Jump to content

savjet


YO

Preporučene objave

Možda si trebao samo nastaviti na prvom pitanju da ostali mogu pratiti tijek, ali dobro.

 

Ono prvo je po zakonu u BiH, a po Zakonu HB iz Domovinskog rata ..., dragovoljacem se smatra osoba koja je sudjelovala u obrani suvereniteta najmanje 100/30 dana u razdoblju od 05. 8.1990. - 15.01. 1992.

Bilo po kojem tebe spada koeficijent 1,85 u svezi statusa dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sorry Arci,

malo sam novi u svemu ovome.

 

Da bude svima jasnije.

Rješio sam mirovinu prošle godine ali mi je ostalo nejasno statusa dragovoljca. Iako u svim priloženim dokumentima stoji datum od kada sam pristupio postrojbi (12.12.1991.) nije mi uračunat koeficijent 1.85 nego manji.

 

 

Zanima me da li sada mogu dostaviti potvrdu i iskaznicu dragovoljca koju imam i tražiti da mi se

ispravi greška?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragovoljac Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 100 dana, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., odnosno koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., ako nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnoga roka (npr. žene, malodobne osobe, odnosno osobe nesposobne za vojnu službu, odnosno osobe koje nisu imale vojni raspored).

 

Dakle, ukoliko si bio isključivo pripadnik HVO na tebe se ne odnosi naš zakon o pravima HB.

 

Po našem (hrvatskom) zakonu ukoliko ne ispunjavaš ove uvjete iz zagrade na kraju prethodno navedenog, ne možeš ostvariti status dragovoljca niti koeficijent 1,85.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,

 

iako imam još dvojbi. :-?

 

Ja sam bio pripadnik isključivo HVO od 12.12.1991. pa sve do kraja 1996. U logoru sam proveio 9 mjeseci 1992/1993 godina. 1999 godine prošao sam sve liječničke komisije da bi mi smjena vlasti prolongirala umirovljenje 7 godina. Potpisom Međudržavnog ugovora između R Hrvatske i BiH umirovljen sam kao pripadnik HVO 2006.

 

Moj prijatelj je bio pripadnik gardijske pukovnije takođe HVO i kod njega je u izračun uzet koeficijent 1.85.

 

Po zakonu o pravima branitelja na osnovu kojeg nam je izračunata mirovina kod dragovoljaca i pripadnika specijalnih postrojbi koeficijent je isti.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

YO je napisao:

Znači li to da bi pripadnik HVO koji je pristupio postrojbama 12.12.1991. koji je HRVI s općom nesposobnošću 100% prilikom izračuna mirovine trebao imati koeficijent 1,85 a ne 1.50??

 

 

Vama se mirovina priznaje po propisima (ZOPHBDR) koji vrijede u RH u trenutku priznavanja, a ne po odredbama Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji (FBIH).

Budući da u aktima za provedbu Ugovora nije konkretiziran slučaj "dragovoljca" za pripadnike HVO-a, navedeni status podliježe tumačenju HZMO-a. S obzirom da svi drugi konkretni slučajevi (status i činovi pripadnika gardijskih brigada, specijalne policije, pripadnika domobranskih pukovnija, vojne policije i specijalne policije HVO-a) upućuju na naš ZOPHBDR, velika je mogućnost da HZMO na status dragovoljca pripadnika HVO-a gleda kroz odredbe spomenutog ZOPHBDR-a. Drugim riječima, ako je suditi po vašem slučaju (pod uvjetom da se ne radi o grešci), ispada da HZMO pripadniku HVO-a uzima u obzir status dragovoljca ukoliko je u HVO-u proveo 100/30 dana do 15.01.1992. godine.

Ipak, kontaktirajte Središnju službu HZMO-a radi njihovog stava o ovom pitanju pa nam javite njihov odgovor.

 

YO je napisao:

Hvala na odgovoru,

 

iako imam još dvojbi. :-?

 

Ja sam bio pripadnik isključivo HVO od 12.12.1991. pa sve do kraja 1996. U logoru sam proveio 9 mjeseci 1992/1993 godina. 1999 godine prošao sam sve liječničke komisije da bi mi smjena vlasti prolongirala umirovljenje 7 godina. Potpisom Međudržavnog ugovora između R Hrvatske i BiH umirovljen sam kao pripadnik HVO 2006.

 

Moj prijatelj je bio pripadnik gardijske pukovnije takođe HVO i kod njega je u izračun uzet koeficijent 1.85.

 

Po zakonu o pravima branitelja na osnovu kojeg nam je izračunata mirovina kod dragovoljaca i pripadnika specijalnih postrojbi koeficijent je isti.

 

 

Što se tiče vašeg prijatelja (PF=1,85), to bi bilo u skladu s onim što sam gore napisao, jer u postupku priznavanja prava na invalidsku mirovinu sukladno propisima RH za pripadnike gardijskih brigada i specijalne policije HVO-a, primjenjuju se propisi koji vrijede za pripadnike gardijskih brigada HV-a i propisi koji vrijede za pripadnike specijalne policije MUP RH.

U njegovom slučaju bila je dovoljna pripadnost gardijskoj postrojbi i status RVI-a da mu bude priznat navedeni polazni faktor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija