Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice.Hitno!


ja-ma

Preporučene objave

Pokušat ću biti što kraća i što jasnija iako je situacija dosta komplicirana.Kupili smo parcelu koja je katastarski potpuno O.K,a gruntovno je živi kupus.Naime,u gruntovnici se na dva zk uloška nalaze 7 vlasnika.Zašto?Zato što su to nekoć bile dvije njive i svaki od tih sedam vlasnika je kupio dio jedne i dio druge.Otuda i dva zk uloška.Svaki od tih sedam vlasnika zna koji je njegov udjel(udjeli pišu u zk ulošcima i to sve štima) i nitko nema potraživanja prema nikome jer je katastarski sve čisto,tamo su to sve zasebne parcele,svaka pod svojim brojem i izmjerene su još 60-ih godina.Svi imaju čiste posjedovne listove i tamo se zna tko je vlasnik,koliko kvadrata i gdje(kopija kat.plana),ali gruntovno su još uvijek upisani ljudi koji su bili vlasnici prije 30 godina,roditelji su poumirali,a djeca se nisu upisala iako imaju rješenja o nasljeđivanju,neki imaju kupoprodajne ugovore stare 30 godina,a isto tako se nisu upisali u gruntovnicu.Ono što mene sada zanima jest sljedeće.Mi smo gruntovno upisani kao vlasnici svojih udjela na ta dva zk uloška.Možemo li mi tražiti od općine uvjerenje o uvjetima gradnje(ex.građevinsku dozvolu)bez razvrgnuća suvlasničke zajednice sa ostalima?Mislim oni su svi pristali na razvrgnuće i rade na tome,no dok se oni svi upišu proći će i godina dana,a mi ne možemo graditi.Ponavljam da je katastarski sve čisto.Imamo i posjedovni list i kopiju katastarskog plana.Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo,kako rekoh!Sada sam išla provjeriti status Z predmeta mojih susjeda koji su predali svoje prijedloge za upis i već je jedan prijedlog odbijen.Očito će morati ponavljati ostavinski postupak.To su već treći koji moraju ponavljati ostavinski postupak jer u prvom ili nisu naveli točne podatke.Jedna žena je rekla da nema ništa i da je sve od pokojnog muža,a imala je,drugi je pak na ostavini iza pokojne žene rekao da je sve njegovo,a žena je imala pola itd...Oni će se zbilja upisati za pet godina...Ma užas!Ljudi ako netko nešto zna POMOZITE!!!! :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam i ja jedno pitanje....u svezi Razvrgnuca

Kupujem zemljiste koje prodavaoc jos mora srediti 1/1

i to putem Parcelacije (sa mojim Idejnim projektom)

u gruntovnici je upisano 6 ljudi....koji se medusobno znaju i znaju ca nekome pripada...osim jedne zene koja je malo bremza stvar. Parcelacijski Elaborat je napravljem.

Preporucija sam Prodavaocu da to preda Odvjetniku koji ce sada kako izgleda putem tuzbe to sredit.

Pitanje kakva je to tuzba i kako to ide?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E bonaca...Ja mislila da mi je netko odgovorio kad ono :vrti: ...Baš si mogao/la i svoju temu otvoriti,a ne uletit u moju.No hvala svim "znalcima" na ovom forumu odoh ja u petak ili ponedjeljak kod jedne poznanice u poglavarstvo(dobro sam je se sjetila!) oni tamo izdaju dozvole (rješenja)pa valjda nešto i znaju.

 

Bonaca kad si već tu da ti objasnim jer to znam mada nisam ni pravnik,ni odvjetnik(ako ih tu uopće i ima?).Mi smo u istom postupku kao i ti.To se zove razvrgnuće suvlasničke zajednice i može ići mirnim putem kao što to ja pokušavam ili utuženjem državi što radii tvoj odvjetnik,a moj ne preporučuje niti pod razno jer traje milijun godina(kao i svi sporovi gdje država ima prste).Ja sada ne znam kako kod tebe stoje stvari u katastru.Kod nas su to definirane parcele i sve je čisto,ali gruntovno nije.Zato sam i pitala jel može rješenje o uvjetima gradnje samo na osnovu katastra i dokazu vlasništava udjela na tom zemljištu s tim da se jasno vidi da se kvadratura našeg udjela u gruntovnici poklapa sa kvadraturom u katastru.No...Odgovora nigdje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasno, imas osvjetnika a trazis pravne savjete po internetu.

 

koliko ja znam, ako gradis na zemljistu koje je u suvlasnisvu, moras imati suglasnost svih suvlasnika, a ukoliko mislite razvrgavati suvlasnicku zajednicu, imajte na umu na koji se nacin i koje parcele mogu cijepati. Tu bi vam mogao pomoći i dobar arhitekt (urbanist).

 

Gruntovnica je sredisnji registar i jedina relevantna za pravo vlasnistva

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Parcele katastarski odavno postoje i imaju svoje vlasnike.Problem je gruntovnica gdje su na jednom zk ulošku upisani svi vlasnici tih katastarskih parcela,ali ne oni pravi iz katastra već neki koji su poumirali prije 30 godina.Ljudi su da izbjegnu porez izbjegavali upise u gruntovnicu pa su se upisivali samo u katastar.Čitava ulica odavna postoji i kuće u njoj sa brojevima.Čak je i na našoj parceli(katastarskoj) kuća od legalnih 40-ak kvadrata,no nitko od susjeda nije pojma imao da su svi na istom zk ulošku(nisu razmeđeni rečeno laički) i da nisu upisani u gruntovnicu pa sada rade na upisima k'o blesavi.Samo treba sada dokazati vlasničke sljedove...Mislim neću više niti pitati jer nitko ne zna.Odvjetnica?Pa ta blage veze nema i više nam i nije odvjetnica.Bila sam danas slučajno u katastru pa ih pitala,ni oni pojma nemaju.Imamo osobu koja radi u poglavarstvu pa,ni on pojma nema.Prijatelj nam je geodeta,a zvala sam i arhitekticu.Ništa!Sačuvaj Bože!!!Sada u srijedu idem kod pravnika u poglavarstvo jer oni izdaju ta rješenja o uvjetima gradnje.Oni MORAJU znati!Valjda?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija