Jump to content

Ugovor o darovanju u Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju


Ribarica

Preporučene objave

Majka mi je prije 20 godina darovala kuću. S drugim djetetom za drugu kuću sklopila je ugovor o doživotnom uzdržavanju. Ima i treće dijete koje je nažalost razvodom braka od nje otuđeno, ali mama više nema neke druge imovine da namiri i to dijete. (Zar sve to trebaju majke?) Usput, svi mi imamo oca koji je pak svu svoju imovinu ugovorom o doživotnom uzdržavanju dao drugoj ženi s kojom je bio u braku, a rastali su se da bi sklopili takav ugovor. Žive i dalje zajedno. Mi djeca smo eliminirani u nasljedstvu s njegove strane. Nakon smrti majke neće biti imovine koja će biti na raspolaganju za nužne nasljednike (njezino treće dijete ili njegovi nasljednici koje uopće ne poznajemo). To znači da će se gledati što je ona za života darovala i od tog dara će se namiriti eventualno potraživanje nužnih nasljednika. Da bi to izbjegli majka sa mnom želi sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju koji bi nastupio umjesto darovnog ugovora. Znači, radi se o promjeni pravne osnove po kojoj sam stekla vlasništvo nad tom nekretninom. Međutim, kuću nakon dužih peripetija od nekoliko godina po gruntovnici oko rješavanja suvlasništva konačno prodajem i imam izvanrednu priliku. Danas smo čule kod bilježnika da ugovor o dosmrtnom uzdržavanju mora imati određenu formu (brojke dopunjene slovima, dvostruke crtice u redovima koji ne završavaju na kraju itd.) i mora proći solemnizaciju, a mi to same ne znamo napraviti. Procjenjuje se vrijednost nekretnine (tko to procjenjuje?) i prema toj vrijednosti naplaćuje bilježnik svoje usluge. Za vrijednost od 55.000 eura troškovi bilježnika su 2000 kn. Odvjetnik je pak druga priča i poseban trošak. Ukoliko bi u ovom trenutku sklopile ugovor i dale u gruntovnicu da se otvori Z (plomba) za ulaganje ugovora u zbirku isprava, a to traje tko zna kako dugo i onemogućuje prodaju kuće, odlučila sam se ići svakako u prodaju kuće i pomoći svojoj djeci, a ugovor sačuvati kod sebe. Sad je pitanje, a pitat ću i odvjetnika pa ću javiti na forum njegovo tumačenje – je li neophodno da ugovor predam u gruntovnicu da bi on bio valjan i s kojim bih nastupila na ostavinskoj raspravi? Jer ako prodam kuću, vjerojatno ne mogu više sklapati takav ugovor (ili mogu?), a dalje kad i ja budem u mirovini i zaboravim na tu kuću, najednom dođe zahtjev za isplatu nužnih nasljednika. To vjerojatno može tražiti i moj brat s kojim je majka sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju. Ili nema veze datum sklapanja ovog ugovora jer se mijenja samo pravna osnova stjecanja moga vlasništva prije 20 godina. I pitanje: na koji način se određuju nužni dijelovi kad npr. te stare kuće više nema jer je srušena i novi vlasnik je na zemljištu napravio katnicu. Molim sve one koji znaju nešto o ovome ili imaju neka ne daj bože negativna iskustva, da se jave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija