Jump to content

DSI 21.12.2007.


Mamic

Preporučene objave

EU

 

- Pariški ugovor

- Europska komisija

- Kako se postaje kandidat

 

USTAV I SUSTAV DU

 

- Sabor (što je, kako se biraju zastupnici)

- Kako se donose zakoni (većina na sjednici...)

- Središnja tijela DU i tko im je na čelu

 

LOKALNA I SLUŽBENIČKI

 

- Nabroji predst. tijela JLS

- Nabroji izvršna tijela JLS

- Povjerenik Vlade

- Raspuštanje predst. tijela JLS

- Kazne za lake povrede služb. dužnosti

- Tko odlučuje o povredama

- Način primitka u drž. službu

 

ZUP ZUS I UREDSKO

 

- Tko je dužan postupati po ZUP-u

- Dijelovi Rješenja

- Vrste stranaka

- Vrste rokova

- Žalba općenito i rok za žalbu

- Tužena strana u upr. sporu

- Čime se pokreće spor i u kojem roku

- Glavne knjige uredskoga

- Razlika između pečata i žiga

 

Eto, uglavnom, izuzetno ugodni ispitivači, pitaju samo osnovno, ali stvarno samo osnovno. Ako negdje zapneš, obavezno pomognu i skoro da odgovaraju umjesto tebe. Bilo nas je jedno 6 grupa po 5-6 ljudi, dakle oko 30-ak, mislim da je jedino MUP-ovac pao EU, ali nije bio u mojoj grupi tako da nemogu potvrdit, odnosno to sam čuo da je pao.

 

Svim pristupnicima puno sreće, i obavezno pratit pitanja na Legalisu, mislim da izvan ovih pitanja koja se tu objavljuju nema ništa drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok, evo pitanja!

 

zup i zus

1.nabrojati načela zup-a

2.načelo saslušanja stranke

3.načelo zaštite prava građana i javnih interesa

4.načelo prava na žalbu (dvostupanjsko rješavanje)

5.načelo uporabe jezika i pisma

7.kako izgleda rješenje i od čega se sastoji

8.što je to izreka, obrazloženje

9.kako se pokreće upravni spor i tko rješava

10.kako se zove akt kojim se rješava upravni spor, tko snosi troškove u upravnom sporu

11.kod sukoba nadležnosti u drugom stupnju tko rješava taj sukob

 

uredsko poslovanje

1.koje su glavne knjige u uredskom poslovanju

2.rokovnik predmeta

3.tko je ovlašten otvarati poštu

4.tko utvrđuje stupanj povjerljivosti akta

5.koje vrste utvrđivanja stupnja povjerljivosti postoje.

6.gdje se utvrđuje stupanj povjerljivosti ( utvrđuje se tamo gdje akt nastaje, gdje se akt prima ili po sili zakona)

 

službenički odnosi

1.Tko su to službenici a tko namještenici prema vrsti poslova, prema stručnoj spremi i prema načinu zapošljavanja

2.koji su uvjeti za prijam u državnu službu

3.kako se računa dužina godišnjeg odmora

4.kako se utvrđuje plaća

5.lake i teške povrede

6.tko rješava i izriče kaznu u teškim povredama

7.na koji način prestaje državna služba

 

lokalna i područna

1.koje su to jedinice lokalne i područne samouprave, objasni regionalnu samoupravu

2.koja tijela upravljaju općinama i gradovima

3.kako se biraju članovi predstavničkog tijela

4.kako se mogu opozvati članovi izvršnog tijela

5.povjerenik vlade

6.što je to izborna šutnja

 

ustav

1.trodioba vlasti

2.sabor nešto njemu

3.imunitet zastupnika

4.nadležnost sabora

5.tko proglašava zakone

6.pučki pravobranitelj

7.predsjednik rh

8.mandatar

9.koliko je potpisa potrebno za kandidaturu za predsjednika rh

10.koja su tijela za provedbu izbora

11.spriječenost predsjednika (duža i kraća)

12.tko čini vladu

13.koliko puta godišnje zasjeda sabor

14.ustavni sud i njegova uloga

15.koje su jedinice lokalne a koje područne samouprave

16.tko bira suce,a tko državne odvjetnike

17.grb

 

sustav državne uprave

1.tijela državne uprave i tko im je na čelu

2.navedi državne upravne organizacije

3.provedbeni propisi

4.dužnosnici ministarstva (ministar, državni tajnik ministarstva, tajnik u ministarstvu, ravnatelj u ministarstvu

5.upravne organizacije ministarstva

6.tko imenuje dužnosnike

 

eu

samo pita osnove koje su zemlje začetnice, ugovore, malo o valuti, simbole, tijela eu i u kojem je statusu rh)

 

I to je to, najbitnije je da pričate, samo nemojte šutiti.

:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi stvarno nisam stigla ranije napisati dojmove, ali uglavnom: prošla sam!!!! :pljesce:

prvo smo pisali posebni dio koji je trajao oko dva sata koji je vjerujte skroz skroz ležeran. dobijete svoju prostoriju, odn. ucionicu, unutra vas je oko 5-6, koristite svu literaturu koju imate i prepisujete s tim da vas nitko ne nadzire i ne stvara pristisak. uglavnom ste ako vas ima vise, iste struke i ležerno se razgovarate, pomažete i ubijate tremu za ono kasnije....uglavnom super super...toga se ne morate bojati. nakon toga u vecini slučajeva idete na opći dio ali to ne mora biti uvijek tako. sve ovisi kada vam dođe vaš ispitivač za posebni dio. u mom slucaju je bilo da smo odgovarali prvo posebni dio i nakon toga smo isli na opći. prvo na redu je bila eurpska unija. to je bila jedna mlađa ispitivačica po imenu lidija mikec ili tako nekako, koja je po mom mišljenju izgledala vrlo strogo, a i nešto prije ispita su nam rekli da je nekoga srušila. prvo vas pita gdje raditei koja ste sprema. naime, ona ima po fasciklima složena pitanja, posebno za sss, posebno za všs i posebno za vss. no bez obzira na ovo pitala je samo osnovno:

1. što je europska unija?

2.vijeće eu?

3.shengenska granica?

4.što europska komisija šalje nakon zahtjeva?

koje godine je rh potpisala ssp? (samo kažete 2001. i to je to)

ne znam da li je bilo još koje pitanje ali odgovarate samo osnovno i neće vas pilati da sad pričate pola sata o nečemu. par osnovnih natuknica kažete i to je dovoljno.

nakon toga je došao na red ZUP, ZIS i uredsko. nama je naš tajnik koji nas je vodio kroz cijeli ispit rekao da smo dobili dobru ispitivačicu i da imamo sreće. to je bila jedna isto tako mlađa ženskica, zaboravila sam kako se zove, koja također pita gdje radite i koje ste spreme i da li u poslu uopće radite nešto što se tiče upravnog postupka. s obzirom da ja i kolega koji smo odgovarali stvarno nemamo dodira s tim, mislim da je zbog toga bilo još lakše. bili smo gotovi za oko 5 minuta (kod svakog ispitivača je bilo tako)

1. načelo zakonitosti?

2. neposredna dostava?

3. nakon koliko dana drugostupanjsko tijelo mora donijeti rješenje?

4.nabrojati 3-4 slučaja kada se provodi skraćeni postupak?

5. prethodno pitanje?

6. tri slučaja prekida postupka kod prethodnog pitanja?

7. čime se pokreće upravni spor?

UREDSKO

1. urudžbeni boj?

2. koja se oznake imamo kod razvođenja?

3. gdje se stavlja prijemni štambilj?

to su vam uglavnom sva pitanja, znači pišem vam ono što su ispitivači samo mene pitali.....

onda smo odgovarali ustav i sdu, kod jedne jako ugodne gospođe iz ureda zakonodavstva iz vlade. tri pitanja iz ustava i dva iz sustava:

1. vlada?

2. izbor predsjednika?(tko bira i tko može biti biran)

3. nepovredivost doma?

SDU

1. neposredna provedba zakona?

2. ovlasti ministra?

i na kraju slijedi lokalna i službenički. to je bila gospođa , mirna i umiljata. kod nje smo se najduže zadržali i propita vas cijeli zakon. neka pitanja sa početka, sredine i kraja zakona, i tako i jedan i drugi predmet. SAMO OSNOVNO, ne pila vas o nekakvim detaljima i primjerima i drugim glupostima:

1. jedinice lokalne samouprave?

2. što radi predstavničko tijelo?

3. tijela za provođenje izbora? (nabrojati)

4. tko može raspustiti predstavničko tijelo?

5. povjerenik vlade?

službenički:

1. tko su dr. sl. i namješt?

2. uvijeti za prijam?

3. način popunjavanja mjesta?

4.teške povrede i tko rješava, kazne?

5. odbor za državnu službu?

6. prestanak službe po sili zakona?

eto društvo i to vam je to... još samo da vam kažem da smo na posebni dio kod ispitivača išli jedan po jedan, a ostalo smo odgovarali po dvoje... ja misli da nas je bilo oko 40-ak, neka me mamić i anera isprave ako sam u krivu, to je moja procjena.... počeli smo sve skupa u 12.15 h a ja i kolega smo bili na kavi u 16.30h!!! stvarno smo brzo završili...od nas 6 mislim da nitko nije pao, a za ostale ne možete znati jer ste svi raštrkani po svuda i znate što se događa samo sa vašom grupom....

znam točno kako vam je jer sam i sama bila užasno depresivna i bilo me užasno strah, samo sam se htjela toga rješiti da više ne moram to gledati. pripremite se kako mislite da morate, ako imate skriptu, dovoljna vam je ali si samo provjerite da se nije što promjenilo u novim zakonima....pitaju osnovno, ne ulaze u nikakve rasprave, niti u detalje. o svemu morate znati najosnovnije... e da zaboravila sam vam reći da smo ja i kolega odgovarali za VSS...nemojte se bojati, pripremite se kako sam vam rekla (skripta) i to je prolaz bar je u mom slučaju bilo tako.....sretno svima, ak imate pitanja, pitajte!!! :palac:

hvala svima koji se javljaju na ovaj forum jer su od VELIKE pomoći!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija