Jump to content

Ugovor o djelu - pomoć


dmdm123

Preporučene objave

1. Zaposlena sam u jednoj firmi preko ugovora o radu i želim dodatno raditi u drugoj firmi preko ugovora o djelu. Mislim da je to legalno - ispravite me ako griješim...

 

2. U ugovoru o djelu će mi biti navedeno da se naručitelj obvezuje izvršitelju isplatiti određeni mjesečni NETTO iznos. Da li to znači da naručitelj uplaćuje sve poreze i doprinose? U ugovoru nije ništa drugo vezano uz to navedeno.

 

Za bilo kakav koristan savjet unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dmdm123 je napisao:

1. Zaposlena sam u jednoj firmi preko ugovora o radu i želim dodatno raditi u drugoj firmi preko ugovora o djelu. Mislim da je to legalno - ispravite me ako griješim...

 

2. U ugovoru o djelu će mi biti navedeno da se naručitelj obvezuje izvršitelju isplatiti određeni mjesečni NETTO iznos. Da li to znači da naručitelj uplaćuje sve poreze i doprinose? U ugovoru nije ništa drugo vezano uz to navedeno.

 

Za bilo kakav koristan savjet unaprijed zahvaljujem.

 

 

1. da

2. trebao bi (zakonom jest tako propisano, a sad, uplaćuje li poslodavac ili ne, ovisi od poslodavca do poslodavca).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rad prema ugovoru o djelu smatra se ostvarivanjem dohotka od nesamostalnog rada, a obračun poreza i doprinosa dužan je obaviti isplatitelj.

 

Članak 45.

 

(1) Kod dohotka od nesamostalnog rada iz članka 14. ovoga Zakona predujam poreza obračunava, obustavlja i uplaćuje poslodavac i isplatitelj primitka ili plaće odnosno mirovine iz članka 14. ovoga Zakona ili sam porezni obveznik.

 

(2) Predujam poreza na dohodak od nesamostalnog rada se obračunava, obustavlja i uplaćuje prilikom svake isplate prema propisima koji važe na dan isplate.

 

Hm...ono o čemu je Floki pisao pod 2. je nažalost čest slučaj u praksi, pa se zna dogoditi da poslodavci ovu obvezu ne ispune. Jesu li ili nisu porezi i doprinosi isplaćeni znat ćete početkom sljedeće sljedeće godine kad bi vam trebala stići tzv. PK2 kartica o obračunu i isplati istih, a koja vam je potrebna za prijavu poreza na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vsalai je napisao:

Bila sam zaposlena u jednoj firmi, radila sam pune 3 godine i 1 mjesec bez ijednog dana prekida i to na ugovor na određeno vrijeme. Ugovor mi je istekao sada 30.06. dali je postojala mogućnost da dobijem ugovor na neodređeno ili?

Unaprijed zahvalna, Vesna.

 

Ugovor na određeno može se sklopiti najviše do 3 godine. Ako radnik nastavi raditi nakon toga, smatra se (zakonska presumpcija) da je s poslodavcem sklopio ugovor na neodređeno. Ovo samo uz pretpostavku ukoliko posebnim zakonom za pojedino radno mjesto nije određeno drugačije (recimo Zakonom o osnovnom školstvu kod zapošljavanja nastavnika na osnovnoj školi).

 

Moja pitanja Vama su:

 

1. 3 godine i 1 mj ste bili na istom radnom mjestu, sa istim opisom poslova?

2. jeste li dobili nekakvu "obavijest" poslodavca da vam je ugovor istekao?

3. u kojoj vrsti firme radite, tj ste radili (državna ustanova, privatna ili nešto treće?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...i ukoliko je to dopustio kolektivni ugovor, te ako se radi o zamjeni:

 

(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme na temelju kojih se radni odnos na istim poslovima zasniva za neprekinuto razdoblje duže od tri godine, osim u slučaju zamjene privremeno nenazočnog rad­nika ili ako je to zakonom ili kolektivnim ugovorom do­pušteno.

 

 

floki, jel ti kampirash na legalisu:D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veteranu lijepi pozdrav,

da radila sam sve tri godine i 1 mjesec na istim radnim zadacima, u istoj firmi i to u državnoj ustanovi, a faxom je došla obavijest da mi ugovor istječe 30.06. i da mi se više neće produživati i zaključno s današnjim danom još uvijek ništa drugo (osim tog faxom poslanog dopisa) nisam dobila. Unaprijed zahvalna, Vesna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odmah! napišite zahtjev za zaštitu prava i pošaljite ga danas preporučeno s povratnicom!. Navedite da ga ulažete prema članku 133. Zakona o radu, a u odnosu na sadržaj koji ste primili faxom od datuma XY, te da Vama radni odnos nije prestao niti može prestati obaviješću o isteku ugovora, jer se prema Zakonu o radu smatra da ste sklopili s poslodavcem ugovor na neodređeno vrijeme, u skladu s odredbom članka 15. Zakona o radu te da zahtijevate od poslodavca da predmetnu obavijest stavi izvan snage i omogući Vam nastavak rada, jer ćete u suprotnom biti prisiljeni dokazivati u sudskom postupku da ste u radnom odnosu.

 

Moj Vam je savjet da obavijestite poslodavca da ste bolesni već tri dana (1,2 i 3. srpnja) te da ćete uzeti bolovanje. onda odite kod doktorice da vam otvori bolovanje, dostavite mu doznake i čekajte njegovu reakciju na Zahtjev za zaštitu prava. Ako u roku od 15 dana od dana kada je on primio ZZP ne odgocori, Vama tee daljni rok od 15 dana za tužbu. Protekom tog roka gubite pravo na sudsku zaštitu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o radu na odredjeno vrijeme prestaje istekom vremena na koji je sklopljen, a ne ovom obavijescu - obicno poslodavac posalje takvu obavijest, i to nije nista nezakonito, ali ona ne proizvodi nikakve pravne ucinke. time vas samo obavjestava da vam je ugovor istekao i nije vam duzan ponuditi, niti to ne bi smio prema zakonu o radu, novi ugovor na odredjeno za iste poslove, osim ako ste nekome zamjena ili to dopusta kolektivni ugovor ili posebni zakon.

 

ako ste presutno i dalje nastavili dolaziti na posao, dakle, ako je poslodavac htio da vi i dalje nastavite raditi, tada se smatra da ste sklopili ugovor na neodredjeno.

 

a sto vam pise u ugovoru, kad istjece? dajte pogledajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vsalai je napisao:

Bila sam zaposlena u jednoj firmi, radila sam pune 3 godine i 1 mjesec bez ijednog dana prekida i to na ugovor na određeno vrijeme. Ugovor mi je istekao sada 30.06. dali je postojala mogućnost da dobijem ugovor na neodređeno ili?

Unaprijed zahvalna, Vesna.

 

ako poslodavac smatra da mu trebate na tim poslovima, on vam je duzan sukladno zakonu o radu ponuditi ugovor na neodredjeno vrijeme, tj. duzan vas je obavijestiti o poslovima za koje biste kod nejga mogli sklopiti ugovor na neodredjeno. zasto ste sklopili taj ugovor, zbog kakve okolnosti, zamjena, povecani opseg poslova, sto? mi vam ne mozemo tocno reci niti odgovoriti na pitanje bez uvida u vas ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija