Jump to content

Prava prilikom pretresa osobe


neuroza

Preporučene objave

Pozdrav, imam jedno pitanje, kakva su moja prava prilikom pretresa, ono kada traže osobnu, pa isprazni đepove, a šta ono imaš u torbici, itd...

Dakle, dali ja mogu odbiti pokazati sadržaj moje torbice, marsupija. đepova itd... Naravno, osobnu bi uvijek pokazao, ali nervira me kada me policajac usred bijela dana zaustavi na ulici i pretrese samo zato jer sam ja njemu sumljiv.

Dali se ja mogu žaliti, možda odbiti pokazat sadržaj đepova i sl.

Čuo sam da bi policajac nakon takvog pregleda trebao ispuniti nekakav formular i predati ga osobi, ako to ona zatraži. Dali je to istina??? Ako je, da ja njega barem malo gnjavim, itd...

 

Nemam ništa protiv policije ali neke me stvari jako živciraju i smetaju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ti odgovora:

Članak 49. Zakona o policiji

 

Članak 49.

Policijski službenik ovlašten je obaviti pregled osobe, predmeta kojeg osoba nosi sa sobom i

prometnog sredstva kada je to nužno radi pronalaska predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.

Pregledom osobe u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se uvid u sadržaj odjeće i obuće.

Pregledom prometnog sredstva u smislu stavka 1. ovoga članka, smatra se pregled svih otvorenih

i zatvorenih prostora prometnog sredstva i predmeta koji se prevoze.

Pregled predmeta koji osoba nosi sa sobom obuhvaća pregled predmeta koje su kod osobe ili u

njezinoj izravnoj blizini ili predmeta osobe po čijem se nalogu u njezinoj pratnji oni prevoze.

Pregled osobe mora obaviti osoba istoga spola, osim slučajeva kada je neophodan žuran pregled

osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta podobnih za napad ili samoozljeđivanje.

Prilikom pregleda policijski službenici ovlašteni su koristiti tehnička sredstva i službenog psa.

Pri poduzimanju mjera iz stavka 1. ovoga članka policijski službenik ovlašten je nasilno otvoriti

zatvoreno prometno sredstvo ili predmet kojeg osoba nosi sa sobom.

Ako postoje osnove sumnje da pregledavana osoba kod sebe, u prometnom sredstvu ili u

predmetu kojeg nosi sa sobom posjeduje predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u kaznenom

postupku ili postupku pred prekršajnim sudom, policijski službenik ovlašten je zadržati osobu do

pribavljanja naloga za pretragu, a najduže šest sati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super!

Znači on to može kad mu prdne.

Eto mene su pretresli, neću pretjerat ako kažem u pet godina, najmanje 30-ak puta (a auto još 10-ak).

NIKAD mi nisu ništa našli, uvijek sam imao osobnu i oni će mene i dalje drkat.

Bit će jer imam dugu kosu, bah... patetično!

 

Dali ja mogu od njih zatražiti kakvu potvrdu o pregledu??? Dali je oni moraju u tom slučaju dati???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o kaznenom postupku i sudska praksa su uvlačenje policijskih ruku u džep okarakterizirali kao nezakonit pregled, pa tako i dokaze nađene takvim putem nezakonite.

 

Dakle pipanje džepova dopušteno, ali uvlačenje ruku nije.

 

Za uvid sadržaja u pretincu vozila ista stvar. Za to je potreban nalog.

 

Ovlašteni su Vas zadržati 6 sati do ishođenja naloga za pretragu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba napomenuti da osoba nije dužna na zahtjev policajca isprazniti džepove, ali ako to učini neće se smatrati da je policajac postupio protuzakonito jer je dotična osoba sama ispraznila džepove. Dakle, može se ljubazno odbiti pokazati sadržaj džepova, torbice, obuće i sl. Ako unatoč protivljenju policajac samostalno pretraži džepove i sl. počinio je kazneno djelo protuzakonite pretrage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O NADZORU DRŽAVNE GRANICE

KONTROLA OSOBA

Članak 28.

Policijski službenik pri obavljanju kontrole osoba ovlašten je:

...

– ako na drugi način nije moguće obaviti kontrolu, obaviti kontrolu osobe pregledom ili pretraživanjem. U smislu ovoga članka pretraživanje ne podrazumijeva pretraživanje tjelesnih šupljina.

 

 

= slažem se, jedino je potrebno napraviti razliku postupanja policije na području graničnog prijelaza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija