Jump to content

Koga tužiti? molim pomoć


ino78

Preporučene objave

Molio bih Vas za stručan savjet vezano uz ova pitanja:

 

Gradski ured za imovinsko-pravne poslove, u upravnom postupku koji je vodio, prouzroćio je izmaklu dobit;

 

1.Koga tužiti radi naknade štete? Grad, Ured, državu?

 

2.Postoje li neke posebne pretpostavke za podizanje tužbe protiv pravnih osoba javnog prava?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda bi Vam uvid u presudu Vrhovnog suda Gzz 152/05-2 mogao pomoći. Nalazi se u sudskoj praksi Vrhovnog suda.

 

Tuženica je, kao što možete vidjeti, Republika Hrvatska, a u parničnom postupku.

 

Uzmite u obzir da su se zakoni mijenjali tokom godina, pa ono što se navodi u presudi i ne mora biti na isti način regulirano u sadašnjim zakonskim tekstovima. Dakle, tužbu bi Vam obavezno morao sastaviti odvjetnik.

 

Ali glavno pitanje je: kako ćete dokazati da je nastala šteta? Jeste li pokrenuli, i dobili, upravni spor?

 

Uočite stav Vrhovnog suda u obrazloženju:

 

Iznijetim razlozima, koje prihvaća i ovaj Vrhovni sud, valja dodati da za postojanje odštetne odgovornosti za štetu koju građaninu, pravnoj osobi ili drugoj stranci, nastane nezakonitim ili nepravilnim radom tijela državne uprave (čl. 13. ZSDU), moraju biti ostvarene i daljnje pretpostavke da je postupanje ovlaštenog tijela državne uprave bilo u tolikoj mjeri nezakonito ili nepravilno, da ukazuje na nesumnjiv pristanak za oštećenjem prava i interesa suprotne strane ili trećega, a koji pristanak mora proizlaziti iz spoznaje da se takvim postupanjem očito drugome nanosi šteta

 

Spominjete Gradski ured. U pravilu je zadnja instanca nadležno ministarstvo, pa mi je Vaše pitanje malo nejasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

niste dobro shvatili, morate u postupku dokazati nezakonit rad tijela državne uprave i to da je taj upravo taj rad nezakonit vama nanio materijalnu štetu i dokazati postojanje štete i visinu. Ukoliko je rješenje u upravnom postupku donijeto po gradskom uredu onda oprezno kod tužbe, i treba utvrditi jeste li vodili upravni spor kod Upravnog sud ai kako je okončan odnosno jeli odluka u upravnom postupku ne samo konačna nego i pravomoćna. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zasto smatrate da nisam shvatio dio o potrebi dokazivanja nezakonitog postupanja?

 

Ono sto sam zanemario u prvom postu je uloga ministarstva kao drugostupanjskog tijela, koje je postupilo jednako kao i Gradski ured u prvom stupnju, i time takoder prouzrocilo stetu.

 

Na temelju odluke Upravnog suda, ponovljeni postupak je okoncan u moju korist.

 

Budite ljubazni i objasnite sto znaci da je potreban oprez kod tužbe protiv gradskog ureda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zapravo ne znam protiv koga podnijeti tuzbu.

 

steta je prouzrocena postupanjem gradskog ureda u 1. stupnju i potvrdom takve odluke od strane ministarstva u 2. stupnju.

 

tek je upravni sud uvazio nase argumente na temelju kojih je ponovljeni upravni postupak rjesen u nasu korist

 

ako netko ima ideju koga tužiti, svaka sugestija je dobrodosla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužena je Republika Hrvatska.

 

Sud će tužbu dostaviti nadležnom državnom odvjetništvu kao zastupniku tužene.

 

Ali zašto se s tim opterećujete - to Vam ionako treba napraviti odvjetnik, ne samo zato što tužba mora biti stručno sastavljena nego i zbog specifičnih oderdbi ZPP kad je tužene država (obavezni pokušaj mirenja itd. - ne znam detalje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko si dobio rješenje Upravnog suda nisam siguran da možeš

napraviti nešto po pitanj tužbe za naknadom štete.

ako si od Upravnog suda dobio PRESUDU imaš šanse,ako na u presudi napisano da je povređen zakon tužitelju na štetu.

tužbu protiv Republike Hrvatske nemožeš podnijeti a da predhodno ne podneseš prijedlog za mirno rješenje spora prema nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu. ZPP

ukoliko misliš sam podnijeti tužbu protiv RH dobro prouči Zakon o parničnom postupku(ZPP) kao i Zakon o obveznim odnosima (ZOO),dio o naknadama za štetu a najbolje cijeli ZOO

navedeni zakoni se nalaze na Andall,GPP net,Pravokutnik, Narodne novine 35/2005

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija