Jump to content

JRM zastara


Vlado1

Preporučene objave

Moj maloljetni sin dr. njegovi prijatelji su 22.10.2006. god. narušavali JRM. 02.11.2006. god. nadležna Policijska postaja je protiv svih učesnika podnjela zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka zbog počinjenog prekršaja iz čl. 13. ZPPJRM-a. Danas (13.11.2007) sin (dobio sam i ja kao roditelj) je dobio poziv kojim se 29.11.2007. poziva na glavnu raspravu.

Zanima me dali je tu nastupila relativna zastara, s obzirom da je od počinjenje prekršaja prtoteklo više od godine dana. Ako je zašto nas pozivaju? Zar nisu trebali donijeti rješenje o prekidu prekršajnog postupka zbog zastare?

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policija je pravodobno podniela Zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i nije nastupila zastara.

 

Ovdje Vam se primjenjuje Zakon o prekršajima pa pogledajte izvadak iz tog zakona:

 

IX. ZASTARA

 

Zastara prekrŠajnog progona

 

Članak 76.

 

(1) Prekršajni postupak ne može biti pokrenut kada protekne jedna godina od dana počinjenja prekršaja.

 

(2) Posebnim zakonom može se propisati duži rok za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje propisane tim zakonom.

 

(3) Zastara ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu postupak ne može pokrenuti ili se ne može nastaviti.

 

(4) Zastara se prekida podnošenjem zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, kao i izdavanjem prekršajnog naloga od strane nadležnog tijela, te svakom radnjom nadležnog tijela poduzetom radi gonjenja počinitelja prekršaja.

 

(5) Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći. Zastara nastupa u svakom slučaju kad protekne dvostruko vrijeme od onoga predviđenog stavkom 1. ovoga članka, odnosno kad protekne dvostruko vrijeme od onoga koje je za zastaru predviđenu posebnim zakonom iz stavka 2. ovoga članka.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To me i zbunjuje. Od počinjenja prekršaja pa do pokretanja prekršajnog postupka je prošlo više od godine danam, a čl 76. Zakona o prekršajima kaže:

 

(1) Prekršajni postupak ne može biti pokrenut kada protekne jedna godina od dana počinjenja prekršaja.

Zbog toga mi nije ništa jasno. Molim savjet.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekršajni postupak podnošenjem Zahtjeva za pokretanje postupka pokrenula je policija kako ste sami naveli 02.11.2006. godine.

Kako sud nije odbacio taj zahtjev niti zatražio nadopunu istog zakazivanjem rasprave potvrdio je da je pokrenuo je prekršajni postupak. To Vam je određeno u čl. 170 i 171 Zakona o prekršajima, naravo to je trebalo biti puno prije, ali to već spada u neažurnost pravosuđa.

Po mom mišljenju zastara nije nastupila jer je prekršaj kako ste naveli bio 22.10.2006. godine.

Ovo možete u žalbenom postupku istaknuti, ali nevjerujem da će Vam puno momoći.

No nadajte se i malo se potrudite da odugovlačite postupak pa ako nastavi ovim tempom možda predmet ode u apsolutnu zastaru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija