Jump to content

Naslijedstvo


bijeli

Preporučene objave

Imam pitanje, koje jeste u stilu unuk-baka, ali je drugacije od ostalih, pa molim za vas savijet i pomoc.

Baka zeli da mi ostavi kucu koja je njezina. Pored mene se tu nalazi njezin sin tj. i njezina kcerka, oboje sa povjescu lijecenja u psihijatrijskim institucijama, a sin trenutacno boravi u domu za starije, posto je nesposoban starati se o sebi sam.

Sto biste predlozili koji je za nju i mene nacin da pravno uredimo ovo pitanje, moguce darovnim ugovorom ili testamentom. Takodjer me zanima da li se placa porez ikakav, posto sam i ja sa njom i djedom bio prijavljen (18 godina) na istom imanju koje mi zeli ona ostaviti, jer su me djeda i baka podigli, jer su roditelji otisli na svoju stranu svaki.

Hvala lijepa na pomoci.

Bijeli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Baka vama daje imovinu, a vi je uzdržavate i brinete o njoj do kraja života.

Baka je mirna, jer nema nikog drugog da se brine za nju, a vi ste mirni, jer bakina djeca po tom ugovoru ne mogu tražiti niti nužni dio, dakle imovina u cijelosti ostaje vaša.

O tim ugovorima pogledajte si malo više u Obveznom pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala lijepa na predlozenom savijetu, medjutim nisam napisao (a vjerovatno sam trebao) da vec zadnjih 9 godina radim u UN misijama, a to je obicno izvan Europe, i u RH sam tek nekoliko puta godisnje. Posto smo zivjeli zjadno ionako 18 godina, ne bi to meni bio nikakav problem oko uzdrzavanja, ali kada sam tek ponekad u RH (eto, znam, znam da je malo komplicirano sve ovo). Naravno, razumio sam sve vase upute.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala napomenica.

Kao što kaže Notarica, Ugovorom o dosmrtnom izdržavanju imovina prelazi u Vaše vlasništvo ODMAH nakon potpisivanja Ugovora bez prava na nužni dio najbližih nasljednika ostavitelja, dok Ugovorom o doživotnom uzdržavanju tu imovine dobivate tek nakon smrti ostavitelja.

Možda je važno za vas iako to mnogi neznaju jer su ti ugovori slični po nazivu ali bitno se razlikuju po suštini.

Mnogi su tu nasjeli zbog neinformiranja ili zbog zablude od strane osobe koja postaje uzdržavatelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija