Jump to content

Zakon o gradnji novi-malo stariji i jako stari!


mike06

Preporučene objave

Poštovani, imam i ja jedno pitanje pa molim odgovor!

 

Imam garažu koja je sagrađena prije 1968 g. i koja je jednim dijelom do međe jednog susjeda a drugi dio oko 170 cm do međe drugog susjeda.

 

Legalizirao sam objekat jer ga prenamjenujem u poslovni objekt,

A sada ono glavno.

 

Nadogradio bih iznad garaže potkrovlje i podigao 4 reda cigle (oko 80 cm).

Pošto je nadogradnja u sadašnje vrijeme , primjenjuje se novi zakon.

Prema Prostornom planu i uređenju mog mjesta, zgrada mora biti udaljena 3 m od susjedove međe.

Pošto je temelj i stari dio garaže samo 170, dali ja mogu nadozidati na taj zid od garaže koji je sazidan prije 1968. ili moram gornji dio koji bi nadozidao pomaknuti da bude 3 m od susjedove međe.

 

Da li za nadogradnju moram tražiti papire .

Pošto za ovaj donji dio netrebam građevinsku i lokacijsku dozvolu, pretpostavljam da će mi za gornji dio trebat nacrti i ostalče stvari kao da gradim iz početka?

radi se o nadogradnji, i adaptaciji pomoćnog prostora kako je sada kvalificiran u urbanističkim papirima?

 

Dosta komplicirano, kaj ne?

 

Molim odgovor.

Hvala unaprijed

Good Luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

kako nebih otvarao novi topic imam pitanje vezano za Zakon o gradnji. Naime ovih dana dobio sam potvrdu glavnog projekta za gradnju obiteljske kuće od 100m2, zanima me da li je potrebno imati angažiranog i nadzornog inžinjera ili ne. Naime razmisljanja su oprecna netko kaze da do 400m" ne treba, drugi tvrde suprotno, pa me zanima kako je to Zakonski određeno, a da nema problema rilikom ishodovanja uporabne dozvole.

 

Hvala unaprijed

Dalibor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost ja sam izradu projekta platio masno, 2.000,00 Eur-a, a za nadzor je potrbno izdvojiti novu svotu novca, nisam se usudio ni pitati.

 

Krajnje, nije problem, imam ponuda raznih ovlaštenih soba koje bi za određenu naknadu potpisale nadzor, ali zanima me samo da li se mora imati nadzorni ili ne, za obiteljsku kuću od 100m2 ?

 

Hvala @mike06

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate imati nadzornog. Tako veli zakon, a i praksa na mojem području gradnje. Naplata nadzora je kod mene 1-2% od vrijednosti ugovora o građenju.

 

Vidite Članak 256. ZPUG

 

 

(1) Izgrađena zgrada čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m mogu se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što investitor nadležnom upravnom tijelu dostavi za tu zgradu završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine

 

I ne zaboravite priaviti početak građenja Uredu za urbanizam radnoj inspekciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Morate imati nadzornog. Tako veli zakon, a i praksa na mojem području gradnje. Naplata nadzora je kod mene 1-2% od vrijednosti ugovora o građenju.

 

 

Notarice, hvala na odgovoru, ali nisam siguran da li se tvoj odgovor odnosi na moj post ili post od Blazea

 

Pozdrav

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvenstveno na blazzea, ali vidim da i vi muku mučite s nadzornim. :-)

Ako vam se ne javi koji stručnjak za građenje na legalisu, svakako znate da morate naći arhitektu, koji mora znati napraviti projekt nadogradnje u skladu sa zakonom i vašim lokalnim GUP i drugim provedbenim propisima, a u kontekstu vaših želja.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija