Jump to content

Plaćanje branitelja po službenoj dužnosti?!


meri007

Preporučene objave

Nakon završenog kaznenog postupka u Rijeci ("časna" sutkinja xxx xxxxx koja mi je u lice rekla, citiram: "znam da nije kriv, ali pošto je -zbog neodazivanja na sud -odležao 2 mjeseca u Via Romi, ja sam mu morala dati tolku kaznu" (jer bi u protivnome morao dobiti odštetu od države i sl...) moj je dečko uz navedenu pismenu presudu dobio i račun od preko 2000 kn (ne znam točno, pa da ne lažem!) za BRANITELJA PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI (kojeg nije niti tražio niti birao), a cifru je (po odoktativnoj metodi valjda!) procijenila ista sutkinja- tj. odobrila je troškovnik tog branitelja koji je jednom bio u posjeti u zatvoru i nakon toga ga je moj dečko otkantao i branio se sam (jer nije htio priznati nešto što nije napravio a što mu je ovaj sugerirao, vjerojatno u dogovoru sa xxxx da si međusobno skrate vrijeme oko nebitnih slučajeva).

 

Dakle, 2 svjedoka na sudu kažu da on nije, on ne priznaje, xxx ga osudi na onoliko koliko joj je trebalo da sakupi svjedoke (da joj je trebalo 6 mj dobio bi i toliko) i onada još i račun za branitela koji je PO SLUŽBENOJ DUŽNOSTI i kojeg je jednom vidio...

Nisam stručnjak ali mislim i iz iskustva znam da bi to trebalo biti mukte!

Ili se varam ako ima neka "rupica" u zakonu?

 

A da ne pričam o novcima uplaćenima u RI zatvor a koje unatoč mojoj pismenoj uplatnici moj dečko nikada nije dobio a ovi KRIVOTVORE potpis da ih je preuzeo!!?? Znaju oni da se oko 200-300 kn nikome neće dati vući po sudu, kada mi je advokat duplo toliko samo da ga vidim! :-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada vidjeh da su mi izmoderirali ime sutkinje! Inače, ne bih je niti spominjala da u javnosti nema pozitivan image, totalno i krajnje nezasluženo! A to kakva je najbolje se vidi po tome kako postupa sa "malim" ljudima i "nebitnim" slučajevima, tj. onima o kojima novine ne pišu!

Toliko od mene, nadam se uskoro i nekom odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno se radi o I-- Š---Ć

Ne vjerujem da bi sutkinja odredila nekom zatvor samo zato da se pokrije nekom pritvor. Na kraju krajeva ne bi njoj iz džepa išla naknada za nezakonito pritvaranje.

Nikad nisam u životu u našem pravosuđu vidio da je netko dobio zatvor, a da nije zaslužio taj zatvor. Ne kažem da je vaš momak 100% kriv, ali o 99% bi se već moglo razgovarati.

Bez ljutnje, ali iskustvo mi tako kaže.

 

Odvjetnik također sigurno nije bez razloga vašem momku predlagao da prizna djelo, već je pregledao sudski spis (za koji sam 99,99% uvjeren da vi niste) i na temelju toga vidio da se vašem momku ne piše dobro zbog jakih dokaza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne bih se složila s kolegom, naime često se viđa da branitelji po sl dužnosti nemaju pojma o spisu i okrivljeniku kojeg zastupaju.

a vi, ako smatrate da nije bilo dokaza za donošenje osuđujuće presude imate uputu o pravu na žalbu pa lijepo u skladu s istom postupite i žalite se na presudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisi navela o kojem kaznenom djelu se radi.

Branitelj po službenoj dužnosti se određuje samo za najteža kaznena djela kada je po zakonu to obvezno zbog zaprijećene visoke kazne.

Određije ga posebnim rješenjem predsjednik suda što nevjerujem da je ovdje slučaj, već je vjerojatno angažiran branitelj sa liste dežurnih branitelja, koji se angažira po zahtjevu stranke (vašeg dečka) koji mu je morao potpisati punomoć ili suglasnost za zastupanje, što nije slučaj kod branitelja po službenoj dužnosti jer se on može angažirati pod gore navedenim okolnostima i bez suglasnoti stranke.

Što se tiče one love 200-300 kuna ukoliko imate potvrde podnesite kaznenu prijavu USKOK-u, državnom odvjetništvu ili policiji. Vas to neće koštati ništa jer to su kaznena djela koja se progone po službenoj dužnosti.

Prije svega ozbiljno porazgovarajte sa vašim dečkom jer najverojatnije vam nije rekao istinu i sustavno vas laže. neka vam pokaže dokumentaciju po kojoj ga terete jer je on ima, a tako je vjerojatno i sa novcima koje mu šaljete.

Njbolje rješite ga se dok vam je vrijeme jer ćete s njim imati probleme cijeli život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKAN je napisao:

Nisi navela o kojem kaznenom djelu se radi.

Branitelj po službenoj dužnosti se određuje samo za najteža kaznena djela kada je po zakonu to obvezno zbog zaprijećene visoke kazne.

quote]

 

djelomično točno, jer branitelja po sl dužnosti obavezno se određuje i ako je okrivljenik u pritvoru ili mu se sudi u odsutnosti, a ne mora se raditi o nekim osobito teškim kaznenim djelima ( nadležnost odo, odnosno os, dakle do 10 godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvadak iz Zakona o kaznenom postupku u svezi branitelja po službenoj dužnosti

 

Članak 5.

 

(1) Okrivljenik se ima pravo braniti sam ili uz stručnu po­moć branitelja kojega će sam izabrati iz reda odvjetnika. Ako okrivljenik sam ne uzme branitelja, okrivljeniku će se radi osiguranja obrane postaviti branitelj kad je to određeno ovim Zakonom.

 

(2) Pod uvjetima koje određuje ovaj Zakon okrivljeniku koji ne može podmiriti troškove pa zbog toga ne može uzeti branitelja, postavit će se, na njegov zahtjev, branitelj na teret proračunskih sredstava.

 

(3) Sud ili drugo državno tijelo koje sudjeluje u kaznenom postupku dužni su već na prvom ispitivanju okrivljenika poučiti o pravu na branitelja i svezi s braniteljem.

 

(4) Okrivljeniku se mora osigurati dovoljno vremena i mo­guć­nosti za pripremu obrane.

 

Članak 10.

 

(1) Okrivljenik ima pravo da u najkraćem roku bude izveden pred sud te oslobođen optužbe ili osuđen u skladu sa zakonom. Trajanje pritvora mora biti svedeno na najkraće nužno vrijeme.

 

(2) Sud je dužan postupak provesti bez odugovlačenja i onemogućiti svaku zlouporabu prava što pripadaju sudionicima u postupku.

 

(3) Stranci, branitelju, oštećeniku, opunomoćeniku ili zakonskom zastupniku koji u kaznenom postupku očigledno odu­govlače kazneni postupak ili na drugi način zloupotrebljavaju pravo iz ovoga Zakona sud će rješenjem uskratiti pravo na tu radnju. Žalba ne odgađa izvršenje rješenja.

 

(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka na prijedlog istražnog suca ili predsjednika vijeća, predsjednik suda postavit će okriv­ljeniku i branitelja po službenoj dužnosti.

 

Članak 65.

 

(1) Ako je okrivljenik nijem, gluh ili nesposoban da se sam brani ili ako se postupak vodi zbog kaznenog djela za koje se može izreći kazna dugotrajnog zatvora, okrivljenik mora imati branitelja već pri prvom ispitivanju.

 

(2) Ako je protiv okrivljenika određen pritvor, on mora imati branitelja čim se donese rješenje o pritvoru, za vrijeme dok pritvor traje.

 

(3) Nakon podignuća optužnice zbog kaznenog djela za koje se prema zakonu može izreći osam godina zatvora okrivljenik mora imati branitelja u vrijeme dostave optužnice.

 

(4) Okrivljenik kojem se sudi u odsutnosti (članak 322. stav­ak 5. i 6.) mora imati branitelja čim se donese rješenje o suđenju u odsutnosti.

 

(5) Ako okrivljenik u slučajevima obvezne obrane iz stavka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka ne uzme sam branitelja, predsjednik suda postavit će mu branitelja po službenoj dužnosti za daljnji tijek kaznenog postupka do pravomoćnosti presude, a ako je izrečena kazna dugotrajnog zatvora i za postupak po izvanrednim pravnim lijekovima. Kad se okrivljeniku po službenoj dužnosti postavi branitelj nakon podignuća optužnice, izvijestit će se o tome okrivljenik zajedno s dostavom optužnice. Ako optuženik u slučaju obvezne obrane ostane bez branitelja u tijeku postupka, a sam ne uzme drugog branitelja, predsjednik suda pred kojim se vodi postupak postavit će branitelja po službenoj dužnosti.

 

(6) Ako sud ocijeni da se postupcima okrivljenika ili branitelja odugovlači kazneni postupak, na prijedlog predsjednika vijeća, predsjednik suda postavit će branitelja i po službenoj dužnosti za daljnji tijek postupka do pravomoćnosti presude.

 

(7) Za branitelja se može postaviti samo odvjetnik. Ako na području suda nema dovoljno odvjetnika, branitelja će postaviti predsjednik neposredno višeg suda.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija