Jump to content

mirovina, što napraviti?


Viktor10

Preporučene objave

Molim kolege za pomoć u smislu što napraviti u svezi žalbe i kada?

Dobio sam « Privremeno rješenje o određivanju predujma invalidske mirovine» 03.01.2008.

U kojem stoji :

1. dragovoljac DR

2. profesionalna nesposobnost za rad

3. rat 30% mir 70%

4. iznos predujma 1.026,06 kn

Žalba odgađa izvršenje ovog rešenja.

Inače sam:

1. na bolovanju od 11.2005. (zaposlen u d.O.o i neću moći obavljti svoj posao niti neki drugi u toj firmi, vozač – oduzeta vozačka C kat. radi bolesti)

2. HRVI – 20% PTSP privremeno II – stupanjsko do 8.2008

3. dragovoljac

4. starost 45 god.

5. 20 god staža ukupno

6. čin vojnik

Pitanje da li se i kada žaliti da bi u konaćnici imao:

1. opću nesposobnost za rad

2. povoljniji omjer rat/mir

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega sada si dobio predujam dok ne dobiješ konačno rješenje, na ovaj predujam ne možeš praviti žalbu a na konačno rješenje možeš samo moraš to dobro pokrijepiti liječničkim papirima, prema ovome što si naveo mirovina bi ti trebala iznositi oko 2700 kuna, o žalbi moraš sam odlučiti i ako se odlučiš nemoj da ti prođe rok za žalbu, u svakom slučaju moraš nastaviti sakupljati papire i zbog povećanja omjera i zbog trajnog statusa HRVI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa ja neznam,ali koliko sam skužio najbolje je prikupljati papire i iči na obnovu postupka,dobit kakvu takvu mirovinu i onda kada to imaš u rukama tjerati povečanje omjera rat-mir i pokušati dobiti opču nesposobnost,dug je put ali vjerovatno i jedini jer kako vele dečki te žalbe ništa ne donose,a prije ili kasnije če u mirovinskom popustiti i dati ti nešto povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma istina,ali ako ti napišu dobar omjer vještak u mirovinskom i potkrijepiš to sa rvi i novom dokumentacijom,pod uvjetom da je ratni put solidan,neče biti problema,ja sam dobio 50-50 bez rvi-a,temeljem ratnog puta,pa sada čekam drugostepeno rješenje rvi da mi potvrdi 30% nadam se i idem na obnovu postupka,baš me zanima šta če mi tada dati,to sam bog zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Više ne znam koliko puta sam pisao za ovih 6 mjeseci, obnova postupka se može pokrenuti odmah ukoliko nastanu neke promjene koje ste po ZOMO dužni odmah prijaviti. Druga stvar je u praksi, neke stvari nekad i ne treba forsirati, već malo pričekati s tom obnovom postupka. Svakako može se uložiti žalba na omjer, a i to sam pisao prije dva-tri dana na koji način i kome.

Dragi branitelji, voljan sam pomoči svakome, ali nekad ponavljamo iste stvari po desetak puta i to u kratkom vremenu, malo pročešite po stranici, jer sam siguran da ćete usput pronači i neke stvari za koje niste ni znali da postoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma slažem se,ja neznam po kojoj to oni šemi rade,ali ja znam par slučajeva gdje je gospodin T rušio mišljenje vještaka u mirovinskom koji je dao 100% opču,da bi ovaj dao profesionalnu 20%...ali opetnapominjem ti dečki tada nisu imali rješen status hrvi-a.....pa meni ti je vještak dao u mirovinskom 50-50 bez rvi-a...i pazi gospodin T mi to nije htio potvrdiz,predmet je kod njega stajao godinu dana,ja sam več ludio,oni su tražili moj ratni put,a to totalno sporo ide jer sam prošao tri postrojbe,kostajnica,gospič,jasenovac...da bih ja na kraju zvao i teko oni meni kažu da ratni put nikako nestiže,a ja srečom fotokopirao ratne putove kada sam imao svoj predmet na uvid za hrvi pa im to faksiram,ni to nije bilo dosta pa sam im morao faksirati i prvostepeno hrvi,da bi onda tek potvrdio nalaz i mišljenje vještaka u mirovinskom...ma strašno,a zamisli ti šta tek moraš imat za 100%,.vidjet ču kada dobijem drugostepeno hrvi dali če mi šta popraviti omjer,ali sumnjam...kolio se meni čini njima baš puno neigra ulogu hrvi mislim da ih najviše zanima ratni put.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega rekao sam ti gore da moraš ganjati dalje papire da povećaš postotak rata, u svakom slučaju ratni put igra veliku ulogu, njegova je uloga ta da ti se može odrediti koliko je posljedica rata, a to važu iz ratnoga puta. Što se tiče profesionalne i opće to komisija Ministarstva branitelja ne određuje niti mijenja, profesionalnu ili opću daje mirovinska komisija, tebi je mirovinski vještak mogao reći što hoće a isto tako napisati što hoće , ali nakon prvostupanjske papiru idu gore u ZG kod. g. T. a u toj komisiji sjedi koliko znam i predstavnik Mirovinskog zavoda koji upravo može promijeniti opću u profesionalnu i to vam je tako. Žalit se možeš ali nemaš kome, to ti je iskreno rečeno, ali ništa nećeš izgubiti ali uvjeren sam da nećeš ništa ni dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Kolega Poki, vjerujem da si u namjeri pomaganja ipak malo pogriješio. Profesionalna nesposbnost može se promijeniti u opću, dok obrnuti slučaj ne bi išao.

Povjerenstvo za reviziju ocjena uzroka invalidnosti nema ovlasti mjenjati profesionalnu u opću i opću u profesionalnu. Nalaz i mišljenje ovlaštenog vještaka ide na reviziju samo što se tiče uzroka ako je u svezi ZOPHBDR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Arci je napisao:

... Jedan kolega s foruma mi je rekao da ne može biti omjer 50/50 i to profesionalno, a dva ranjavanja su u pitanjju.... Zašto nitko od mene nije tražio ratni put? Je li to uobičajno?

Da ne bih previše tjerao u krajnost: ali možete biti i dvadesetdva puta ranjeni da bude profesionalna i čak 30:70, rezime: ranjavanje ne garantira opću i neki omjer npr.90:10.

Nitko nije tražio jer je smatrao da onaj koji podnosi zahtjev zna da treba dokazati da je njegov zahtjev utemeljen; jer kad podnosite zahtjev za invalidsku mirovinu u zahtjevu (iz svih papira,...) treba navesti što tražite i priložiti sve dokaze (med. dokumentacija, status branitelja, ratni put,...). Neki organi npr. Povjerenstvo za reviziju ocjena uzroka će zatražiti službeno ratni put ako procjene da je to neophodno (sumnja,...).

Ne bi trebalo biti uobičajeno kada bi se referenti u HZMO pridržavali ZUP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma jasno,treba biti uporan i gotovo...joščemo mi kako tako...ali gledam sada svi iz mup-a idu na liječnički u šarengradsku,puno ih ne prolazi,a ovaj rok za ptsp je prošao,rekao sam ja njima,dečki rekli ste da sam lud što idem u mirovinu,a šta če te vi sada,pa riješava se država kompletno ratnog kadra,treba hvatati što bolje uvijete..pune im glave otpremninama i povoljnije uvjete za mirovinu,sumnjam da če biti šta od toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Kolega Poki, vjerujem da si u namjeri pomaganja ipak malo pogriješio. Profesionalna nesposbnost može se promijeniti u opću, dok obrnuti slučaj ne bi išao.

 

 

Kolega drugostupanjska može napraviti sve pa tako i opću prebaciti u profesionalnu, ovo govorim iz iskustva , poznam ljude kojima je to napravljeno. Da li je pravno ili ne, ne bih o tome ali slučajeva ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poki je napisao:

dsemovca je napisao:

Kolega Poki, vjerujem da si u namjeri pomaganja ipak malo pogriješio. Profesionalna nesposbnost može se promijeniti u opću, dok obrnuti slučaj ne bi išao.

 

 

Kolega drugostupanjska može napraviti sve pa tako i opću prebaciti u profesionalnu, ovo govorim iz iskustva , poznam ljude kojima je to napravljeno. Da li je pravno ili ne, ne bih o tome ali slučajeva ima.

Ako se nalazom i mišljenjem ovlaštenog vještak (prvi stupanj) ostvaruju prava po ZOPHBDR tada ide Povjerenstvu i nema izmjene vrste invalidnosti. Po ZOMO postoji revizija u HZMO, ali ona je opet prije drugostupanjskog odlučivanja, te sam mišljenja da je takvo rješenje kojim drugostupanjski organ (SS HZMO-a), a zna se kad se on uključuje, nakon obvaljenje revizije po ZOMO i/ili Povjerenstvu ide mjenjati opću u profesionalnu ili obrnuto , stvarno zaslužilo pažnju i da je dragocjeno za praksu HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

poki je napisao:

dsemovca je napisao:

Kolega Poki, vjerujem da si u namjeri pomaganja ipak malo pogriješio. Profesionalna nesposbnost može se promijeniti u opću, dok obrnuti slučaj ne bi išao.

 

 

Kolega drugostupanjska može napraviti sve pa tako i opću prebaciti u profesionalnu, ovo govorim iz iskustva , poznam ljude kojima je to napravljeno. Da li je pravno ili ne, ne bih o tome ali slučajeva ima.

Ako se nalazom i mišljenjem ovlaštenog vještak (prvi stupanj) ostvaruju prava po ZOPHBDR tada ide Povjerenstvu i nema izmjene vrste invalidnosti. Po ZOMO postoji revizija u HZMO, ali ona je opet prije drugostupanjskog odlučivanja, te sam mišljenja da je takvo rješenje kojim drugostupanjski organ (SS HZMO-a), a zna se kad se on uključuje, nakon obvaljenje revizije po ZOMO i/ili Povjerenstvu ide mjenjati opću u profesionalnu ili obrnuto , stvarno zaslužilo pažnju i da je dragocjeno za praksu HZMO-a.

 

 

Slažem se ali ja osobno mislim da vještak recimo čovjeku veli opća a tamo napiše profesionalna, najveći problem je taj što on neće pokazati što on napiše, evo sada kada sam ja bio na vještačenju vještak mi je rekao opća 60 rat 40 ostale okolnosti e sada ćemo vidjeti što će izaći kada dobijem napisat ću

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poki je napisao:

 

Slažem se ali ja osobno mislim da vještak recimo čovjeku veli opća a tamo napiše profesionalna, najveći problem je taj što on neće pokazati što on napiše, evo sada kada sam ja bio na vještačenju vještak mi je rekao opća 60 rat 40 ostale okolnosti e sada ćemo vidjeti što će izaći kada dobijem napisat ću

Ne vidim kakve veze ima to što je rekao ovlašteni vještak s drugostupanjskim rješenjem ...

No kako rekoste, vidjeti ćemo ...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija