Jump to content

Prijenos vlasništva


Yasmeen

Preporučene objave

Djed mi želi dati kuću i parcelu na kojoj se kuća nalazi.Otac (njihovo jedino dijete),koji je bio,uz baku,nasljednik prvog reda je umro,baka je živa,a osim nje tu je i moj brat kao potencijalni nasljednik.Nijedno od njih nema ništa protiv da djed gore spomenute nekretnine da meni.U gruntovnici je kao vlasnik toga upisan djedov praddjed koji je to djedovoj baki dao u miraz,naravno,bez upisa u gruntovnici.U katastru ta imovina glasi na mog djeda i upravo smo pri kraju postupka ishođenja uvjerenja o starosti građevine koje važi kao građevinska i uporabna dozvola,dakle,kuća je legalizirana,a provest će se i parcelacija jer je vlasništvo 1/2. Na sudu je pokrenuta formalna tužba,bili su na terenu i utvrdili da stvarno stanje ne odgovara onome u katastru i gruntovnici,tek kad proces legalizacije kuće završi možemo doći na sud.Zanima me koji je daljnji korak što se tiče prijenosa vlasništva,kakva je daljnja procedura? Ove nekretnine su bile predmet svih ostavinskih rasprava za precima mojeg djeda i one zaista pripadaju djedu,ali upisi nisu provedeni.Osim toga,zanima me da li ću prije upisa morati platiti porez na promet nekretnina i da li se on može izbjeći darovnim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kako ste opisali, sve što ste do sad pokrenuli je OK, i konačni ishod toga, kad se riješi formalna tužba, kojom će se ispraviti upis u gruntovnici, bila bi nova kat. čestica (na kojoj je spomenuta kuća)u vlasništvu vašeg djeda.

 

Kad vaš djed bude po pravomoćnoj presudi upisan u katastru i gruntovnici kao vlasnik, sastavit ćete darovni ugovor, te ćete po jedan primjerak predati u katastar i gruntovnicu, a na osnovu ugovora spomenute institucije izvršit će promjenu upia vlasništva o čemu ćete biti obaviješteni rješenjem.

 

Plaćanje poreza na promet nekretnina, oslobođeni ste samo u slučaju kad se darovanje prenosi s roditelja na dijete, dakle u ovom slučaju ćete platiti porez. Nisam sigurna, ali mislim da ne morate platiti porez prije predanje zahtjeva n auknjižbu. Gruntovnica po svakoj uknjižbi šalje obavijest i poreznoj upravi, tako da će oni (Poreznici) biti o tome obaviješteni. Isto tako i javni bilježžnici šalju u poreznu upravu obavijest, tj. jedan primjerak ugovora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pirgo je napisao:

Plaćanje poreza na promet nekretnina, oslobođeni ste samo u slučaju kad se darovanje prenosi s roditelja na dijete, dakle u ovom slučaju ćete platiti porez. Nisam sigurna, ali mislim da ne morate platiti porez prije predanje zahtjeva n auknjižbu. Gruntovnica po svakoj uknjižbi šalje obavijest i poreznoj upravi, tako da će oni (Poreznici) biti o tome obaviješteni. Isto tako i javni bilježžnici šalju u poreznu upravu obavijest, tj. jedan primjerak ugovora

 

Nije istina! Ova tema se vrti valjda svakih mjesec dana na nekom pravnom forumu!

Porez se ne plaća ni sa roditelja na dijete ni sa djeda na unuka ni sa pradjeda ni sa nikoga u pravoj liniji, ili kako se to već zove... Hoću li morati tražiti citat iz zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija