Jump to content

Posao i putni troškovi (promjena mjesta prebivališta)


TP

Preporučene objave

Molim da mi netko odgovori ako zna... Naime uskoro ću vjerojatno promijeniti mjesto prebivališta tako da će mi posao od kuće biti udaljen oko 40 kilometara!

Jel mi poslodavac dužan platiti putne troškove u visini mjesečnog pokaza za 4. zonu (što bi bilo oko 500 kuna) ili i dalje samo pokaz 1. zone (230 kuna) s obzirom da sam prilikom zapošljavanja bio udaljen od posla tek par kilometara tj. u 1. zoni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najvjerojatnije čete trebati donjeti uvjerenje o prebivalištu,potvrdu o cijeni karte na relaciji od mjesta prebivališta do mijesta rada i podnjeti zahtjev za nove putne troškove s time da prvo poništite zahtjevom prvotno riješenje o putnim troškovima.Sa potvrdom ne trebate žuriti,jer če vam ona trebati tek kada dobijete novo riješenje,a u međuvremenu postoji mogučnost da putni porastu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru! Ma vidite u čemu je problem maloprije sam od kolege saznao da na ovoj mojoj relaciji nijedan prijevoznik ne daje pokaz već je cijena karte 20 kuna znači s povratkom 40! U 22 radna dana putni trošak bi mi bio 880 kuna a ja ne vjerujem da bi mi poslodavac htio toliko platiti s obzirom da su dosadašnji izdaci na temelju putnih troškova bili tek 230 kuna!

Zanima me postoji li pravni temelj po kojem je poslodavac dužan platiti putne troškove točno onoliko koliko oni realno iznose?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je doista vrlo teško dokazati - trebali biste pokrenuti spor za naknadu štete iz prijevarnog postupanja i u tom sporu dokazivati njeno STVARNO BORAVIŠTE. Drugačije nažalost ne bi uspjeli. Eventualno možete ako ste sigurni u takvu radnju zaprijetiti otkazom zbog teške povrede ugovora o radu - pa u tom slučaju i dati otkaz navedenoj osobi - no nikako nećete izbjeći sudsko dokazivanje jer će ista vjerojatno u slučaju otkaza pokrenuti radni spor. Svejedno treba pokušati prvo malo priprijetiti redovnim pravnim sredstvima pa ista možda odustane od takvog prijevarnog postupanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TP je napisao:

Hvala vam na odgovoru! Ma vidite u čemu je problem maloprije sam od kolege saznao da na ovoj mojoj relaciji nijedan prijevoznik ne daje pokaz već je cijena karte 20 kuna znači s povratkom 40! U 22 radna dana putni trošak bi mi bio 880 kuna a ja ne vjerujem da bi mi poslodavac htio toliko platiti s obzirom da su dosadašnji izdaci na temelju putnih troškova bili tek 230 kuna!

Zanima me postoji li pravni temelj po kojem je poslodavac dužan platiti putne troškove točno onoliko koliko oni realno iznose?

 

nema veze ako nema pokaza u toj zoni, relevantna je cijena dnevne karte, a ako postoji pokaz, onda jos bolje jer ce poslodavac sigurno se odluciti na jeftiniju varijantu, a to je upravo mjesecna ili godisnja karta. pogledajte clanak 13. Pravilnika o porezu na dohodak koji govori o tome da je za poslodavca iznos troskova za prijevoz s na posao i s posla neoporeziv ako se radi o stvarnim troskovima. dakle, buduci su vasi troskovi stvarni, a pokaz ne postoji, vi biste imali pravo na putne troskove iskazane u cijeni dnevne karte za tu zonu, ali samo ako je naknada troskova prijevoza ugovorena u kolektivnom ugovoru ili ju poslodavac isplacuje prema pravilniku o radu, jer takvi troskovi nisu regulirani zakonom o radu pa to nije zakonska obveza poslodavca. no, ako je ugovorena u kolektivnom ugovoru, poslodavac ju mora isplatiti. provjerite gdje je to u vasoj firmi regulirano, odnosno, je li uopce regulirano jer ako poslodavac te troskove isplacuje svojevoljno bez da je to ugovoreno u kolektivnom ugovoru ili drugom aktu, nemate nikakav temelj traziti to od njega, to ovisi iskljucivo o njegovoj dobroj volji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija