Jump to content

Greska kladionice, posljedice, molim pomoc?


ringeraja

Preporučene objave

Nedavno sam od online kladionice x njihovom greskom dobio visestruko veci iznos nego sto sam trebao dobiti. Pretpostavimo da sam novce podigao i potrosio.

O moralnim nacelim necemo ovdje.

pitanje 1 : Da li sam napravio kazneno djelo?

pitanje 2 : Ukoliko jesam da li postoji mehanizam gonjenja/utjerivanja duga(podaci su im poznati) jer je doticna kladionica registrirana u drugoj drzavi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo nešto sam našao pa ako pomogne da mi odgovorite na ona pitanja :

 

Naime, sudjelovanje u inozemnim igrama na sreću je kod nas po zakonu zabranjeno. "inozemne igre na sreću" znači sve online kladionice jer se u HR, koliko sam shvatio, ne može registrirati kladionica kao "online" nego samo kao "zemaljska". Ako malo pogledate u sudski registar necete naci ni jednu online kladionicu koje se uredno reklamiraju na našoj televiziji i igrači iz HR več godinama igraju u njima.

 

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2002/1360.htm (pogledati članke 68, 2, i 3.)

 

Da li to znači da sve te online kladionice posluju ilegalno?

jer su sve registrirane van HR, najčešće u nekim egzotičnim zemljama, baš zbog poreza...

 

U skladu s tim da li postoji način da me prisile da im isplatim novac koji su mi greškom uplatili? Napominjem da se NE radi o "velikim novcima".

 

Ako je tako onda sam i ja u "prekršaju" kao igrač, ali ne vidim da je igdje propisana kazna.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu Vas teretiti, ali kako se radi o kladionicama izvana, sumnjam da će trošiti novce na to iako ni to nije isključeno.

Prekršaj za igranje online ne postoji, ali za protupravno uzimanje nepripadajućih sredstava i ne vraćanje istih po zahtjevu oštećenog jest kazneno djelo.

 

Nisam simpatizer igara na sreću pa bi radije bio vaš branitelj nego tužitelj ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali sto ako oni svojom nepažnjom meni npr. "poklone" vise novca nego sto sam trebao,odnosno isplate mi ga sa kladionice na moj racun u banci ili negdje drugdje(manje bitna stvar)...da li oni pravno mene mogu natjerati da vratim novac iako,je njihova greska,s obzirom da su npr.registrirani na Malti a mi smo iz HR,pa je mozda kompliciranije utjerivanje duga ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo ako vam oni pogrešno isplate novac, a vi to znate i održavate ih u zabludi, ne moram vam ni govoriti da time činite kazneno djelo na njihovu štetu jer ih održavate u zabludi s ciljem pridržaja te imovinske koristi.

 

Mene izmedjuostalog zanima na koji nacin oni mene mogu tuziti ako u zakonu na prvom mjestu pise da takva ustanova ne smije obavljati svoju djelatnost na teritoriju RH? Zar onda ne pada to sve u vodu?

 

Nije uopće pitanje da li oni rade na području RH, već samo da li ste vi njih prevarili.

Naime i stranci imaju prava u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već sam spomenuo da ste dužni čim saznate da vam je pogrešno isplaćen novac, isti vratiti osobi koja ga je pogrešno isplatila.

Kazneno djelo je u tome što nakon saznanja ne želite vratiti tuđi novac.

Dakle bit je u tome da vi znate da se radi o tuđem novcu, pa unatoč tome krijete to i želite da taj njegov novac postane vaš

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, taj dio je jasan.

Ali hipotetski, sto ako ja ne znam iz kojeg izvora se taj novac pojavio na mojem racunu(ako primam uplate na njega konstantno) i taj novac potrosim i tek kasnije dobijem info da je to visak kojeg moram vratit(sto do tada nisam znao), a nisam u mogucnosti da ga vratim ? Ne moze se mene teretiti da vratim nesto cega vise nemam zbog greske koja nije moja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvadak iz Kaznenog zakona

 

Utaja

 

Članak 220.

 

(5) Tko tuđu pokretnu stvar koju je našao ili do koje je slučajno došao protupravno prisvoji,

 

kaznit će se novčanom kaznom do stopedeset dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

 

(6) Za kaznena djela iz stavka 1., 2. i 5. ovoga članka kazneni postupak se pokreće privatnom tužbom, a ako je stvar državno vlasništvo, kazneni postupak se pokreće povodom prijedloga.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo i građansko pravni aspekt...vi ste novac koji nije bio Vaš stekli bez osnova, i to bez obzira da li ste za to saznali kada ste novac vidjeli na računu ili kada ste dobili info da novac na računu nije vaš...slijedom navedenoga u građanskoj parnici okrenutoj radi povrata stečenog bez osnova bi nesumljivo izgubili...

 

nije ispravan stav da vas se ne može teretiti da vratite nešto čega više nemate zbog greške koja nije VAša...potrošili ste tuđi novac, i ako VAs tuže biti ćete ga prisiljeni vratiti...s kamatama...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro,ali npr.zaboravite na utaju sredstava i slicne stvari...mene zanima u slucaju da :

 

1.korisnik nije svjestan da je dobio vecu isplatu(ako npr.ne prati redovito stanje svog racuna)

2.do vece isplate od strane kladionice je doslo zbog vjerovatno nepaznje njihovih ljudi ili greške racunala

 

da li oni(kladionica) s obzirom na točke pod 1 i 2,imaju pravo traziti svoj novac natrag iako se radi o njihovoj grešci(a takve greške se ozbiljnijim i profesionalnijim kladionicama nikada ne dešavaju), jer nije mi jasno da se kod takvih gresaka u transakcijama(mozda zbog nepaznje njihovih zaposlenika)samo tako moze napraviti "undo",odnosno ne mogu vjerovati da se kladionica moze samo tako izvuci,a ocito je da je njihova greska(za koju korisnik npr.niti ne zna)...a takve greske bi se po mome trebale skupo placati !?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpuno je jasno da imaju pravo na novac, ali nisi uopće pročitao što sam pitao.

Utaja je kada si ti svjestan da imas nesto sto ti ne pripada.

Kod pojave viška novca ja sam mislio da se radi o (nečijem poklonu, bonusu kladionice ili bilo čemu drugom, što je moguće) a informaciju da je taj višak njihov, nisam nikada dobio (nisu me kontaktirali, ne čitam mail i itd).

Samo mi nemoj sada napisati "da ali ti si znao" :-D

 

Iz vašeg iskustva, da li bi išli na prisilnu naplatu ako se radi o iznosu od 2k kn što je za njih sitnica i nalaze se u drugoj državi i vrte milijone tjedno.

A ne može ni sudska praksa gledati na njih blagonaklono imajući u vidu da je online kockanje u RH zabranjeno.

Kakva je sudska praksa ukoliko dođe do toga?

Moraju imati odvjetnika u RH koji iz zastupa?

kakva je kazna, kamate na novac?

dosije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gledaj ja govorim isključivo o građanskopravnom aspektu priče, a ne o kaznenom...

OK uzmimo da u trenutku kada ste vidjeli novac niste znali, što samo znači da ste stečeno bez osnova stekli bona fide. Da ste u međuvremenu saznali da novac nije vaš to je očito, jer to je bit ovog topica...

ne vjerujem da će neko tužiti oko 2 kune ( ako se ova cijela rasprava vodi oko 2 kune onda je neko lud )

 

građanskopravno gledano nije važno što rad kladionica ove vrste nije legalno, imate njihov novac i trebate ga vratiti

 

moraju imati hrvatskog odvjetnika, a kamate teku od dana podnošenja tužbe ( za bona fide stjecatelja ) odnosno od dana sktjecanja za nesavjesnog stjecatelja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija