Jump to content

Da li je ovo pravovaljan brak ili 'bračna zajednica'?


Lidija10

Preporučene objave

Poštovani korisnici/čitatelji,

ovdje ima milijun tema i sadržaja, svaki na svoj način nosi neku više ili manje tešku priču. Ja sam ovdje iz slijedećih razloga: U braku sam više od 3 godine, nemamo djece. Po meni, ovo nije brak već neko djetinjasto druženje. Suprug ne brine za kućanstvo, ne zanima ga obitelj niti buduće potomstvo, hrani se izvan kuće, svake godine ima fazu da se 'odseli' od kuće i ode svojim roditeljima na 2-3 mjeseca. Zatim se vrati, jer ja kažem da je ljudksi dati šansu nekome tko ne zna živjeti, a svakako treba naučiti živjeti. Još uvijek nije naučio živjeti, još uvijek mu je adresa na roditeljsku kuću, još uvijek mu je odjeća (osim veša) na rodiiteljskoj adresi, još uvijek jedem sama, uređujem kuću sama, hranim se sama. On u jutro ode na posao, s posla ide kod svojih roditelja, te se vraća kasno na večer... Vrijeme prolazi, milijun puta smo prolazili razgovore u kojima on uviđa da ovo nije život te da sam zaslužila bolje, ali, uvijek ostaje taj ali - jer on mene voli. Koja ljubav? Meni treba kao i svima nama život, ako smo se oženili tada život u dvoje, troje, četvero. Njegova plaća je samo njegova stvar, jer kako on kaže niti za njega nije dovoljna. Ne znam da li sam dočarala svoju idilu iz koje želim izaći, ali ne nasilnim putem već dogovornim. Zahtjev za sporazumni razvod čeka da ga on potpiše i da krenemo dalje. Tapkamo po tlu i ne pomičemo se, već padamo dublje i dublje u provaliju. Da ne zaboravim, više ne idem njegovim roditeljima, zadnja 4 mjeseca, tj od kako je zadnji put frajer pokupio krpice...

lp svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a zašto sporazumni razvod čeka? pa postoji i tužba za razvod braka. jer, ako ti smatraš da možeš i želiš više, a on se ne mijenja ni nakon toliko prilika danih mu od tvoje strane,,,? shvačam da ti je teško i ja osobno smatram da to nije ni blizu bračnome životu. na tebi je odluka- a onda dalje korak po korak... jer čekanje sa velikim životnim pitanjima samo je gubljenje vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno,

ako možete Vi Floki dati savjet bila bih zahvalna.

Da li je dovoljno da mi obostrano potpišemo Zahtjev za sporazumni razvod, a ukoliko bi on radio probleme (jer malo bi se rastajao, a malo ne bi,kao i svi čini mi se), da li da tražim poništenje bračne zajednice na osnovu toga da ona gotovo nikad i nije postojala, obzirom da sam praktički živjela i stvarala isključivo sama za vrijeme braka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poništaj braka (ne bračne zajednice) i ne bi išao ako ste oboje imali dovoljno godina (...), niste srodnici u navedenom srodstvu (...), nikome nije bila oduzeta poslovna sposobnost ili nije bio nesposoban za rasuđivanje (...), ako tko tada nije bio u braku.

 

Ukoliko suprug ne bi pristao na sporazumni razvod, brak se može razvesti tužbom.

Osim sporazumnog razvoda preostale su vam varijante- radi teško i trajno poremećenih bračnih odnosa ili jer je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima koji pomažu,

obzirom da smo se trebali privatno dogovoriti i nagoditi, to nije uspjelo, te ovih dana trebam angažirat nekog odvjetnika, pa slijedi tužba. Nemam nikakvih iskustava s time, ali naučit ću. Naime, od supruga sam tražila polovicu zajedničkog novca koji smo dobili kao vjenčani dar, a koji je svojevoljno potrošio-novac je bio oročen na njegovo ime, on smatra da imam pravo na pola ali nema od kuda dati taj dio. To je sve što tražim, u kuću nije uložio niti lipu za 4 godine života, djecu je kategorički odbijao imati,..od prilike tako zvuči naša priča...

E sada jedan problem, kako sam ga uzdržavala, a ima svoja primanja,no izvlačio se na to da on održava auto,te neka ja kuću i kućanstvo (jer to je kao podjednako), ima li po toj osnovi smisla išta zahtjevati? Svjedoka imam koliko treba, jer to se nije moglo skriti tolike godine.

Zatim, pred 1,5 god je kupio zemlju novcem stečenim u braku, na zemlji napravio mali objekt, a sve uknjiživo na oca. Kod ljudi od kojih je kupljena zemlja sam i ja išla s njime, ali svi papiri/potvrde, gdje im je on dao akontaciju i slično su kod njega. Da li i po toj osnovi imam pravo zahtjevati?

On bi sporazumni na način da ja NIŠTA ne tražim iako se sve ovo navedeno zaista desilo, iako ima svjedoke pred kojima je sve to govorio.

Da se razumijemo, potpišem sporazumni danas, samo pod uvjetom da mi makar i kroz neki duži period isplati 1/2 zajedničkog novca koji nisam uživala, već sam digla kredit i s time radila zahvate na kući.

 

Nadam se da se može netko s pravnog stajališta osvrnut na ovo i dat mi savjet prije no što pokrenem tužbu.

 

Hvala lijepa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lidija10 je napisao:

Naime, od supruga sam tražila polovicu zajedničkog novca koji smo dobili kao vjenčani dar, a koji je svojevoljno potrošio-novac je bio oročen na njegovo ime, on smatra da imam pravo na pola ali nema od kuda dati taj dio.

Navedeni novac je zajednička imovina,a kako je ista potrošena za vrijeme trajanja braka onda više ne postoji,nebitno je tko je novac potrošio,jedan ili drugi supružnik ili oboje.Stvarno stanje je takvo da tog novca više nema i da se nema što djeliti.

 

Ukoliko vi kažete da je on svojevoljno potrošio novac koji navodite,on isto tako može kazati da je novac potrošen na osnovi sporazuma.Budite sigurni da će takav savjet dobiti od svog punomoćnika ukoliko dođe do sudskog postupka za podjelu bračne stečevine

 

E sada jedan problem, kako sam ga uzdržavala, a ima svoja primanja,no izvlačio se na to da on održava auto,te neka ja kuću i kućanstvo (jer to je kao podjednako), ima li po toj osnovi smisla išta zahtjevati? Svjedoka imam koliko treba, jer to se nije moglo skriti tolike godine.

Nema smisla bilo što zahtijevati ,jer na osnovi onog što iznosite moglo bi se zaključiti da ste imali takav dogovor,a ako dogovora nije bilo očito da ste i jedno i drugo pristali na takvo stanje za vrijeme trajanja bračne zajednice i na taj način ''uredili'' svoje bračne odnose i podjelili ''poslove'' u braku.

 

Zatim, pred 1,5 god je kupio zemlju novcem stečenim u braku, na zemlji napravio mali objekt, a sve uknjiživo na oca. Kod ljudi od kojih je kupljena zemlja sam i ja išla s njime, ali svi papiri/potvrde, gdje im je on dao akontaciju i slično su kod njega. Da li i po toj osnovi imam pravo zahtjevati?

Moguće je pokušati u posebnom sudskom parničnom postupku dokazivati da je navedena imovina kupljena od novca koji je bio bračana stečevina i na osnovi toga bi ista predstavljala bračnu stečevinu i bila bi podložna podjeli na jednake djelove.Koliko ćete u tome uspjeti ovisi o konkretnom slučaju,a sama činjenica da ste i vi osobno išli s njim kod ljudi od kojih je zemlja kupljena nije dokaz da je ista bračna stečevina.

 

On bi sporazumni na način da ja NIŠTA ne tražim iako se sve ovo navedeno zaista desilo, iako ima svjedoke pred kojima je sve to govorio.

Da se razumijemo, potpišem sporazumni danas, samo pod uvjetom da mi makar i kroz neki duži period isplati 1/2 zajedničkog novca koji nisam uživala, već sam digla kredit i s time radila zahvate na kući.

 

Sudski postupak razvoda braka,bez obzira da li se pokreće zajedničkim zahtjevom supružnika ili tužbom jednog od supružnika, vodi se odvojeno od eventualnog parničnog postupka u kojem se utvrđuje i dijeli bračana stečevina.

Jedino bitno u svemu tome je da ukoliko pokrećete razvod braka sporazumnim zahtjevom,a nemate malodobnu djecu,nećete biti upućeni na postupak posredovanja pri CZSS.Ukoliko pokrećete tužbom ratvod braka onda ćete biti upućeni na navedeno posredovanje,bez obzira imate li ili ne malodobnu djecu.(upućuje vas sud i o tome donosi rješenje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

vezano za potrošeni novac s računa imam njegovu sms poruku gjde piše da će mi isti donjeti, no nikad se to nije desilo, naveden je i iznos.

Vezano za zemljište s vikendicom koju je uknjižio na oca, možda bi mi bivši vlasnici posvjedočili (a možda ja dođem do potvrde gdje je on njima dao novac...).

Slijedeće je to da je od jedne ugledne obitelji kupio stroj (zajedničkim novcem) vrijedan 6000 eura, ovo proljeće. Zajedno smo išli kod tih ljudi, upoznala sam ih i vjerujem da bi oni potvrdili da samo MI kupili to zajedno jer stroj je od početka u garaži od njegovih.

Pa što ja nemam NIKAKVA prava ni na što?

Uzdržavala sam ga 4 godine! Nije plaćao režije,nije kupovao hranu, nije doržavao kuću!!! Ja za sve to imam svjedoke, od roditelja, susjeda, majstora kojima sam plaćala radove u stanu, kući!!

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lidija10 je napisao:

Uzdržavala sam ga 4 godine! Nije plaćao režije,nije kupovao hranu, nije doržavao kuću!!! Ja za sve to imam svjedoke, od roditelja, susjeda, majstora kojima sam plaćala radove u stanu, kući!!

Za ovo nemate pravo na nikakvu naknadu/ povrat/ obeštećenje nakon razvoda braka, kako je već i rečeno.

 

Za zemljište, kuću, stroj... morat ćete dokazati da je bračna stečevina. I kao što je već napomenuto, to nije predmet razvoda braka niti će tijekom tog postupka o tome biti odlučivano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija