Jump to content

Poslodavac ne isplaćuje plaću


Timea

Preporučene objave

Molim pomoć.

01.05.08. zasnovala sam radni odnos. prema ugovoru o radu(obrazac iz NN na određeno) naveden je rok za isplatu plaće 30 dana.

 

nisam primila plaću iako smo imali usmeni dogovor da će plaća biti 15 u mjesecu. nikome nije isplaćena plaća. prošli mjesec su ljudi organizirali štrajk (nisu dobili plaće za 04. mjesec) i podobivali su otkaze.

 

očekujem da plaća neće biti isplaćena na vrijeme obzirom na okolnosti u tvrtki.

 

da li sam od 01.07.08. dužna dolaziti na posao?

što da radim? ljudi uzimaju bolovanja, no vjerujem da postoji zakonska osnova koja štiti djelatnike u slučaju neisplaćenih plaća. molim vas savjet

 

hvala,

timea

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Timea je napisao:

Molim pomoć.

 

da li sam od 01.07.08. dužna dolaziti na posao?

što da radim? ljudi uzimaju bolovanja, no vjerujem da postoji zakonska osnova koja štiti djelatnike u slučaju neisplaćenih plaća. molim vas savjet

 

hvala,

timea

 

dužna si dolaziti na posao, jer imaš zaključen ugovor o radu za rad, a ne za nerad. Ukoliko ne želiš više tu raditi, slobodna si dati otkaz. Osobno smatram da si prerano digla frku (tek si se zaposlila, a plaća ti kasni samo par dana). No, na tebi je izbor odlučiti raditi dalje kod tog poslodavca ili ne. Ono što ti ja savjetujem jest prvo da pričekaš još malo, a ako ne dobiješ plaću, da mu pošalješ zahtjev za zaštitu prava (sue, slažeš li se sa smnom? :-D ) u kojem ćeš navesti da ti je povrijeđeno pravo iz radnog odnosa, odnosno da ti nije isplaćena plaća za ugovoreni i obavljeni rad za mjesec svibanj i da zahtijevaš da ti ista bude isplaćena u što kraćem roku. Tada ćeš vidjeti kako će on reagirati.

 

Kad predmnijevaš zakonsku osnovu koja štiti djelatnike u gore navedenom slučaju, prva i često najbolja osnova prije izvlačenja zakona iz rukava jest upravo mirni pokušaj rješenja spora s poslodavcem.

Zakonska osnova koja ti predstoji na pravnom putu ostvarenja tvojih prava su zahtjev za zaštitu prava (koji ne moraš podnijeti kad je u pitanju plaća, ali ako se odlučiš na pravni put, svakako savjetujem da ideš s tim sredstvom prije pokretanja parnice), davanje otkaza zbog neisplate plaće, i pokretanja sudskog spora radi ostvarenja prava iz radnog odnosa (u roku od 3 godine).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Timea je napisao:

prošli mjesec su ljudi organizirali štrajk (nisu dobili plaće za 04. mjesec) i podobivali su otkaze.

 

Što se ovoga tiče, štrajk se ne može samo tako organizirati, on se mora temeljiti na zakonu i svi zakonski uvjeti moraju biti ispunjeni da bi radnici mogli stupiti u štrajk. Vjerojatno je štrajk bio nezakonit pa su ljudi podobivali otkaze - mišljenja sam da poslodavac ne bi podijelio otkaze da pravno nije zaštićen.

 

No, u svakom slučaju, ti radnici su trebali podnijeti zahtjev za zaštitu prava poslodavcu nakon što su dobili otkaze u roku od 15 dana kad im je uručen otkaz (svakom od njih ponaosob) jer je to procesna pretpostavka za pokretanje sudskog postupka za utvrđenje nedopuštenosti otkaza u daljnjih 15 dana, nakon što poslodavcu protekne 15 dana za odgovor na ZZP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebali ste pokrenuti postupak mirenja pri gsv-u. zahtjev se moze skinuti s web stranice ureda za socijalno partnerstvo, u njemu ste duzni predloziti miritelja te ga dostaviti ili uredu drzavne uprave u zupaniji ili uredu za socpar. ne znam jeste li uopce upoznati s time.

 

da bi strajk bio zakonit, on se mora najaviti poslodavcu i mora se pokrenuti obvezan postupak mirenja u kolektivnim radnim sporovima. jedini pravni spor u kojem je to mirenje dozvoljeno jest upravo neisplata place u roku od 30 dana od dana dospijeca. vjerojatno niste organizirali zakoniti strajk.

 

slazem se s flokijem, treba uloziti zahtjev za zastitu prava za svaki slucaj, iako novcana potrazivanja zastarijevaju u roku od 3 godine tako da se ne morate drzati rokova iz zakona o radu sto se tice zzp-a i tuzbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija