XX novac za pozajmicu,

A proda B stroj i izda racuna za stroj, B duguje A

 

A zakljuci ugovor o pozajmici s XY kojim A odobrava pozajmicu XY ( A duguje isplatu zajma XY),

B zakljuci ugovor o pozajmici sa XX, kojim XX odbrava pozajmicu B. (XX duguje isplatu zajmaB)

 

provodi se multilaterlana kompenzacija

 

B duguje A

A duguje XY

XY duguje XX

XX duguje B

 

nakon kompenzacije

 

XY mora vratiti pozajmicu A i B mora vratiti pozajmicu XX

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači ovako :

 

1. njegova firma zaključi ugovor o pozajmici sa njim kao vlasnikom, odnosno fizičkom osobom

 

2. moja firma zaključi ugovor o pozajmici sa mnom kao fizičkom osobom

 

3. ispada da : on kao fizička osoba mora vratiti pozajmicu svojoj firmi, a moja firma mora vratiti pozajmicu meni ?????

 

Da li sam negdje pogriješio ? i što je sa PDV koji će "B" koristiti od izdanog računa ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

on kao fizička osoba mora vratiti pozajmicu svojoj firmi, a moja firma mora vratiti pozajmicu meni ?????

tocno!

 

i što je sa PDV koji će "B" koristiti od izdanog računa ?

To ces mu platiti kako se dogovorite, ako ti ne vjeruje izdaj mu instrument osiguranja placanja sa dospjecem dan prije nego on bi morao platiti pdv drzavi

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

nisam osoba ovlastena za pruzanje pravne pomoci pa stoga te mogu uputiti na koji od casopisa sa tematikom racunovodstva i financija u kojima se barem jednom godisnje objavljuju "sprance" svih ugovora o cesijama, izjavama o kompenzaciji i slicno.

 

kad budem u mogucnosti staviti cu na topic ogledne primjere u pdf i doc formatu. prijedlog moderatorima da omoguce attachmente uz poruke!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija