Jump to content

povreda radnog prava


aske

Preporučene objave

Radim kao knjigovođa u tvrtki s 67 zaposljenih i 20 zaposljenih, da vodim dvije tvrkte. U lipnju sam imala prekovremenih sati 37 koje su obračunati i isplaćei. U ovom mjesecu glave se sjetile da sam imala puno prekovremenih, te su na ovoj plati oduzeli razliku od 37 prekovremenih obračunatih po koeficijetu 1,5 a oni sad su mi uzeli od plaće razkili od tih 0,50 kojim je uvečan prekovremeni rad. To me je ukupno stajalo 53 redovna sata u ovom mjesecu.Nakon toga dala sam otkaz, ali oni traže otkazni rok od 1 mjesec, što ja ne želim odratiti.

 

Pitanje: Dali neko ima iskustva s ovako nečim, jer bih savjet što napraviti?Unaprijed se zahvaljujem....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi se ovo odnosilo na vaš slučaj, jer je poslodavac zakinuvši vas prijetvorno za prekovremene sate počinio osobito tešku povredu obveze iz radnog odnosa.

 

Zakon o radu

 

Članak 114.

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

(3) Stranka ugovora o radu koja, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Marija Vas dobro upućuje na izvanredni otkaz, jer kod njge niste dužni odraditi otkazni rok.

 

On se daje ako je poslodavac počinio osobito tešku povredu vašeg prava iz radnog odnosa, zbog koje povrede nastavak suradnje između radnika i poslodavca više nije moguć

 

Ovo Vaše je svakako razlog za izvanredan otkaz, no morate voditi računa da on MORA biti obrazložen.

 

Dakle, ako ste ga obrazložili ovako kako ste nama napisali, dakle ako je vidljivo iz kojeg razloga dajete otkaz, sve ok.

 

Ako niste, taj otkaz se onda može smatrati samo redovitim otkazom (njega nije potrebno obrazlagati) pa ste dužni odraditi otkazni rok.

 

Ovo što je poslodavac napravio Vama, oduzimajući Vam sate, povreda je prava iz radnog odnosa i to prekšaj sankcioniran Zakonom o radu i možete na sudu zahtijevati da Vam se iplati ta razlika plaće koja Vam je neopravdano skinuta.

 

Možete o tome obavijestiti i inspekciju rada.

 

Moja pitanja su: Kada ste dali otkaz, jeste li ga obrazložili, i kako ste taj otkaz nazvali (redoviti, izvanredni, ili samo otkaz)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon obrčuna plaće za ovaj mjesec išla sam odmah na obrazloženje i zahtjevala da mi se plati moj rad, međutim kao odgovor dobila sam da je to tako i da se tu ništa može napraviti. To sam išla kod financijskog driektora koji je RUS, te kao njegovo obražloženje kako je Hrvatska kaotična i da mi pojma nemamo, ali je isto tako tražio od mene da firmu pkrijem zakonski, kao oni če dati obrazlženje da je kriva kolegica koja je radila obračun. Zatim sam s platnom listom otišla kod glavnog direktora i rekla da zbog oduzimanja mojih radnih sati i neisplaćivanja plaća ja dajem otkaz. On mi je predložio da ja odradim još ovaj mjesec dana jer nemaju zamjene i kao kompenzacija za moj gubitak u ovom mjesecu da nakon odrađenog mjesec oni će mi isplatiti punu plaću za kolovoz i bonus od 2000,00 kuna za uredno predane papire i uvođenje novog knjigovođu u posao. Još je zahtjevao da otkaz dam u pismenoj formi.

 

Pitanje: dali mi neko može pomoći gdje na internetu ili negdje drugo mogu vidjeti otkaz kojim bih mogla napisati sve prije i gore navedeno, ali u pravnoj formi???

 

Bilo bi mi od velike pomoći.

 

Gdje ih mogu prijaviti i kako???

 

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih Vam savjetovao bolovanje-njime ne rješavate ništa, samo produžavate agoniju.Vodite računa da je rok za podnošenje

Izvanrednog otkaza Ugovora o radu 15 dana od saznanja za uvjete otkaza.Nakon tog roka nema više pravne osnove za Izvanredni otkaz Ugovora, nego samo redovni, a u tom slučaju ste obavezni odraditi otkazni rok

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

napisali ste da niste dali otkaz u pisanoj formi. to znači da otkaz uopće nije pravovaljan (prema tome, ne proizvodi pravne učinke) jer niste poštovali zakonsku proceduru. Zakon kaže da otkaz MORA biti u pisanom obliku. A izvanredni k tome MORA biti i obrazložen

No, još uvijek stignete dati otkaz.

 

Kad vam je uručena lista od plaće? tj kada ste saznali da su vam oduzeli sate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HVALA TI VELIKA sutra ću napisati pa ću ga tebi dostaviti na PP ( neznam točno što ti to znači, pomoć!!!!).

Ugalvno sam i misila tako nešto slično, više me interesira forma pisanja, ali ja ću pokušati pa ću ti posalti. Nemaš pojma koju ogorčenost je ovo sve unijelo u mene.

 

HVALA JOŠ JEDNOM, KAO DA JE PAO MI KAMEN SA SRCE, osječala sam sa kao Pavle sam na svijetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mary08 je napisao:

Ja se malo ubacila, :namiguje:

ali ako ti pomaže, možeš nešto kao...

"Ovim Vas obavještavam da dana ________ 2008.godine zbog xy razloga želim dati otkaz na radno mjesto ______ u ______ doo

Prema Ugovoru o radu, sklopljenim sa _____ doo, obavezujem se da ću ispoštovati otkazni rok od ______."

 

Ovakav sadržaj otkaza ne valja iz više razloga.

 

Radnica njega, kao prvo, ne obavješćuje (jer otkaz nije obavijest nego jednostrani pravni akt) da, drugo, želi dati otkaz (izražena je namjera raskida ugovora ali odluka nije donešena) već mu, treće, uručuje otkaz (odluka je donešena), a od dana od kada je poslodavcu uručena, teku pravne posljedice, i četvrto, ona daje izvanredni otkaz a ne redoviti, pa nema obvezu poštivanja otkaznog roka, i peto, budući radnica daje izvanredni otkaz, on mora biti jako dobro obrazložen, pa nije za poigravati se s njegovom formom i sadržajem. :no-no:

 

Prema tome, aske, ukoliko želiš da to sve bude pravno valjano, postupi kako sam ti napisao - rado ću pregledati i po potrebi korigirati. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što da se radi u ovom slučaju? Poslodavac je prekršio niz članaka Zakona o radu i poslao nepravovaljan otkaz zaposleniku. Zaposlenik je trenutno na bolovanju još 7 dana i prijavio je poslodavca Inspekciji rada.

Od sutra ga žele zaposliti na novom radnom mjestu. S obzirom da će radnik potraživati neisplaćene plaće i naknade sudskim putem, a želi se zaposliti drugdje, treba li on okončati pravnovaljano taj radni odnos putem izvanrednog otkaza - tj. poslati isti poslodavcu preporučeno s povratnicom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

A što da se radi u ovom slučaju? Poslodavac je prekršio niz članaka Zakona o radu i poslao nepravovaljan otkaz zaposleniku. Zaposlenik je trenutno na bolovanju još 7 dana i prijavio je poslodavca Inspekciji rada.

Od sutra ga žele zaposliti na novom radnom mjestu. S obzirom da će radnik potraživati neisplaćene plaće i naknade sudskim putem, a želi se zaposliti drugdje, treba li on okončati pravnovaljano taj radni odnos putem izvanrednog otkaza - tj. poslati isti poslodavcu preporučeno s povratnicom?

 

Nije na radniku da ocjenjuje pravovaljanost otkaza - to je zadatak suda ukoliko radnik isti osporava. Prema tome taj otkaz djeluje prema radniku ako mu je uručen, te ne može radnik nikakvim protuotkazom promijeniti situaciju jer je otkaz jednostrani akt, a ovdje je relevantan akt onoga čiji je otkaz prvi uručen, dakle poslodavčev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sjećaš se da je taj "otkaz" bio zapravo samo dopis HZMO-u? Stigao za vrijeme trajanja bolovanja, odignoriran otkazni rok...

Radnik neće osporavati otkaz, ali tražit će neisplaćene plaće i naknadu za vrijeme trajanja bolovanja. Kako stvari stoje, oprostit će poslodavcu 15 dana otkaznog roka, jer će se prije isteka istoga zaposliti drugdje, odmah po završetku bolovanja. Zez, ali što da se radi...

Konkretno me zanima, kad sudski bude tražio isplatu tih plaća i naknade, kojih datuma da se drži? Mislim, da je poslao izvanredni otkaz, bio bi konzistentan po ZOR-u, i na taj datum bi se pozivao.

Ili, da naprosto prizna taj "otkaz" kao pravnovaljan - ionako ga nema interesa osporavati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neisplaćeno, što će radnik potraživati sudskim putem (ako poslodavca ne urazumi inspekcija rada):

polovica plaće za lipanj 2008

polovica plaće za srpanj 2008

naknada za bolovanje 15.7. - 31.7.

naknada za bolovanje 1.8. - 15.8.

 

Poslodavac je napisao pismeno "otkaz" HZMO-u kao dopis uz odjavu. Odjavio ga je s 14.7. Poslao mu to poštom 28.7.

Radnu knjižicu zaključio s datumom 14.7.

Dakle, ujdurma!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija