Jump to content

Gruntovnica spaljena - katastar postoji


spik

Preporučene objave

Poštovani, pronašao sam relativno povoljnu nekretninu na području Like, koju imam namjeru kupiti. Naravno, postoji tu nekoliko klasičnih "ali"...

Pošto su na tom području bila intenzivna ratna djelovanja, podaci iz gruntovnice su nestali, tako da postoje samo katastarski podaci za spomenutu nekretninu, slijede moja pitanja:

1. kada mi posjednik (koji je i vlasnik, ali nema pismenih dokaza) proda kuću, na osnovu čega ću se ja upisati kao vlasnik;

2. kuća je građena 68 i 69, te nije ucrtana u planovima, ali ima priključak el. energije, kućni broj...; koliko je to problematično;

3. sadašnji vlasnici su to imanje naslijedili od svojih roditelja, te mi se čini da su mi prilikom pokazivanja granica posjeda pokazali znatno veću površinu od one koja je navedena u posjedovnom listu, a tvrde da su svu tu zemlju koristili i obrađivali, odnosno da je njihova; u Lici ima puno slučajeva korištenja državne zemlje od strane fizičkih osoba, i to s generacije na generaciju, a da zapravo nisu nikad bili vlasnici ili posjednici tog zemljišta; pa me zanima (ukoliko je to slučaj), postoji li mogućnost uknjižavanja te zemlje na fizičku osobu, a na temelju činjenice da su ju njeni preci koristili stotinama godina, tj. bila je u njihovu posjedništvu, iako danas ne postoji pisani trag toga...

4. u slučaju kupnje bilo kakve nekretnine, postoji li zakonski rok za dostavu kupoprodajnog ugovora u gruntovnicu, odnosno koje su posljedice ako osoba od koje ste kupili nekretninu u međuvremenu umre, a vi kao novi vlasnik niste dostavili kupoprodajni ugovor u gruntovnicu, tj. bivši vlasnik (koji se još uvijek u sudu vodi kao aktualni) ima nasljednike koji nemaju pojma da je prodao nekretninu, teoretski može doći i do održavanja ostavinske rasprave, a ja (opet teoretski) imam valjan kupoprodajni ugovor koji sam sklopio sa sada već pokojnim bivšim vlasnikom...

 

Zahvaljujem na pomoći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija