Jump to content

invalidnine


zng-a

Preporučene objave

mene vise nista nemoze iznenaditi, i nebi se zacudio kad bi nam uveli kaznu,da mi placamo drzavi zato sto smo invalidi. Upravo tliko koliko oni nama daju

svemirac je napisao:

zng-a je napisao:

Kad će napokon to uskladiti ako se ne varam već jedno 10g je isti iznos za invalidninu?

 

da barem jesu iste...

koalicijska vlast 2000 god.snizila je invalidnine

više od 40%.

meni sad za 60% invaliditeta iznosi oko 688.kn.

dok sam ranije imao skoro duplo više. :ljut:

:batina:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ja imam 30% invalidnosti i primam 153,00 kune invalidnine . Imali kakvih novih vijesti ? Ovaj iznos nije nikakav republički prosjek po kojem se izračunava već dobrih 10 godina. Očito im je zablokirao kompjuter, kalkulator ili nešto u glavi. Svi mogu izračunati iznos invalidnine ako znaju koji republički prosjek uzimaju ali izgleda da ni oni sami to ne znaju. :-D:-?:zao::frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gizo je napisao:

.... Očito im je zablokirao kompjuter, kalkulator ili nešto u glavi. Svi mogu izračunati iznos invalidnine ako znaju koji republički prosjek uzimaju ali izgleda da ni oni sami to ne znaju. :-D:-?:zao::frajer:

 

Nažalost niste u pravu, ne uzima se republički prosjek (prosječna plaća u RH u prethodnoj godini,...) več druga osnovica koju oni ne mjenjaju već godinama. Kada bi barem osnovica bila taj prosjek :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gizo je napisao:

Na žalost sam u pravu, uzima se republički prosjek RH,...

 

Dilemu će, nadam se , razriješiti čl. 66 st. 2 i dio st. 3 istoga članka ZOPHBDR

"Mjesečni iznos osobne invalidnine invalida I. skupine određuje se u iznosu od 115% od utvrđene proračunske osnovice u Republici Hrvatskoj.

 

Mjesečni iznos osobne invalidnine invalida od II. do X. skupine određuje se u postotku od osobne invalidnine invalida I. skupine..."

 

,a koliko je meni poznato ona se poodavno nije mjenjala, ako griješim neka me netko ispravi s konkretnim podatkom koliki je porast proračunske osnovice u zadnjih nekoliko godina!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Točno je da se iznos invalidnine veže za proračunsku osnovicu koja se regulira Zakonom o izvršavanju državnog proračuna koji se donosi svake godine kad i Proračun RH ,međutim kako je već netko napisao ista se nije mjenjala od 2002g,tako da se nisu mogle povećavati niti invalidnine.Tko je zato kriv,naravno vlast koja donosi državni proračun.Što možemo učiniti ,uputiti dopise i upite našim saborskim zastupnicima koje predstavljaju branitelje,tu je i predsjednik Hvidre Đakić Josip koji je saborski zastupnik,pisati vladi,odboru za veterane tamo je Đuka Dečak i ostali branitelji.Kad se izvrši pritisak to će se sigurno promjeniti do tada neće sigurno ništa poduzeti(garantiram ili ne prije sljedećih izbora)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

diksi je napisao:

Što možemo učiniti ,uputiti dopise i upite našim saborskim zastupnicima koje predstavljaju branitelje,tu je i predsjednik Hvidre Đakić Josip koji je saborski zastupnik,pisati vladi,odboru za veterane tamo je Đuka Dečak i ostali branitelji.Kad se izvrši pritisak to će se sigurno promjeniti do tada neće sigurno ništa poduzeti(garantiram ili ne prije sljedećih izbora)

 

To sa pritiskom na navedene osobe bi možda išlo da se samo invalidnine vežu za proračunsku osnovicu, ali tu su još npr. pravo na dječiji doplatak, neka prava iz zdravstvenog osiguranja, odnosno iz kolektivnih ugovora, itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ogovor VETERANU,cenzus za dječji doplatak se već mjenjao te je povećan iznos cenzus prihoda po osobi kako bi više ljudi mogli ostvariti pravo na dječji doplatak(to je naravno bilo prije ovih zadnjih izbora),tako da je to već pozitivno rješeno bez obzira što se proračunska osnovica nije mjenjala.Znam jer primam dječji doplatak,par godina nisam primao zbog toga cenzusa,sad primam.Mislim da je bio 1330 kn,a sad je povećan na 1680kn,kojim aktom ili podzakonskim aktom ne znam ,ali je bitno da je to promjenejno.Dakle tako se može nešto i za invalidnine RVI samo da se hoće(ponavljam vjerojatno ako se ne izvrši pritisak na predstavnike branitelja u Saboru od toga ništa do sljedećih izbora),.Jer je veliki pritisak na vladi da smanji ili zaustavi javnu potrošnju.ali kad dođu izbori važnija će im biti vlast nego mišljenja stranih fin.institucija.A do tada tko živ tko mrtav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

diksi je napisao:

Ogovor VETERANU,cenzus za dječji doplatak se već mjenjao te je povećan iznos cenzus prihoda po osobi kako bi više ljudi mogli ostvariti pravo na dječji doplatak(to je naravno bilo prije ovih zadnjih izbora),tako da je to već pozitivno rješeno bez obzira što se proračunska osnovica nije mjenjala.Znam jer primam dječji doplatak,par godina nisam primao zbog toga cenzusa,sad primam.Mislim da je bio 1330 kn,a sad je povećan na 1680kn,kojim aktom ili podzakonskim aktom ne znam ,ali je bitno da je to promjenejno.

 

Upravo tako, mijenjao se (povećao) prihodovni cenzus, a nije se mijenjala proračunska osnovica. Cilj predlagača je bio da se poveća krug korisnika dječjeg doplatka, a ne da se poveća iznos navedenog doplatka (što je, opet, dobar zgoditak za političare).

Međutim, u prijašnjim postovima nismo govorili o cenzusima već o proračunskoj osnovici, odnosno u slučaju dječjeg doplatka proračunska osnovica i iznos dj. doplatka su ostali isti, samo se povećao broj korisnika navedenog doplatka.

Analogno navedenom, povećanje broja korisnika osobne invalidnine neće donijeti ništa pozitivno po povećanje invalidnine, naprotiv može je samo smanjiti jer to traži veći zahvat u proračun koji je donešen unaprijed (ovo zadnje uzeti samo kao teoretsku mogućnost jer nijedan političar to neće napraviti ako baš ne mora).

 

diksi je napisao:

Dakle tako se može nešto i za invalidnine RVI samo da se hoće(ponavljam vjerojatno ako se ne izvrši pritisak na predstavnike branitelja u Saboru od toga ništa do sljedećih izbora),

 

Ja nisam protiv pritiska, ali ću ponoviti ono što sam naveo u prošlom postu, tj. da je u pitanju samo invalidnina vjerojatno bi taj pritisak nakon nekog vremena proizveo neki rezultat, ali budući da se za iznos proračunske osnovice vežu mnoga proračunska davanja sumnjam da je to realna mogućnost sve dok se ne poveća BDP (što opet pretpostavlja povećanje proizvodnje, smanjenje troškova države, povećanje zaposlenosti, itd).

Uostalom, na forumu sigurno ima kompetetnijih kolega koji će bolje od mene znati objasniti zašto je 2002. uopće i uvedena kategorija proračunske osnovice, odnosno zašto je to povoljnije za državni proračun od, recimo, prosječne plaće u prethodnoj godini ili sl. kategorije, a vezano za davanja iz proračuna.

 

Jer je veliki pritisak na vladi da smanji ili zaustavi javnu potrošnju.ali kad dođu izbori važnija će im biti vlast nego mišljenja stranih fin.institucija.A do tada tko živ tko mrtav.

 

Osobno bih više volio da vladajući (ne mislim konkretno ni na jednu stranku već općenito na vladajuću elitu) slušaju stručnjake, domaće i strane, te da budu realniji u predizbornim obećanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

klanfa je napisao:

..jer čini mi se da su naknade povoljnije a može se birati.

 

Dojam zna prevariti, prednost naknade HZMO je što se usklađuje svakih šest mjeseci, ali trenutačno je oštećenje organizma od 30% utvrđeno u postupku HRVI 153 kn, 30% kod HZMO(što je kod HZMO- najniži postotak, za manje nema...) je 129,28 i kod HZMO je najveća naknada 430,94(za 100% oštećenja); ostaje dilema "pretvaranja" postotka oštećenja organizma u postupku HRVI-a u onaj kod HZMO-a jer HZMO ima osam stupnjeva što ne bi išlo bez vještačenja ovlaštenog vještaka HZMO itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klanfa je napisao:

Dali se je neko prebacio sa invalidnine na naknadu zbog tjelesnog oštećenja od hzzo jer čini mi se da su naknade povoljnije a može se birati.

 

Točno je da možeš birati, ali izabereš li navedenu naknadu HZMO-a za isto oštećenje organizma gubiš status HRVI-a i sva prava po osnovi invalidnosti. Osim toga, nije baš da su naknade HZMO-a povoljnije (vidi prethodni Durin post).

Sve u svemu, ne bi se isplatilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija