Jump to content

Pomoć psu


messiah

Preporučene objave

Molim za informaciju!!

 

Naime svi govore kako su vlasnici odgovorni za ponašanje psa i oni snose odgovornost za postupke svog ljubimca. Mene zanima da li su onda roditelji odgovorni za postupke svoje djece u slučaju da djeca zlostavljaju psa tipa "šutanja" ili gađanja kamenjem?

 

Naime, dok sam bio u šetnji sa svojim psom sam imao prilike vidjeti četiri susjeda (djeteta) kako se šetaju i planiraju "išutati" psa moga kuma: Pas je stajao ispred svoje kuće na ulici gledajući prolaznike, i dečki su ga pokušali okružiti a on je pobjegao u dvorište očito znajući njihove namjere dokazujući da im to nije prvi put. Jedan od dječaka je tad pokušao ući u (otvoreno) dvorište i natjerati psa na ulicu, ali je tada naišao automobil kumovog oca i pobjegli su. Kasnije su se ponovno vratili i ovaj puta ga zatekli vani taman kad sam bio na povratku iz šetnje. Najmanji od njih je nasrnuo na psa ali ovaj nije pobjegao nego je skočio prema dječaku koji je pao i odmaknuo se. Tad sam ih zapitao zašto žele šutnuti psa koji mirno stoji i zeprijetio im, ali to nije bitno za ovu priču. Sad me zanima da li je moguće tužiti roditelje da odgocaraju za djecu ili ih prijaviti da dobiju neku vrstu novčane kazne jer će možda tada roditelji malo ozbiljnije shvatiti neprihvatljivo ponašanje svoje djece.

 

Inače kao dodatak ovoj priči majka tog najmlađeg klinca j jednom prilikom bila ugrižena od strane drugog psa te je njezin suprug napao na čovjeka da ubije psa što je ovaj i kasnije napravio valjda bojeći se tužbe. Tog psa sam poznavao i nikad nije nikoga napao niti bi napao da nije bio provociran, ali također poznajem tu ženu i znam kako ona reagira kad sretne psa na ulici, tako da znam da ga je isprovocirala. Isti slučaj je bio i kad je drugi njezin sin, dakle stariji brat ranije navedenog klinca isprovocirao moga psa usprkos mojim višestrukim upozorenjima (u mome dvorištu da me ne napadnete da mora imati brnjicu i takve stvari, i dečko je sam nepozvan došao bez ičijeg znanja), i tada je moj pas ugrizao dječaka međutim nije se nitko pojavio sa svojim zahtjevima da usmrti moga psa iz razloga nebitnih za moje pitanje

 

Uglavnom bojim se da će se isto desiti ranije navedenom psu nakon što iz očaja i samoobrane ugrize jednog od dječaka i bude proglašen "bijesnom zvijeri!"

 

zna da sam pretjerao sa informacijama, ali eto jako me uzrujalo ponašanje ljudi jer takav odnos prema psima gledam 20 godina u svom naselju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tog psa sam poznavao i nikad nije nikoga napao niti bi napao da nije bio provociran,

 

Ovo gore navedeno ne mora uopće biti od ključnog značaja, jer je svatko dužan opasnu stvar (pas je po sudskoj praksi opasna stvar (i to vrlo opasna stvar!)) držati na način da spriječi nastanatk štete (ili ne daj Bože tragedije).

 

To podrazumjeva stavljanje brnjice koju ne stavlja niti 1% vlasnika pasa. Kada se dogodi tragedija, onda se svi brane "bio je miran pas", ali nažalost pas je životinja koja nema ljudsku inteligenciju (nekad je to doduše možda i sreća) i ne reagira kao čovjek, već kao životinja institkivno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem iako se ne slažem sa zakonom i po meni ljudi su opasni a ne psi ali to je nebitno.

 

Pitanje nije bilo vezano za tog izričitog psa već samo kao primjer šta bi se moglo desiti prvom psu. A pošto su u prvom slučaju dečki ušli u dvorište (tuđe) i pokušali psa natjerati van, mislim da pas ne mora imati brnjicu. tako da je pitanje da li postoji mogućnost prijave zlostavljanja ili tužbe ukoliko nije vlasnik taj koji zlostavlja životinju? Ili postoji samo mogućnost tužbe za ulazak na privatni posjed?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dijete (osoba do 14 godina) ne odgovara kazneno zbog svojih postupaka jer nema dovoljno razvijenu svijest o tome sto je ispravno, a što ne.

 

Činjenica jest da nije dozvoljeno maltretirti životinje, i za to postoji čak posebno kazneno djelo, ako je zlostavljanje okrutno. To može prijaviti bilo tko.

 

Za neovlašten ulazak u tuđe dvorište postoji posbno kazneno djelo također, ali za to treba postojati isključivo prijava vlasnika, odnosno posjednika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ova sredina jos nije dovoljno kulturna da bi zakon djelatno zaživio. Više vlasnika pasa trebalo bi oštro upozoriti roditelje i zaprijetiti prijavom policiji. Samo ucestala reakcija bi pomogla da se u svijesti takvih počme mijenjati uvjerenje da imaju pravo po slobodnom nahodjenju napadati pse. S obzirom da bi im bilo uzalud objasnjavati da je pas zivo bice s pravima, neka shvate da je pas u krajnjoj liniji necije vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Slažem se u potpunosti..i mog psa izazivaju djeca i to na način da "huškaju "svoje pse duplo veće od moga čiji je jedini grijeh što ganja mačke, nema pol zubiju i star je, nismo ga nikada silili na BRNJICU KOJA JE NEHUMANA DO KRAJNJIH GRANICA, kao da vama netko stavi masku Hannibala Lectera?! Smatram da bi i roditelji za djecu trebali u istoj mjeri odgovarati! PAS NIKADA NIJE NITI NEĆE BEZ RAZLOGA ZAUZETI AGRESIVAN STAV!!! A moje je dvorište i moja je stvar šta moj član obitelji-pas radi u dvorištu!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PAS NIKADA NIJE NITI NEĆE BEZ RAZLOGA ZAUZETI AGRESIVAN STAV!!

 

Da, ali tko kaže da će to biti valjan razlog. Mene je osobno ugrizao pas i to se radilo o vrlo ozbiljnom ugrizu, a od teških ozljeda me spasila neobično debela odjeća tog dana. Psa nisam ničim izazivao, ali se nezgoda dogodila.

 

moje je dvorište i moja je stvar šta moj član obitelji-pas radi u dvorištu

 

Prema sudskoj praksi niste u pravu. Naime što akos e dogodi da gost, poštar, policajac, doktor ili bilo tko drugi uđe nepozvan u vaše dvoriše i dogodi se napad psa. Ne moram Vam napominjati da bi bili odgovorni za posljedice napada Vašeg psa.

 

Treba uvijek imati na umu da se životinje živa bića sa instiktima koji nisu uvijek ispravni u svakoj datoj situaciji. Zbog zaštite drugih, ali i sebe, potrebno je poduzimati osnovne mjere sigurnosti. Jasno nam je da mnogi maltretiraju pse, ali i za njih postoje sankcije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uvijek me iziritiraju vlasnici pasa sa svojim teorijama.

Koliko vas u šetnju svojih kućnih ljubimaca nosi lopaticu za čišćenje dreka vaših pasa?

šetate se sa psima po dječijim igralištima, drugim šetalištima sa psima bez brnjica i onda kad se desi tragedija onda tvrdite da je "vaš pas miran"

Normalno je da djeca trče, a kako se ponaša većina pasa kad netko trči ispre njega? Osim toga morate znati i to da djeca različito reagiraju kad vide psa i da seka djeca boje.

Odite k Bandiću ili drugom gradonačelniku obzirom gdje živite i neka vam napravi igrališta, šetališta i ostalo za pse i vas pa radite tamo što hoćete, nas pustite da djecu slobodno možemo pustiti na dječijim igralištima.

Znam da će se sada na ovaj tekst graknuti tzv. "ljubitelji životinja", ali ja na ovu temu više ne namjeravam trošiti vrijeme u ostalom svi vi koji se pronađete u ovom tekstu kao pogođeni tko vas j...

:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija