Jump to content

Edukacija za potrebe firme


lgmonit

Preporučene objave

Dali je legalno da me poslodavac šalje na skupe certifikate ( dakle na moje ime) za stjecanje uvjeta da bi se firma mogla baviti osnovnom djelatnosti, a da me veže ugovorom da moram ukoliko ga napustim te certifikate platiti. Odnosno ne kaže li zakon o radu Članak 32.

(1) Poslodavac je dužan omogućiti radniku, u skladu s mogućnostima i potrebama rada školovanje, obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje.

 

U ugovoru mi stoji u opisu radnoga mjesta između ostaloga i „ stručno usavršavanje“

Dali mi može stručno usavršavanje biti i radni zadatak, a i da ga moram platiti ukoliko odem!

Na certifikate sam išao, ali mi nitko nije rakao koliko ti certifikati zapravo koštaju, dok nisam slučajno saznao da su cifre astronomske (za moje prihode).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoje različite vrste stručnih usavršavanja, od onih "sitnih" na koja, recimo, svako toliko idu profesori u školama, do onih "krupnijih" koja se mogu upisati u radnu knjižicu. Za ta veća usavršavanja obično se potpiše poseban ugovor sa firmom, kojim se ti obvezuješ da ćeš odslušati predavanja i položiti potrebne ispite, a firma se obvezuje da će platiti usavršavanje i da će te nakon toga rasporediti na odgovarajuće radno mjesto ili ti povećati plaću. U tim ugovorima uvijek stoji i klauzula da nakon tog usavršavanja određeni broj godina ne možeš napustiti firmu, a ako je napustiš, onda moraš i platiti usavršavanje. Naime, ta usavršavanja se upisuju u radnu knjižicu i donose ti nove bodove. Npr. osobno znam primjer alatničara koji je radio u državnoj službi i nakon takvog usavršavanja je stekao zanimanje alatničar-majstor specijalist i time iz SSS prešao u VKV, što je stepenica više i donosi veću plaću te se upisuje u radnu knjižicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što ako mi je plaća kao dipl.ing. u toj firmi već 3 godine 3000 kn, i nema naznaka da će rasti, a troškovi certifikata oko 50 000 kn i nema šanse da opstanem s tom plaćom još 4 godine, kako da se izvućem? Postoji li nakakva primjerena plaća prema zakonu, jer ovo mi je omalovažavajuće! A radnim poslove koje skupa samnom obavljaju i radnici sa srednjom stručnom spremom. Pri razgovoru s poslodavcem o povećanju plaće, kaže mi da slobodno dam otkaz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko ja znam, ako ti nisi potpisao ništa gdje stoji da ćeš vraćati troškove školovanja ili neka slična formulacija, nemaš im što vraćati.

 

A-ha, čekaj, čekaj, čitam ponovo pa....ugovorom su te vezali da moraš vraćati...hm...joj...pretpostavljam da ti certifikati ne stoje na tvoje ime nego na ime tvrtke ili? Jer ako još stoje i na tvoje ime, mislim da uopće nemaš neke osnove, jer to 'ide' sa tobom iz firme...a opet, to je bilo u službene svrhe.

 

A ne želim sad biti gruba pa napisati da ja nikad nisam niti ne bi potpisala nešto takvo.

 

Meni je svojevremeno netko tu na forumu napisao da se takvo nešto može pobijati, to kad potpišeš da ćeš vraćati troškove...možda se prepozna u ovome pa skomentira na koji način... :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da nije grubo kada se kaže da se mora pročitati nešto što se potpisuje. POtpisom ulazite u razne odnose i preuzimate obveze. Sve ono što je usmeno dogovoreno ne mora biti i vjerno preneseno na papir.

 

Najjednostavniji izlaz je izvanredni otkaz (kojeg vi dajete poslodavcu), ako postoje uvjeti za takvo što.

 

Drugi izlaz bi bila da date otkaz te kada vas poslodavac tuži da ide na nerazmjernost uzajamnih obveza u odnosu prema pravima. S time da ako su ti certifikati tako skupi, novi poslodavac će vam vjerojatno biti spreman dati ohoho veću plaću ako dobija već gotovog radnika sa iskustvom i potrebnim certifikatima (ma što oni bili).

 

Toliko od mene. I još jednom, čitajte štogod potpisujete, uvijek uzmite vremena da pročitate, i pitajte ako nešto nije jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mistral je napisao:

Smatram da nije grubo kada se kaže da se mora pročitati nešto što se potpisuje. POtpisom ulazite u razne odnose i preuzimate obveze. Sve ono što je usmeno dogovoreno ne mora biti i vjerno preneseno na papir.

 

Najjednostavniji izlaz je izvanredni otkaz (kojeg vi dajete poslodavcu), ako postoje uvjeti za takvo što.

 

Drugi izlaz bi bila da date otkaz te kada vas poslodavac tuži da ide na nerazmjernost uzajamnih obveza u odnosu prema pravima. S time da ako su ti certifikati tako skupi, novi poslodavac će vam vjerojatno biti spreman dati ohoho veću plaću ako dobija već gotovog radnika sa iskustvom i potrebnim certifikatima (ma što oni bili).

 

Toliko od mene. I još jednom, čitajte štogod potpisujete, uvijek uzmite vremena da pročitate, i pitajte ako nešto nije jasno.

 

Da, ali ne znamo o kakvim certifikatima se radi...kao što sam napisala, idu li oni na ime firme ili osobe. Ako ostaju u firmi nema razloga da ih on otplaćuje. Ako su na osobu...da, bolje će proći na tržištu rada, definitivno. U današnje vrijeme kad puno poslodavaca smatra da je sve potrošeno na bilo koju vrstu obrazovanja bačen novac, biti će sretni što na njega ne moraju trošiti - znam iz iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesu certifikati su na osobu ( iako ih ja još nisam vidio), ali zanima me dai mi je poslodavac morao dati nešto da potpišem prije nego me je poslao na certifikat, nešto u ćemu bi bio obavješten o cjeni. I mogu li bar zahtijevati, pošto certifikati vrijede 5 godina, da mi se smanji dug za vrijeme koje sam već odradio, dakle ako je certifikat 10000 kn, a fima ga koristi 3 godine, da ja platim 5000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija