Jump to content

doživotni ugovor o uzdržavanju starije osobe


glory

Preporučene objave

sklopila bih ugovor o doživotnom uzdržavanju osobe koja je stara 84 god,dobrog psiho-fizičkog stanja.Osoba posjeduje nekretninu koja bi bila moje vlasništvo i koju želi potpisivanjem ugovora sudski prenijeti na mene.Molim vas jeli potreban liječnički pregled osobe i moželi se predmetna nekretnina prepisati na mene.Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

glory je napisao:

sklopila bih ugovor o doživotnom uzdržavanju osobe koja je stara 84 god,dobrog psiho-fizičkog stanja.Osoba posjeduje nekretninu koja bi bila moje vlasništvo i koju želi potpisivanjem ugovora sudski prenijeti na mene.Molim vas jeli potreban liječnički pregled osobe i moželi se predmetna nekretnina prepisati na mene.Hvala na pomoći

 

Nije potreban liječnički pregled. Bitno je da osoba nije lišena poslovne sposobnosti, odnosno da je poslovno sposobna. Može se prenijeti vlasništvo nekretnine na Vas trenutkom potpisa ugovora i ovjere potpisa ali se takav ugovor naziva ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (kod ugovora o doživotnom, vlasništvo prelazi na davatelja uzdržavanja tek nakon smrti primatelja uzdržavanja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U praksi, najčešće kad se radi o starijim osobama, stranke često traže da sklapanju ugovora budu nazočni svjedoci (susjedi i prijatelji starije osobe...) ili stranke prilažu potvrdu liječnika, medicinsku dokumentaciju.

Naravno da to nije zakonskki nužno, ali možda vam pomogne u odluci ili vam dade neku sigurnost.

Naime, iako osoba nije službeno lišena poslovne sposobnosti, to ne priječi zainteresirane osobe da vam ospore ugovore dokazujući da osoba u trenutku sklapanja ugovora nije bila sposobna za rasuđivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Morate također znati da taj ugovor bez obzira bio doživotno ili dosmrtno uzdržavanje mora biti skloljen u formi javnobilježničkog isprave, ili solemnizirane privatne isprave ili ovjerena od strane suca Općinskog suda. Dakle, tu Vam je trošak o kojem se treba informirati. Kao što Vam je Notarica rekla za Vas je dobro da imate nalaz liječnika kao dokaz u eventualnom sudskom postupku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija