Jump to content

Informatika i pravo!


marin7

Preporučene objave

...molio bih savjet ako netko uopće ima ideju...odakle da krenem...

...nedavno sam dobio prilliku ili savjet za posao da se malo više probam specijalizirati u području informatike, odnosno pravne zaštite informatičkih sustava, softvera, licenci za softvere itd...znači kombinaciju prava vezanog za informatiku kao granu...

...nemam baš neku ideju odakle krenuti, koja literatura, koji mogući ispiti za određene certifikate iz područja informatike???

...na koji način to iskombinirati i odakle i gdje krenuti....

...ako netko ima ideju, savjet, saznanje o literaturi...bilo čemu...unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravna informatika kod nas je tek u povojima. Od prije dvije godine postoji kao novi predmet na Pravnom fakultetu pa ako se možete tamo informirati, stupiti u kontakt s profesorom koji se upravo time bavi. Sutra ću Vam javiti ime profesora. Tema je izuzetno važna i zanimljiva, bit ćete kao specijalist jako traženi. Ja se nalazim pred sličnim problemom - u timu sam koji se bavi Record Managementom (upravljanje zapisima) koje je isto tako u povojima u Hrvatskoj. Nema uopće literature, već sam ovisna o informacijama konzultantske tvrtke koja izrađuje program. A htjela bih proširiti znanje i predložiti nešto konkretnije iz te znanosti. Inače sa po zanimanju upravni pravnik i te smo se teme na faksu tek malo dotakli. Nema nikakvih tečajeva i seminara. Da s 50 godina upišem informacijske znanosti na Filozofskom fakultetu, mislim da ni to nije rješenje. Literatura je ograničena na Internet i kratke napise na engleskom, sve nesistematizirano. Što se tiče pravne informatike na prošlogodišnjem prvom kongresu Fine bila je ta tema pa svakako pratite kad će biti drugi kongres. Fina je prvo ovlašteno tijelo zaduženo za elektronički potpis i njegovu sigurnost. Sve je to blisko povezano s pravnom regulativom zaštite informatičkih (informacijskih) sustava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nadje se i knjiga i clanaka i magistarskih i doktorskih radova na tu temu, samo je kolega naveo presiroko podrucje. Malo da ga suzi bilo bi konkrentih prijedloga.

 

Kolegica je spomenula kolegij Pravne informatika. Evo popisa literature:

 

Literatura:

D. Dragičević: Pravna informatika, Narodne novine, 2005. (knjiga u pripremi)

D. Dragičević: Kompjutorski kriminalitet i informacijski sustavi, Informator, Zagreb, 2004.

D. Dragičević: Privatnost u virtualnom svijetu, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, Br. 3-4, Zagreb, 2001.

 

Dopunska literatura:

Strategija »Informacijska i komunikacijska tehnologija – Hrvatska u 21. stoljeću«. (NN 109/02)

Zakon o zaštiti osobnih podataka (NN 103/03)

Zakon o telekomunikacijama (NN 122/03)

Zakon o elektroničkim medijima (NN 122/03)

Zakon o elektroničkom potpisu (NN 10/02) i pravilnici

Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03)

Zakon o potvrđivanju Konvencije o kibernetičkom kriminalu (NN 9/02)

 

evo i link

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija