Jump to content

status dragovoljca


zac44

Preporučene objave

Koliko vidim i ti se gospodine služiš internetom pa ponekad odgovaraš na teme o kojima pojma nemaš.Već sam ti negdje prije replicirao na tvoje tumačenje profesionalne mirovine.Prema tome ti kao dijete stradalog branitelja koji primaš atomsku obieljsku mirovinu ,nisi nadležan a niti je moralno na takav drzak način odgovarati čovjeku koji je postavio sasvim jednostavno pitanje.Molim moderatora da ova dva zadnja posta prebaci u caffe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lakše malo obojica. Prije ste se žalili n anonimce koji su vas provocirali, a sada sami to radite. Nikakav novac ne može nadomjestiti izgubljenog člana obitelji. A sad odgovor Zac44-u, zaista, dragovoljci baš i nemaju pre velika prava, ali dosta toga je "razbacano" u Zakonu u braniteljima, radi tvoje i edukacije drugih, kad postavite pitanje, a znate da ćete odgovor nači u citiranom Zakonu, pre listajte ga, jer ćete onda i sami nači neka prava za koja niste ni znali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

damjane3 na ovom forumu postoje razna prava: kazneno pravo, obiteljsko pravo, trgovačko pravo, prava branitela itd da ne nabrajam.Naravno da uz sva prava postoje i zakoni za ostvarivanje tih prava,pa shodno tome ljudi pitaju za savjete u ostvarivanju tih prava.To znači da su oni svi licemjerni jer neće, bože moj pročitati neki od navedenih zakona, zato ako nešto ne shvačaš i ne znaš ne mudruj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakoni su dostupni svima s pristupom internetu, na stranicama Narodnih novina i svi mogu pročitati što ih zanima. No, većini je vjerovatno problem tumačenje zakona, jer su isti pisani uglavnom "pravnim jezikom" i neupućenima je ponekad teško shvatiti što je pjesnik htio reći. Stoga mislim da je ovaj forum dobro mjesto gdje se pojašnjenja mogu dobiti i ne treba zamjerati ljudima što pitaju.

S druge strane, bilo bi ipak poželjno da se zakon pročita, a pri postavljanju pitanja ovdje da se bude što konkretniji. Na pitanja tipa: "Imam status HRVI, koja su moja prava" vrlo je teško odgovoriti, jer je nedovoljno definirano i preopširno za odgovoriti.

Na kraju krajeva, svi smo mi ovdje više manje u istoj situaciji. Neki su već prošli neke stvari i mogu svoja iskustva podijeliti s onima koje neke stvari tek očekuju. Jer čuj, u stvarnom životu zakon je obično jedno, a praksa nešto drugo.

Ali svađe nikome neće pomoći, niti itko od njih ima koristi.

 

To je moje mišljenje. Pozdrav. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuna, u pravu si, tumačenje cjelokupnog Zakona i pod zakonskih akata stvarno je teško. Da Netko ne bi bio zakinut neka postavi decidirano pitanje, lakše će se odgovoriti. Znači pojam "dragovoljac" definiran je u čl. 2 st. 3 ZOPHB iz DR, što znači da je dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz DR koji je sudjelovao ou obrani njezina suveriniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 05. kolovoza 1990 do 30. lipnja 1996. god. Sad, bih molio ipak konkretna pitanja, jer listajući zakon, sve što se odnosi na prava hrvatskih branitelja, normalno da se odnosi i na dragovoljaca iz DR. Pre široko, da bi se sve navelo ovdje, a u biti, nisi ni neka pre velika prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u potpunosti se slažem sa kunom jer kad bi se zakoni provodili nebi trebalo ni ovog foruma na kojem iznosimo različita iskustva tijekom ostvarivanja braniteljskih prava. dakako da treba na ovom forumu prelistati stare postove gdje se kriju mnogi odgovori ali ne treba nikome zamjerati ako postavlja banalna pitanja jer su braniteljima zalupili sva vrata i ovo je jedino mjesto gdje mogu naći konkretan odgovor ili barem malo utjehe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što sam naveo moj frend tvrdi da će dragovoljci(bez statusa hrvi) opet imati dragovoljački dodatak,kako sam upoznat sa zakonom o braniteljima mislim si možda sam nešto propustio ili je nešto novo pa ću za svaku sigurnost pitati na legalisu, pa ako netko nešto zna neka odgovori,tko ne zna neka samo šuti.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

u potpunosti se slažem sa kunom jer kad bi se zakoni provodili nebi trebalo ni ovog foruma na kojem iznosimo različita iskustva tijekom ostvarivanja braniteljskih prava. dakako da treba na ovom forumu prelistati stare postove gdje se kriju mnogi odgovori ali ne treba nikome zamjerati ako postavlja banalna pitanja jer su braniteljima zalupili sva vrata i ovo je jedino mjesto gdje mogu naći konkretan odgovor ili barem malo utjehe.

Slažem se da neke stvari ne štimaju, ali mislim da nije baš istina da se zakoni ne provode. Provode se uz određene poteškoće, a znam na osobnom primjeru da je slična situacija i u zapadnoj Europi. Svugdje postoje problemi s birokracijom. Također ne mislim i znam da nisu braniteljima zalupili sva vrata, jer i sam sam branitelj i uz poneko negativno iskustvo, mogu reći da ih je bilo više pozitivnih. Pozdrav svima :-)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svakako da se zakoni provode ali ima puno propusta poglavito kod rokova i različitog tumačenja zakona i ovaj post bi se odžio kad bih ih nabrajao. govori sama činjenica koliko je predmeta prošlo kroz upravni sud koji su rješeni u korist branitelja.

 

a vezano za dragovoljački dodatak koliko je poznato više nema nikakvih dodataka jer se sve obračunava prilikom izrade rješenja o mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

a vezano za dragovoljački dodatak koliko je poznato više nema nikakvih dodataka jer se sve obračunava prilikom izrade rješenja o mirovini.

Ok, sve se obračunava prilikom izračuna mirovine. Ali da li se u tom izračunu uzima u obzir taj dodatak (525 kn, ako se ne varam) ili više uopće ne postoji ni u kojem obliku i ni pod kojim uvjetima - dakle, ukinuto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako. Novim Zakonom se to sasvim drukčije računa. Dragovoljac sa HRVI ima 1,85 koeficijent koji se uračunava prilikom obračuna mirovine, a što to znači znaju oni koji vrše obračun mirovine i mi neki.

 

Kod omjera rat-mir vještaci možda uzimaju u obzir status dragovoljca, a možda i ne. To samo oni znaju ili ne znaju.

 

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospon mulac skupina koju vrijeđate je stvarno bolesna neko s više ili manje intenziteta no manjinu glumaca koju spominjete trebate prijaviti državnim institucijama ,no ako je čovjek za vrijeme rata u svom okruženju imao mrtvih ,ranjenih suboraca te bio u zasjedama okruženjima i sl. ima pravo na bolest ptsp...toliko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to sam mnogo puta spominjao da onaj koji je okusio rat ne može biti normalna osoba a tome ide u prilog da evropska unija ne želi niti jednog policajca koji je bio sudionik rata. stoga je i invalidnosat sasvim nešto normalno u rješavanju statusa branitelja zvalo se ono ptsp ili nbešto drugo.

opet onaj koji nije bio u ratu ovom se temom i ne može baviti jer nije "ono" doživio i iskusio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisujem,samo ne razumijem da neki ljudi nisu dovoljno "široki" u poimanju onoga što nam se desilo,onoga što je bilo prije, onoga što je sada i svega onoga što uz to ide.Navešću samo jedan primjer. Otprilike 20-tak godina gledam određeni broj staraca u balonerima kako šeću Osječkim korzom,to su borci još iz onog rata.nemam ništa protiv njih,bili su možda koji mjesec,ili godinu u ratu....možda su i stvarno učinili nešto za bivšu jugu,....ali iz iskustva znam da su svi bili povezani...da su išli na ruku jedan drugome ...da su koristili sva prava koja im je dao tito i tadašnji zakoni....i da su svi uglavnom bili jedne nacionalnosti....a njihovi rođaci,sinovi,snahe,nećaci ...preplavili su državnu upravu...policiju...vojsku...općinu...gdje god se okreneš oni....i to svi situirani...i sa dobrom zaleđinom.A moj stari svaki mjesec na obavijesni razgovor....jer mu je otac poginuo u njemačkoj vojsci ...a brat bio gastarbajter...opet sumnjivac...I sad kad sam odradio 15 g vojske ,obišao sva ratišta u hrv. + pola bosne i cijelu hercegovinu....sada bih ja trebao zabiti glavu u pijesak i gledati kako kojekakvi ćelavci ostvaruju moja prava ....a ja da idem na bauštelu i zarađujem za dvoje djece i ženu ? a unuci onih koje sam nekada gledao ,opet polako promaljaju glavu,zajedno sa novopečenim hrvatskim lovcima u mutnom....Jednostavno hoću da iskoristim svoja prava jer ja sam taj koji se spominje u zakonu,i koji ima prava,jer mi je to obećano kada sam sa 20 g krenuo u sranja rata...moglo je to i drugačije završiti....onda bi ta prava iskoristila žena...ali na sreću nije...oprostite na dugom postu...ali želio sam nekako pokazati ovima koji misle da je to sve bila dječja igra da ima i nekih drugih stvari u svemu tome ...osim ptsp-a...i velikih pemzija...pozdrav :mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpisujem sve osim jednog - naime, nitko nam ništa nije obećao kad smo odlazili u rat. Niti smo išli zbog nekakvih obećanja. Svi mi znamo zašto smo išli, svako za sebe zna, a razlozi su nam uglavnom svima isti. Nitko tada nije razmišljao o mirovini, kamo li o mogućnosti bolesti zvanoj PTSP i svim mukama koje ona donosi. Ranjavanja i pogibije smo bili svjesni i tada smo taj rizik prihvatili. Ali boleštine nam nisu niti pale na pamet.

 

Prava su došla tek kasnije, kad su se iskristalizirale sve posljedice rata koje su na braniteljima ostavile traga, svi problemi koje imaju. Ta prava nisu povlastice, kako mnogi govore, već način da se tim ljudima olakšaju problemi s kojima se danas suočavaju, a koje imaju upravo zato što su obranu domovine pretpostavili vlastitom životu, zdravlju, vlastitoj sigurnosti, sudbini i budućnosti.

Stoga je pljuvanje po tim ljudima danas izraz krajnjeg nerazumijevanja i nedostatka empatije. I to opet na štetu braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija